Kauza Kauzárum aneb zamyšlení nad reprezentací

3.6.2011

Klidné vody českého pozemního hokeje jsou opět rozbouřeny.  "Kauza kauzárum", jak byla trefně nazvaná současná situace na sociální síti Facebook,  se týká v poslední době neohroženě nejlepšího domácího celku - SK Slavia Praha.

Jakoby někdo letos zasel na sešívaném záhonku novou odrůdu zeleniny. Odrůdu, která by se snad nemohla jmenovat jinak než Problémovka jarní. Nejdříve ji z počátku roku sklízejí fotbalisté a nyní se evidentně zadařilo na poli pozemního hokeje. Obě kauzy spojuje zásadní bod, tedy to, že si za ně Slávisté mohou sami. Zatímco fotbalová aféra spěje ke zdárnému vyřešení, ta pozemkářská se stále vznáší v otaznících… Pojďme se je tedy společně pokusit odkrýt.

Fakta na stůl, takto by zřejmě T.G.Masaryk pragmaticky řešil situaci. I já se pokusím hned na začátku nastínit situaci, jaká momentálně je a následně jak k ní vlastně došlo.

Slavistický tým žen je bez hlavního trenéra. Kouč Slavie Vladimír Poludvorný resignoval na svou funkci v průběhu tohoto týdne. Týdne, kdy začíná finále extraligy, ve kterém se ženy z Edenu utkají s pražským rivalem Pragou. A necelých sedm dní před odjezdem Slávistek na evropský pohár, kde budou reprezentovat naši zem. 

Důvodem rezignace trenéra sešívaných bylo rozhodnutí hráček zúčastnit se pravidelného tréninkového kempu národního týmu žen /HOLKIS teamu/. Tréninku, který se konal v Praze ve středu 1.6.2011 a kouč Slavie zakázal účast všem 8 členkám svého týmu na tomto tréninku. Hlavním motivem jeho rozhodnutí byla eliminace možných zranění před náročným programem. Toto rozhodnutí bylo učiněno na pondělním tréninku sešívaných a bylo oznámeno jak hráčkám, tak manažerce národního týmu Karolíně Kříženecké a německému trenéru HOLKIS teamu Chrisu Faustovi.

První vlnu nevole vzbudilo toto ultimátum mezi samotnými hráčkami, které se tréninku národního týmu chtěly zúčastnit. Nutno podotknout, že středeční tréninková jednotka nijak nekolidovala se slávistickou. Slavia měla v tu chvíli volno. Svou zápornou odezvu našlo i u trenéra Fausta, který připravuje svůj tým na červencové ME ve Vídni. Po několika emailech mezi oběma kouči nedošlo ke shodě a následně byl tedy osloven ČSPH s návrhem řešení.

V této situaci nejsou stanovy Českého svazu pozemního hokeje tak striktní jako fotbalové řády ČMFS. Určitě máte v dobré paměti situaci z počátku jarní části fotbalové ligy, kdy hráči Sparty Praha Tomáš Pekhart a Václav Kadlec nahlásili "omluvenky" na reprezentační sraz jako zranění a následně nastoupili na sparťanském soustředění v zahraničí s cizími jmenovkami na dresech k utkání. Vyzněl z toho trest jako pro hráče /2 utkání stop/, tak i pro Spartu samotnou /750 tisíc korun a trenér Chovanec nesměl 10 týdnů na lavičku/.

Situace velmi podobná této. Hráčky jsou nabádány k tomu, aby nenastoupily k tréninku národního týmu pod výhružkou, že v případě jejich účasti na přípravném kempu odstoupí trenér Slavie ze své funkce. Na druhé straně oficiální trénink národního týmu, který byl oznámen s několikatýdenním předstihem. Jak jsem již výše uvedl, na zmíněný případ nejsou řády ČSPH připraveny. Vždy se předpokládá rozumná dohoda mezi oběma trenéry, která zde bohužel nenastala. ČSPH tedy mailem předsedy reprezentační komise Filipa Neussera zaslala v úterý 31.5.2011 na slávistický výbor  a  trenéru Slavie oficiální žádost o účast hráček na tréninku. Odpovědí bylo pouze ústní stanovisko trenéra červenobílých, že se na jeho rozhodnutí nic nemění.

V této situaci se rázem do nezáviděníhodné situace dostaly hráčky Slavie. Záleželo totiž pouze na jejich rozhodnutí, zda půjdou na trénink národního týmu či ne… Ve své podstatě byly hráčky rukojmími v souboji, kde už nešlo o nějaký trénink, ale o samotnou podstatu věci. Nikdo totiž nemůže hráčkám dle řádů zakázat účast na tréninku národního týmu a na druhé straně nemůže ČSPH svým členům přikázat účast na tomto přípravném kempu. Když se nad tím zamyslím, tak vlastně hráčky nemohly rozhodnout dobře. Buď se zúčastní tréninku, na který chtějí jít, protože jim něco přináší do jejich hokejového života a tím pádem se postaví proti svému klubovému kouči. Nebo se podvolí vyhrůžce trenéra Slavie, sklopí hlavu a poslušně na trénink nepůjdou.  

Jsou tu mnohé proměnné a mnoho názorů jakou variantu zvolit… Jít na trénink a připravit se tím o klubového trenéra? Jak se na to bude tvářit zbytek týmu Slavie? Nebo nejít na přípravný kemp a tím zklamat sám sebe, že si nejdu za tím, co si myslím, že je správné? Připravit se tím o cennou část přípravy před ME? Věřte mi, že bych v situaci těch hráček nechtěl být… Dostaly se do té situace jak "slepý k houslím" a teď mají řešit tohle? Proč???

Jak se vyvinula situaci již asi víte… Hráčky ukázaly charakter a tréninku se zúčastnily. Trenér Slavie také zachoval charakter a splnil to, co proklamoval - odstoupil.  Tým převzal po jednání výboru Slavie dosavadní asistent Lukáš Lahoda a o osudu "rebelujících" hráček rozhodne v pondělí klubové předsednictvo. K sobotnímu prvnímu finálovému utkání extraligy žen však ještě nastoupí. Bude to jejich derniéra v sešívaném dresu?

-jam-

Mezi řádky:

Tato kauza ve mně však stále zanechává spoustu otazníků…  Jak se této situaci vyhnout v budoucnosti? I když chápu postoj obou stran, proč přišla výhružka odstoupení trenéra? Proč se nedokážou domluvit trenéři v klubu s těmi v národním týmu? Co udělat lépe, abychom v budoucnu nemuseli řešit stejné střety zájmů? Pomůže nebo uškodí kauza Slávistkám na evropském poháru a ve finále ligy? … a tak bych mohl pokračovat…

Upřímně, zajímalo by mne, jak se k dané situaci stavíte vy… Ano, právě vy! Jak byste se zachovali na místě hráček…na místě trenérů… na místě manažerů národního týmu. Třeba právě váš názor pomůže k tomu, abychom se v budoucnu takových situací vyvarovali. Osobně budu rád, když nám Vaše názory sdělíte do diskuze, která je pod tímto článkem. Za každý Váš slušný a věcný názor předem děkujeme. 

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód
pozemnihokej.cz > Soutěže > Články > Extraliga ženy > Kauza Kauzárum aneb zamyšlení nad reprezentací

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...