1. den MS: Češky STOPROCENTNÍ, Češi také neporaženi!

4.2.2015

Lipsko - V Lipsku začalo Mistrovství světa v halovém hokeji. Češky si na úvod šampionátu poradily s Polskem i JAR, muži si připsali dvě remízy - nejdříve s Austrálií a poté i se Švédskem.

ženy: ČR - Polsko 3:2 (1:0)
B: Reinosová, Bížová, Laciná

Infografika - zde.

Trenéři Novák s Faustem se rozhodli hrát na začátek bránit od půlky hřiště a čekat co soupeř vymyslí. První polovinu zápasu se hra odehrávala převážně ve středu hřiště a oba týmy se vyznačovaly převážně dobrou defenzivou.

Češkám se dařilo přecházet do rychlých protiútoků a z jednoho také vybojovaly trestný roh, ze kterého následně otevřela skóre Reinosová.

Za stavu 1:0 skončil první poločas.

Ve druhém poločase český tým více útočit, bylo vidět, že jsou hráčky „při chuti“ a chtějí skóre zápasu ještě navýšit. Jejich snažení vyústilo v další trestné rohy, ze kterých postupně orazítkovaly břevno polské branky a rukavici brankářky.

Ale promarněné šance je nemusely mrzet, jelikož z následujícího útoku zvýšila náskok týmu Adéla Bížová a vzápětí Kateřina Laciná, kterou na středu kruhu našla po skvostném sóle skvělou nahrávkou Adéla Mejzlíková.

Výsledek 3:0 donutil soupeře odvolat brankářku a hrát v pěti. České reprezentantky se dostaly pod tlak a chybou v našem obranném kruhu Polkám darovaly trestný roh, ze kterého soupeř snížil na 3:1.

Bohužel následovala chyba naší jinak bezchybné gólmanky Čechákové, která atakovala útočnici soupeřek, a tento zákrok byl rozhodčími ohodnocen na penaltu.

Tu, zatím nejlepší střelkyně polského týmu, Paulina Okaj proměnila. Zbývaly 3 minuty do konce, které český tým bezchybnou defenzivou zvládl a tak jsme se dočkali prvního vítezství v podání českého ženského týmu, 3:2!

Trenér Petr Novák vypadal po zápase spokojeně. „Holky hrály výborně v defenzivě. Plnily vše, co jsme si řekli, nedělaly chyby.“

Také střelkyně Kateřina Laciná zářila radostí. „Adél (A.Mejzlíková - pozn.red.) mě dala skvělou přihrávku. Stála jsem na správném místě a jen to do brány zametla. Je super, že jsme začali MS výhrou, ale ještě to nic neznamená. Musíme makat i v dalších zápasech“, smála se.

muži: ČR - Austrálie 0:0

Čeští reprezentanti vstoupili do turnaje zápasem s Austrálií. Zvolili defenzivní taktiku, kdy na svém obranném kruhu čekali, jaká bude hra soupeře.

Ovšem po několika minutách bylo jasné, kdo bude mít v tomto zápase více ze hry. Naši reprezentanti byli agresivnější, drali se více do útoku, ale bohužel střely Piteráka, Kyndla ani Vacka skóre zápasu nezměnili.

Ve 2. poločase se především Vudmaska snažil podpořit útočníky dlouhými přihrávkami do soupeřova kruhu, ale střely jeho spoluhráčů mířily vedle.

Následná nátlaková hra našich hráčů vyústila v několik trestných rohů, které chytil vybíhající australský gólman a ani z dorážky jsme nebyli úspěšní.

Na obou celcích byla znát nervozita, jelikož věděli, že kdo vstřelí v posledních minutách gól, ten pravděpodobně vyhraje.

Naši měli dvě minuty před koncem šanci zvrátit výhru na svoji stranu, když zahrávali trestný roh, ale Koryťákovi se nepodařilo roh dobře rozehrát a tak se soupeři rozešli se smírným výsledkem 0:0.

Nejsem spokojený! Tento zápas jsme měli vyhrát! Ve druhé polovině zápasu jsme byli jasně lepší.“, postěžoval si po zápase trenér Tomáš Babický.

Tak budeme věřit, že se reprezentanti z nepovedeného zápasu oklepou a ve večerním zápase od 20 hod. budou úspěšnější a severského soupeře ze Švédska porazí!

ženy: ČR - Jihoafrická republika 5:3 (1:2)
B: Kyndlová, Bížová, Laciná 2x, T.Mejzlíková

Češky pokračují v krasojízdě na HMS. Jihoafrickou republiku porazily 5:3, ovšem toto vítězství se po prvním poločase nezdálo tak zcela jisté.

Naše reprezentantky začaly tak trochu ospale. Sice se po 3 minutách ujaly vedení 1:0 střelou Kyndlové, která obstřelila vybíhající gólmanku, ale to bylo bohužel na delší dobu poslední, co české hráčky v kruhu soupeře předvedly.

Naopak Jihoafričanky přidaly na rychlosti a tvrdosti. Svoji hrou získaly trestný roh, který v 10. minutě prvního poločasu proměnily ve vyrovnávací branku.

Českým hráčkám tato branka vzala tak trochu vítr z plachet a soupeřkám dodala síly. O pár minut později zvýšily z protiútoku na 1:2 a před koncem poločasu se Kateřina Laciná z trestného rohu opět trefila do břevna soupeřovy brány.

A tak 2. poločas začínal se skóre 1:2 v neprospěch našich reprezentantek.

A bylo ještě hůř. Dvě minuty po začátku poločasu navýšily soupeřky skóre zápasu na 1:3, kdy z úhlu prostřelily gólmanku Čechákovou a obránkyni Kyndlovou.

Ale pak se dostaly ke slovu naše reprezentantky. Jako první se chopila příležitosti exekutorka trestného rohu Laciná a snížila na 2:3.

Vzápětí se celá situace opakovala a Laciná se střelou k tyči opět zapsala do tabulky střelců…srovnáno na 3:3.

Standartní situace si hráčky procvičily, a tak další gól padl z individuální akce Terezy Mejzlíkové, která prošla podél pravého mantinelu a kolem nohy vybíhající brankářky poslala Češky do vedení 4:3.

Jihoafrická republika se pokusila o vyrovnání obligátní hrou bez gólmanky v pěti hráčkách, ale naopak to byly české holky, které zvýšily skóre z dohrávaného trestného rohu na 5:3. Střelkyní gólu do prázdné brány byla Adéla Bížová.

Byl to nervy drásající zápas, který ale dokázal, že české hráčky umí otočit zápas. Dokáží za nepříznivého stavu najít síly na zlepšení své hry a koncentrace a vstřelení rozhodujících gólů.

Dobře vědět, zítra je čekají Holanďanky!

muži: ČR - Švédsko 1:1 (0:1)
B: Vacek

Čeští reprezentanti bohužel ani v druhém zápase na HMS nezískali 3 body za vítězství.

Švédský soupeř od začátku zápasu nenechal nikoho na pochybách, že chce vyhrát. Rychlými přihrávkami se Švédi snažili najít skulinu v naší obraně, což se dařilo a brankář Neusser měl plné ruce práce.

V polovině prvního poločasu hrál náš tým minutu v oslabení, když na trestné lavici minutu seděl Martin Hanus za nastřelení soupeřovy hokejky.

Oslabení jsme přečkali, ale bohužel 3 minuty před koncem prvního poločasu náš tým kapituloval a Švédi se střelou podél nohy gólmana ujali vedení v zápase 1:0.

Tento stav vydržel až do konce 1. poločasu.

Ve 2. poločase se snažili naši hráči co nejdříve přejít do útoku, ale jejich snažení nakonec vyústilo v trestný roh zahrávaný proti nám. Při něm se opět blýskl skvělým zákrokem Filip Neusser a hra dále pokračovala ve velmi svižném tempu.

Vudmaskovi, který často prověřoval obranu soupeře rychlými protiútoky, se podařilo v polovině druhého poločasu vybojovat penaltu, kterou s trochou štěstí proměnil David Vacek.

Bylo srovnáno na 1:1, což ale českému družstvu nestačilo a snažili se o větší tlak na soupeře.

Bohužel všechny útočné akce eliminoval dobře chytající gólman Švédska a tak nakonec i druhý zápas českého národního hokejového týmu skončil tak trochu fotbalovým výsledkem 1:1.

Ve čtvrtek čeká naše reprezentanty velmi těžký soupeř, domácí tým Německa. Zápas začne ve 12,45 hod. a hráči si poprvé užijí atmosféru v hlavní velké hale, kde domácí týmy hrají všechny své zápasy.

A ve skoro nočních hodinách, ve 21,15, se naši reprezentanti střetnou s exotickým týmem z Iránu.