2. den MS: Ženy v pátek čeká čtvrtfinále, muži jsou na vážkách.

5.2.2015

Lipsko - České reprezentantky si zajistily pohodový postup do čtvrtfinále MS, když nejprve podlehly Holandsku, ale poté smetly Kazachstán. Muže čeká v pátek boj o přežití - dnes s Němci prohráli a díky nešťastné brance tři sekundy před koncem utkání jen remizovali s Iránem 3:3. Šance na čtvrfinále však stále žije.

ženy: ČR - Holandsko 2:7 (0:3)
B: A. Bížová, A. Kolářová

Infografika - zde.

Naše reprezentantky čekal čtvrteční ráno jeden z nejtěžších zápasů turnaje. Měly se střetnou s týmem Holandska, s posledními mistryněmi Evropy.

Naše hráčky věděly, že i soupeř se na zápas s Češkami chystá pečlivě, jelikož na loňském ME jsme byli jediný tým, který budoucí mistryně porazil.

Tým Holandska se neporáží každý den a tak byla na hráčkách vidět malá nervozita. Ale zároveň se na zápas těšily, protože věděly, že mají v zádech 6 bodů získaných ve dvou středečních zápasech a že jsou v roli těch, které mohou překvapit a zároveň se s nimi už musí počítat.

Jak pravil při poradě trenér Faust: „My nemusíme, my CHCEME!“

A tak jsme se pustili do souboje. Bohužel hned na začátku zápasu, ve 2. minutě, přišla studená sprcha v podobě gólu. Následoval trestný roh, který ale zneškodnila vybíhající gólmanka Barbora Čecháková, jež se několikrát blýskla skvělými zákroky. V polovině prvního poločasu soupeřky navýšily skóre na 2:0 a dále pokračovaly ve velmi rychlé nátlakové hře. Po naší chybě v obranném kruhu byl odpískán trestný roh, který po kombinaci Holanďanky proměnily. Za stavu 0:3 skončila první půle zápasu.

Do druhého poločasu nastoupily Nizozemky ve stejném stylu jako do poločasu prvního. Dvě minuty po začátku vstřelily tečí čtvrtou branku. Ovšem potom nadešla chvíle slávistického dua Capouchová – Bížová. První jmenovaná prošla mezi třemi holandskými hráčkami a její kolegyně výstavní střelou „pod víko“ snížila skóre zápasu na 1:4. Dalších 10 minut bohužel opět patřilo soupeřkám a ty během několika minut navýšily svůj náskok na 1:6. Za tohoto stavu odvolal holandský trenér brankářku a náš tým opět hrál proti pěti hráčkám v poli. Této situace využila naše nejmladší hráčka Anna Kolářová, která byla ve správnou chvíli na správném místě a z levé strany kruhu skórovala do prázdné brány. V posledních třech minutách ještě soupeřky upravily výsledek zápasu brankou na 2:7 v náš neprospěch.

„Myslím, že obrana nám opět fungovala. Ale udělali jsme příliš mnoho individuálních chyb, které soupeřky trestaly.“, takto ohodnotil zápas trenér Petr Novák.

A jak se hrálo hráčkám? „Projít mezi třemi Holanďankami je pro mě úplně normální. Na poháru tohle dělám běžně.“ smála se po zápase Renata Capouchová. „Je mi líto, že tahle moje akce nepřišla za jiného stavu, ale s Bížou o sobě víme, hrajeme spolu mnoho let a tak vím, kam jí správně nahrát.“

Tentokrát se překvapení nekonalo, ale třeba se bude konat v dalších bojích, možná o medaile?!

A tak jdeme dál s hlavou vztyčenou, protože chceme vyhrát další dnešní zápas. A to od 16:15 s Kazachstánem! Cílem je mít po dnešním dni na kontě 9 bodů! Jdeme si pro ně!

muži: ČR - Německo 4:9 (1:4)
B: Průcha, Plochý, Kyndl (2x)

Po středečním remízovém dni, nastoupili naši hráči k zápasu s Německem, posledním Mistrem Evropy. Věděli, že to bude velmi těžký zápas, jelikož tohoto soupeře se jim zatím nikdy nepodařilo porazit.

Ale jako by se prohry nikdy nestaly…. Václav Průcha ve 3. minutě zápasu vlétl do soupeřova kruhu a otevřel skóre zápasu. Naše vedení bohužel nemělo dlouhého trvání a soupeř o dvě minuty později vyrovnal střelou z rohu.

Následoval rychlý sled soupeřových branek, kdy 2x ze hry a jednou z trestného rohu uzavřeli Němci poločasové skóre na 1:4.

Na začátek 2. poločasu si Lukáš Plochý schoval pár svých pověstných kliček a vybojoval trestný roh, který ale vybíhající německý brankář chytil.

Následovalo známé „nedáš – dostaneš“ a soupeř z protiútoku zvýšil už na 1:5. Hra se odehrávala především na naší půlce, kde hráči čekali na trestném kruhu a vyráželi do protiútoků. Bohužel ti, kteří se k tomu odvážili, byli v kruhu soupeře osamoceni a finální přihrávku většinou neměli komu adresovat.

V takovéto situaci se dobře zorientoval mladý obránce Koryťák a místo přihrávky zvolil hru na chybu soupeře a vybojoval trestný roh. Z této standardní situace se podařilo druhému mladíkovi v našich řadách Lukáši Plochému korigovat střelou do „šibenice“ skóre na 2:5.

Německý soupeř odpověděl zahráváním několika trestných rohů, které v podání Německa většinou znamenají další vstřelený gól, což se také 2x stalo. Branka na 2:8 padla po chybě obránce Rybáčka, který tzv. namazal přihrávku soupeři na hokejku a ten prostřelil našeho gólmana.

Za stavu 2:8 se německá střela odrazila od chráničů našeho brankáře, míč se dostal na hokejku Jakuba Kyndla, který zakončil svoji individuální akci gólem a snížil na 3:8.

Na poslední tři minuty odvolali němečtí trenéři brankáře, a tak naši museli čelit na závěr zápasu přesilovce soupeře. Čeští hráči ovšem této situace využili ke vstřelení své čtvrté branky v zápase, kdy  nejzkušenější a také zřejmě nejrychlejší hráč našeho týmu Ondřej Vudmaska obešel všechny soupeřovi hráče, kteří mu stáli v cestě a přihrál před prázdnou bránu nabíhajícímu Kyndlovi. A ten se nemýlil.

Bohužel rozhodčí těsně před koncem zápasu odpískali proti našemu týmu trestný roh, který se dohrával po uběhnutí hrací doby a Němci upravili výsledek na 4:9.

Tento zápas ukázal, že naši hráči umí střílet góly, dokáží se ubránit tlaku soupeře a bojují až dokonce.

Přejme jim, ať se ve večerním zápase s Íránem všechny tyto aspekty jejich hry projeví a budou moci slavit vítězství!

ženy: ČR - Kazachstán 11:1 (6:0)
B: Laciná (4x), Mejzlíková A. (3x), Kolářová, Reichlová, Capouchová, Dukátová

Naše hráčky vlétly do zápasu jako komety. Takový začátek jsme u českého národního týmu dlouho neviděli. Ve 4. minutě zápasu rozehrála český střelecký koncert Laciná, když v soupeřově kruhu tečovala nahrávku středem hřiště od Dukátové. A pak to všechno začalo….

Následoval gól, který zrežírovalo sesterské duo Mejzlíkových.  Tereza střelou do gólmanky, od které se míček odrazil nebezpečně do hráče, vybojovala trestný roh, ze kterého střelou k tyči zvýšila Adéla stav zápasu na 2:0.

Útočná dvojice Laciná – A. Mejzlíková se postaraly o všechny góly v prvním poločase. A nebylo jich málo – poločas skončil 6:0. Laciná proměnila trestný roh a následně zkopírovala branku ze začátku zápasu, jen tentokrát ji středem hřiště na teč nahrála Tereza Mejzlíková.

V poločase jsme vystřídali gólmanky, do hry se zapojila Andrea Vančurová  a hned ve druhé minutě podržela tým dobrým zákrokem .

V útoku došlo také ke změně a vedle Bížové nastoupila Renata Capouchová. Jejich souhra vyústila v branku na 7:0, když Bížová prošla mezi třemi hráčkami soupeře a vrátila nahrávku na  gól z prvního zápasu Capouchové, která  střílela do odkryté brány.

Za tohoto stavu se český brankostroj na chvíli odmlčel a několik minut se hrálo bez vstřeleného gólu.

Nečekaně, obránkyně Dukátová byla ta, která se rozhodla, že projde až do kruhu soupeře, obešla po zadní autové čáře obránce, gólmanku a vstřelila branku na 8:0.

Následovalo opětovné probuzení naší chuti po gólech a tak Reichlová z trestného rohu výstavním gólem do pravého rohu branky zvýšila skóre na 9:0.

Po tomto gólu se naši trenéři rozhodli vyzkoušet hru bez brankářky a v odlišném označení jako gólman nastoupila na hřiště pátá hráčka Tereza Mejzlíková.

Naše početní převaha vedla k ještě většímu tlaku a desátému gólu, kterým se do tabulky střelců již podruhé zapsal teprve šestnáctiletý talent českého hokeje Anička Kolářová.

Už to vypadalo, že si naše gólmanky připíší za tento zápas čisté konto, ale několik minut před koncem obranný zákrok Terezy Mejzlíkové ohodnotila americká rozhodčí jako nedovolený a byl proti nám nařízen trestný roh.

Nejzkušenější hráčka Kazachstánu tuto standartní situaci proměnila střelou do prázdné brány a kosmeticky upravila výsledek na 10:1.

Jako poslední  promluvila do zápasu Adéla Mejzlíková, která svou tečí završila hattrick, kterého v tomto zápase společně s Kateřinou Lacinou dosáhly.

„Jsem ráda, že jsme se s Kačkou tak hezky podělily o střely v prvním poločase. Jednou jsem nahrála já jí a pak mi to ona vrátila. Myslím, že jsme ukázaly hezké útočné akce a snad něco podobného budeme moci předvést i zítra proti Běloruskám.“, zhodnotila svůj výkon Adéla Mejzlíková.

Naším reprezentantkám se povedl celkem nevídaný kousek….po třech utkáních na Mistrovství Světa není v týmu kromě brankářek hráčka, která by nevstřelila gól!

Tak s jakým jiným týmem bojovat o medaile na Mistrovství Světa, když ne s tímto?!

muži: ČR - Irán 3:3 (2:2)
B: Piterák, Plochý, Vacek

Po ranní prohře s Německem si čeští hráči chtěli jít do zápasu s Iránem pro výhru. Bohužel se to opět nepodařilo a postup mezi první čtyři ve skupině a tím pádem do čtvrtfinále, se jim vzdálil.

Vstup do zápasu vypadal velmi slibně. Dan Piterák obešel hráče na kruhu soupeře a z otočky vsítil první branku. Česká Republika vedla 1:0.

Je pravda, že přechod do útoku dělal našim hráčům často problémy. Jejich přihrávky končily na hokejkách soupeře, který hrál aktivně a také hýřil rychlými kombinacemi.

Ke konci prvního poločasu se podařilo hráčům Iránu vyrovnat střelou z kruhu do pravého rohu naší brány. Češi se snažili prolomit střeleckou smůlu a útočit. Z jednoho z rychlých útoků se nám podařilo vybojovat trestný roh, který proměnil Lukáš Plochý.

Bohužel minutu po naší brance přišla odveta v podobě vyrovnávací branky soupeře, který z rozehrávky po gólu vyrovnal.

Stav 2:2 vydržel do poločasu.

Naši hráči začali druhou část zápasu více aktivně, snažili se hráče Iránu dostat pod tlak. Obzvlášť jeden z nejzkušenějších v týmu Ondra Vudmaska se snažil vzít odpovědnost na sebe a podpořit spoluhráče v útoku.

Po několika minutách hry mohlo dojít k obratu v zápase, to když byla proti českým hráčům odpískána penalta za faulování hráče při střele na bránu. Ovšem proti… byl gólman Neusser, který vystihl střelu soupeře a penaltu chytil.

Jeden z rychlých výpadů Vudmasky do obrany soupeře byl nakonec úspěšný, obránce ho zastavil až za pomoci faulu a byl pro nás odpískán další trestný roh. Ten vystřelil David Vacek a opět dostal Čechy do vedení 3:2.

Konec zápasu byl poznamenán vyloučeními, kartami na straně hráčů Iránu a celkově byla hra velice nervózní. Naši hráči bojovali jako lvi, ale bohužel dnes jim opět nebylo přáno vyhrát zápas.

Tři sekundy před koncem prostřelil z levé strany hráč soupeře u tyčky stojícího Filipa Neussera a bylo vyrovnáno na 3:3.

Tato remíza s největší pravděpodobností znamená pro reprezentanty Iránu postup do čtvrtfinále a pro naše hráče velkou komplikaci.

V pátek od 14 hod. se muži střetnou s družstvem Rakouska, loňským finalistou Mistrovství Evropy.

Uvidíme, jak půjde našim reprezentantům zapomenout na dnešní smolný zápas a jak budou bojovat zítra.