6.2.2015

Lipsko - Ženy dosáhly historického úspěchu a mohou vylepšit zatím nejlepší umístění v historii MS. Ve čtvrtfinále si poradily s Austrálií a budou hrát semifinále. Muži obrdrželi branku sekundu před koncem proti Rakousku a to je stálo postup do ČF

ženy: ČR - Bělorusko 0:7

Infografika - zde

Bělorusko není pro Češky neznámý soupeř. Již několikrát se s týmem Běloruska utkali na předchozích mistrovstvích a všichni tušili, že tento boj nebude jednoduchý.

Běloruskám šlo o hodně. V případě prohry by postupovaly do čtvrtfinále ze čtvrtého místa, což by znamenalo hrát proti Německu. Pakliže by vyhrály, jdou do čtvrtfinále z druhého místa a hrály by s daleko přijatelnějším soupeřem s Rakouskem.

A podle této situace také vlétly do zápasu. Hned ve 2. minutě se střelou z trestného rohu ujaly vedení. Následovalo 10 minut, ve kterých se naše hráčky snažily najít recept na velmi tvrdou a rychlou hru soupeřek, ale bohužel v polovině poločasu jsme obdržely dva rychle po sobě jdoucí góly, které vlastně rozhodly zápas.

Těsně před koncem poločasu Bělorusky z přečíslení daly čtvrtý gól a za stavu 0:4 skončila první půle.

Ve druhém poločase nastoupila do branky gólmanka Vančurová a v útocích střídali Capouchová s Kolářovou. Na obou hráčkách byla vidět chuť do zápasu po odpočinku na lavičce a tak začaly „provětrávat“ soupeřovu obranu.

Naše přihrávky na střed kruhu, ale postrádaly adresáta, útočnice byly v kruhu soupeře osamoceny.

Bělorusky dále pokračovaly v taktice z prvního poločasu, okamžitě se nám snažily odebrat míček a mít hru pod kontrolou. Našim hráčkám se naopak vůbec nedařila střelba trestných rohů, a tak i ve druhém poločase třikrát kapitulovaly.

Konečný výsledek 0:7 znamená, že se ve čtvrtfinále od 16,30 utkají o postup se soupeřkami z Austrálie.

„Australanky známe, hrály jsme proti nim před začátkem  Mistrovství  přípravný zápas.  Třeba nám tato zkušenost pomůže a vyhrajeme stejně jako v přípravě.“, komentoval nastalou situaci trenér Petr Novák.

muži: ČR - Rakousko 2:2
B: Koryťák, Vudmaska

Jak popsat zápas našich mužů s Rakouskem? Byl to zápas vyčkávání, dobré defenzivy na obou stranách a českého smolného gólu v poslední sekundě.

Čeští hráči jsou na tomto Mistrovství  specialisté na remízy. A bohužel ani tentokrát svoji smůlu neprolomili.

Muži se od začátku snažili plnit pokyny trenérské lavičky, výborně bránili a hráli velmi ukázněně. Neudělali mnoho individuálních chyb a tak teprve tři minuty před koncem prvního poločasu se podařilo Rakušanům ve vlastním oslabení skórovat.

Během celého zápasu se v brance dařilo Filipovi Neusserovi, který musel často zasahovat proti střelám a několikerým dorážkám soupeře.

Ve druhém poločase se dlouho hrálo bez branek, ale trpělivá hra našeho týmu byla odměněna odpískáním trestného rohu, který jeden z mladíků v našem týmu, Jakub Koryťák střelou po zemi proměnil.

Tato branka oživila hru našeho týmu a dvě minuty před koncem zápasu zvýšil na 2:1 Vudmaska, když se vydal z obrany na jeden ze svých útočných výletů do soupeřova kruhu.

Poslední minuty hráli Rakušani bez brankáře, atakovali naši obranu a sekundu před koncem zápasu se jim podařilo vyrovnat na 2:2.

A toto vyrovnání způsobilo, že naši hráči nepostoupili do čtvrtfinále a budou se muset spokojit s bojem o 9.-12. místo. Bohužel na tomto turnaji při rovnosti bodů rozhoduje větší počet vyhraných zápasů a ten náš tým na kontě neměl, vzhledem k počtu remíz, ani jeden.

Svůj první zápas o umístění odehraje Česká republika ještě dnes od 19,15 hod. s týmem Jihoafrické republiky.

ženy - čtvrtfinále: Austrálie - ČR  3:4
B: Mejzlikova A. (2x), Reinosová (2x)

Po třetím místě ve skupině, kdy Česky takticky pošetřily síly v posledním zápase skupiny proti Běloruskám, nastoupily české pozemní hokejistky proti favorizovaným Australankám.

České hráčky se hned v 1.minutě ujaly vedení gólem Reinosové a o pár minut odskočily již do dvoubrankového vedení díky povedené akci na jejímž konci byla mladší z dvojčat Mejzlíkových - Adéla. Soupeřkám se však podařilo snížit brankami z rychlých protiútoků a zápas tak za stavu 2:2 prakticky začínal od začátku.Češky však většinu zápasu měli pod kontrolou a zaslouženě šly do vedení po povedené střely Adély Mejzlíkové krátce před poločasem. I po poločase proměňovaly střelecké šance a v defenzivě bezchybně plnily taktické pokyny trenérů. Celková převaha eskalovala ve čtvrtý gól Adély Reinosové. Australankám se povedlo už jen snížit dvě minuty před koncem. To však již nemohlo nic změnit na erupci radosti, která v Areně Leipzig vytryskla po závěrečném hvizdu rozhodčích. Zaplněná hala se radovala spolu s velmi početným českým hloučkem fanoušků. Tímto vítězstvím si zajistily účast v semifinále, které zítra odehrají s týmem Holandska, který ve čtvrtfinále přehrál Ukrajinu.

muži - o 9.-12.místo: ČR - JAR 4:2 (3:1)
B: Kyndl, Vudmaska, Vacek (2x)

Po další remíze našeho týmu 2:2 s Rakouskem, posledním soupeřem ze základní skupiny, se rýsoval pro naše reprezentanty postup do čtvrtfinále ze čtvrtého místa skupiny A.

Bohužel během půl hodiny po zápase přišla špatná zpráva…dle upravených směrnic turnaje, rozhoduje při rovnosti bodů ne počet vstřelených gólů jako obvykle, ale počet výher a ty bohužel na kontě našeho týmu nebyly ani jedna.

Tak skončili čeští reprezentanti na 5. místě a byli odsouzeni hrát od 19, 15 hod. první zápas skupiny o 9.-12. místo s Jihoafrickou Republikou.

Bylo těžké vstupovat do zápasu spodní skupiny, když postup do čtvrtfinále vám utekl 3 sekundy před koncem zápasu.

Ale poprali se s tím skvěle. Hned v 5. Minutě nenechal Jakub Kyndl nikoho na pochybách, že každý zápas je pro naše reprezentanty důležitý a chtějí ho vyhrát. Střelou kolem betonů Jihoafrického gólmana otevřel skóre na 1:0.

Hra probíhala ve vysokém tempu, naši hráči se snažili často projít do soupeřova kruhu, čímž si vybojovali několik trestných rohů, ze kterých postupně zvýšili skóre Vacek a Vudmaska.

Už to vypadalo, že za stavu 3:0 vstoupí náš tým také do druhého poločasu, ale z dohrávaného rohu ve 20. minutě soupeř snížil na 3:1.

Po přestávce nabral zápas tvrdší směr, kdy byly postupně na straně soupeře uděleny zelené a žluté karty. Naši reprezentanti kontrolovali zápas a toto vítězství si už nechtěli nechat vzít.

Piterák s Vackem a také Plochý se snažili přejít přes obranu soupeře a jejich snažení vyústilo minutu před koncem ve vstřelení branky z trestného rohu, kdy soupeř již hrál bez brankáře.

V poslední minutě zápasu se podařilo Jihoafričanům ještě zkorigovat skóre na 4:2 brankou z dohrávaného trestného rohu.

A tak naše mužská reprezentace zaznamenala první vítězství na tomto turnaji. Moc to klukům přejeme a doufáme, že dnes v 17,15 v zápase s Austrálií, budou ve vítězstvích pokračovat.

-sts-, -jak-, -jam-

pozemnihokej.cz > Reprezentace > TÝMY > 3. den MS: Češky budou hrát o medaile - poradily si s Austrálií! Muži v sobotu zabojují o Presidentský pohár.