Bez týmového pojetí nemáte šanci na úspěch

29.2.2016

Praha 29. 2. 2016 - Petr BODNÁR – bývalý reprezentant, nyní člen vedení Českého svazu pozemního hokeje, svazový trenér center mládeže a extraligy žen a mužů HC Praga 1946, odpovídá na otázky pro Sazka AS O mládežnickém sportu. 

 

Pozemní hokej je sport s obrovskou tradicí. Souhlasíte?

 

Ano, spolu s vodním pólem a fotbalem patříme mezi tři nejstarší kolektivní sporty v programu olympijských her. Odhaduje se, že pozemnímu hokeji se aktivně věnují tři až čtyři miliony hráčů. To znamená, že ho dělá mnohem více aktivních sportovců než lední hokej i florbal. V tuzemsku to ale bohužel máme obráceně…

 

Jak se však díváte na to, že pozemní hokej je u nás ve stínu toho ledního?

K tomu bych měl drobnou výhradu. Co jsem slyšel, tak ani v ledním hokeji už to v poslední letech není ideální. Ten »boom«, který nastal po vítězství na olympiádě i třech titulech mistrů světa je trochu pryč. Jenže pro nás není hokej až takovou konkurencí, stejně jako floorbal který se u nás rozrostl, ale patří mezi halové sporty. Nicméně, nesnažíme se s nikým soutěžit. Hledíme jen sami na sebe a na svůj sport. Naše nejdůležitější soutěže jako MS, olympiáda, World league se hrají venku, proto jsme spíše venkovním sportem a spíše jsme podobní fotbalu. Neleníme a začali jsme pořádat nové nábory. Dostali jsme pozemní hokej do škol. Problémem je totiž především to, jak pak přesunout náš sport ze škol na hřiště. Pokud máte školu v Počernicích a hřiště na Slavii v Edenu, vyvstává drobný problém. Snažíme se ho ale řešit. Bohužel máme nedostatek kvalitních hrišt s umělou trávou. Do budoucna bychom chtěli rozvinout celorepublikové turnaje hockey 5. Uvidíme jak se tato myšlenka uchytí. Pokoušíme se dynamizovat výchovu mládeže, dát tomu směr a zajistit přechod ze žákovských a juniorských kategorií do reprezentace. Nejdůležitější je období od šestnácti do osmnácti let, kde bývá značně složitý přechod a udržení hráčů je těžší.

 

Takže kdybyste teď měl udělat pozemnímu hokeji reklamu směrem k veřejnosti, co byste uvedl?

Pozemní hokej ideální pro získání kamarádů a nového, mimoškolního kolektivu. Všichni, co k tomuto sportu přičichli, vám potvrdí, že je specifický v tom, jaká parta se tu vždycky vytvoří. Je to dáno tím, že se jedná vysloveně o kolektivní sport se vším všudy. Zatímco ve fotbale se nejlepší mohou prosadit individuálními akcemi a zdravým sobectvím, v pozemním hokeji je to těžké. U nás bez týmového pojetí nemáte šanci na úspěch. Mám zkušenosti, že pozemní hokej vychová dítě natolik, že je z něj pak ideální týmový hráč i v běžném životě. A to není vše! Lidé spolu jezdí už od mládežnických kategorií na různé akce kempy, tábory. Na soutěžích se pořádají různé zábavní večery s bohatým programem, a když k tomu přibude i případný sportovní úspěch, co by si děcko mohlo přát víc!?

 

A jak je to s finanční stránkou? Například lední hokej nebývá označován ze zrovna levný sport. Jak je to s tím pozemním?

Právě tohle bych rovněž uvedl jako výhodu pozemního hokeje. Náš sport je praktický oproti lednímu hokeji je to laciný sport. Nemusíme hledat stadiony, kluziště a nepotřebujeme takovou výstroj jako lední hokejisté. Odpadá také broušení bruslí.

 

Existují naopak i nějaká úskalí pozemního hokeje? Třeba bolesti zad, jak je člověk neustále ohnutý nad míčkem?

Podle mě je riziko zranění stejné jako při jiných kolektivních sportech. Samozřejmě že občas se nějaká skolióza páteře objeví, ale u dětí až tak potíže se zády nehrozí. To je problém spíše starších hráčů, kteří bývají přetěžovaní jednostraně. Je třeba neustále trenérů mladeže připomínat, že existují kompenzační cviky a ty je třeba do tréninků zařadit. Ovšem každý sport s sebou nese nějakou takovou oběť.

 

To by mohl vyvážit nějaký doplňkový sport, souhlasíte?

Ano, a pro pozemní hokejisty bych doporučoval cyklistiku,fitness a v letním období plavání. To kvůli rovnoměrné zátěži na celé tělo.

 

Jak moc musejí pozemní hokejisté v dětském a mládežnickém věku trénovat?

Jako ideální sportovní zatížení dětí ve věku od dvanácti do šestnácti let bych viděl tři tréninkové jednotky týdně, dvakrát fitness, plus zápas a regeneraci. Což je zatím v našich podmínkách nereálné. Chybí nám národní centrum pro pozemní hokej s kompletním vybavením hřiště, posilovna, rehabilitace, odpovídající zázemí. Jsem optimista a věřím že v budoucnu bychom třeba v SC Nymburk bychom toto mohli najít. U mladších pak bohatě postačí trénink dvakrát do týdne. Jde o to, aby nedošlo k přetížení organismu. Všechno se musí dít zábavnou formou, aby děti trénink bavil a přišly znova. To by při nějakém drilování rozhodně nehrozilo. A ještě jedna maličkost…

 

Povídejte…

Snažíme se, aby mezi děti chodili bývalí úspěšní pozemní hokejisté i reprezentanti, kteří už v tomhle sportu něčeho dosáhli. Když mají děti svůj vzor nejen před očima, ale mohou se s ním i setkat, pak získají tu nejlepší motivaci. Musím s radostí konstatovat, že je na nich s každým týdnem vidět zlepšení, což nabíjí pozitivní energií i mě…

 

Ještě jsme nezmínili to zásadní – v kolika letech děti s vaším sportem začínají?

Nejčastější věkovou hranicí pro začátek s pozemním hokejem je přechod ze školky na první stupeň základní školy. Běžně hrajou děcka od nějakých šesti sedmi let.

 

Je něco, co rodiče dělají směrem ke svým malým, začínajícím sportovcům špatně?

U nás sice není kolem hřiště tolik ambiciózních rodičů jako v hokeji kolem ledu, kdy tatínkové i maminky už vidí, jak jejich šestiletý klub bude hrát v NHL. Přesto bych rád varoval před tím, kdyby rodič chtěl děcko do sportu nutit. V šesti nebo osmi letech sice ještě nemá tolik rozumu, aby umělo posoudit, jestli je dlouhodobě nespokojené, jestli má kolem sebe špatnou partu nebo jde jen o krátkodobé zklamání. Od toho jsou ale právě rodiče, aby svému synovi nebo dceři poradili, popovídali si s ním a dokázali ho ve všem podporovat. Určitě se to pak vrátí v tom, že pozemní hokej přispěje k všeobecnému rozvoji a pohybové kultuře dítěte.

 

 

Finanční náklady
Hokejka   od 500 Kč
Chrániče  od 500 Kč
Boty na umělou trávu Od 1000 Kč
Míček od 200 Kč
Rukavička od 400 Kč

 

Časová náročnost pozemního hokeje
Začátečníci     2 hodiny týdně trénink + 1x14 dnů půldenní turnaj (víkendy)
Pokročilí 3-5 hodin týdně trénink + 1x za týden zápas (víkendy)
Profesionálové v ČR nejsou, jinak 1x-2x denně trénink, 1x-2x zápas za týden + sauna, masáže a jiné regenerační a podpůrné doplňky

 

Petr Bodnár

 

pozemnihokej.cz > Mládež > Bez týmového pojetí nemáte šanci na úspěch
Loading...

Mládež

Stránkování

12 3 4 5 >
 
 
Loading...

Mládež

Stránkování

12 3 4 5 >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...