Češi nestačili na Bělorusko - reportáž

7.9.2014

Hradec Králové - Po výhře nad Litvou vládla v českém týmu pohodová atmosféra. Bělorusko je soupeř, který dokáže prověřit kvality našeho týmu.

Při prvním kole Světové ligy v Praze před dvěma lety s ním bohužel česká reprezentace mužů smolně prohrála. Jak vypadal zápas v Hradci Králové?

Tým nezaznamenal výraznějších změn v zahajovací sestavě oproti zápasu s Litvou, pouze Tomáše Hanuse vystřídal Filip Neusser, dlouholetá jistota v bráně. Reprezentace začala zápas velice dobře. Už v 6. minutě zahrával trestný roh Tomáš Procházka a nechytatelnou střelou k pravé tyči poslal národní tým do vedení. Bohužel vedení nevydrželo dlouho. Na druhé straně zahrával trestný roh i běloruský tým a z dorážky se prosadil Satsiuk. Poté se hra přelévala ze strany na stranu, ale výraznější šance nepřišly. V 19. minutě se uvolnil běloruský Lutsevich a střelou backhandem překvapil do té doby dobře chytající Neussera – 2:1. První poločas poté nenabídl další vyložené šance a mohlo se jít do kabin.

Druhý poločas pro nás mohl začít velice dobře, kdyby střelu Davida Vacka do prázdné branky nevyrazil protihráč. Jak se ale říká, nedáš, dostaneš. Běloruští hráči byli aktivnější a dostávali se do šancí a střel. Jedním z hlavních aktérů dne byl Lutsevich, který i napodruhé propálil Neussera. Češi museli najednou dohánět dvougólové manko. O snížení se postarala dvojice Capouch – Plochý. Druhý jmenovaný ze strany nahrával do kruhu, kde balon propadl k volnému Capouchovi, který nedal běloruskému brankáři žádnou šanci. Česká reprezentace najednou byla na koni. Zlom v zápasu ale přišel dvě minuty po gólu, když dostal Richard Kotrč žlutou kartu a rozšířil svojí karetní sbírku už na dvě v jednom zápase. O jednoho hráče méně se na této úrovni hraje velice těžko. Následně se Bělorusko dostalo do šance, kterou musel Filip Neusser hasit – bohužel za cenu penalty. Udělal ale dobře, penaltu totiž chytil a šance otočit zápas tu byla pořád. Jenže Bělorusové si výhru utéct nenechali a do konce zápasu kontrolovali hru.

Jak shrnul zápas Martin Hanus, střední obránce z německého GHTC?

„Zápas jsme nezačali špatně, vyčkávali jsme na soupeře a ten nevěděl, jak nás překonat. Podařilo se nám skórovat z rohu, ale paradoxně to odstartovalo sérii problémů. Stáhli jsme se a začali propadat v soubojích. Napadání nefungovalo a soupeř nás snadno překonával. V druhé pulce jsme si vytvořili tlak, ale nebyli jsme schopni proměnit vypracované šance. Prohraný zápas nás velmi mrzí, Bělorusko je jednoznačné soupeř, kterého musíme porazit!“

Nedá se nic dělat. Bohužel se nevyhrálo, ale šance na postup do dalšího kola Světové ligy pořád žije. Sobotní zápas s Ukrajinou je zápas o vše. Jedině výhra dá českému týmu šanci postoupit.