Češi si pohráli s Litevci - reportáž

4.9.2014

Hradec Králové - Český národní tým si připsal první pohodlnou výhru v turnaji.

Český tým to myslí s postupem do druhého kola Světové ligy opravdu vážně. Ve svém prvním zápase si poradil s překážkou, která nesla název Litva. Pobaltská země sice nepatří k aspirantům na postupové příčky, ale dokáže zahrozit, což viděl i národní tým z Ukrajiny.

Naši šli za výhrou od první minutu, drželi vyšší tempo hry a dostávali se i do šancí, které ale zůstaly nevyužity. Litevský brankář odolával českým útokům 12. minut, ale na Davida Vacka byl krátký. Skvělou formu z extraligové sezony si nejnovější člen klubu ligových kanonýrů přivezl i do Hradce. Touto brankou jakoby z českého týmu spadla počáteční nervozita a neúspěšnost v zakončování. Další, kdo se prosadil do sítě Litvy, byl jeden z nejzkušenějších hráčů na turnaji, Tomáš Procházka. Uvolnění na kruhu a nechytatelná střela pod břevno, radost pohledět.  Ve 24. minutě Jakub Kyndl poslal národní tým do tříbrankového vedení, díky prudké střele z trestného rohu. Kdo si myslel, že se česká střelecká produktivita zastaví, ten se pletl. V rozmezí dvou minut se znovu prosadil stoper Procházka z bundesligového Mannheimu. Nejdříve nedal šanci z penalty a pár vteřin na to i z trestného rohu. Těmito brankami završil hattrick, na který potřeboval pouhých 14 minut. Litevský tým od dalších branek zachránil hvizd rozhodčího, jež znamenal poločasovou přestávku. Poločas tedy vyzněl lépe pro Českou republiku a výsledek 5:0 toho byl důkazem.

Do druhého poločasu nastoupili hráči sice s vedením, ale hráli, jako by to bylo 0:0. Proti byl ale David Vacek a ve 36. minutě se znovu prosadil. Dva góly v zápase není vůbec špatný počin, ale Davidu Vackovi to nestačilo. Po skrumáži v kruhu se dostal k balonku a znovu se trefil za záda bezmocného brankáře. Následně se z dalšího trestného rohu trefil Tomáš Procházka, což znamenalo čtvrtý zásah na jeho kontě. Pokud to takhle půjde dále, cena pro nejlepšího střelce by měla putovat právě do české kabiny. Český tým měl hru plně pod kontrolou, nepolevoval a vytvářel si další šance. K několika se dostal i kapitán Piterák, ale nebylo mu přáno. Zlomová pro něj byla 56. minuta, kdy tečoval balonek do branky. Mezi hráči na hřišti bylo vidět několik nových tváří, jako Lukáš Nocar, Lukáš Benda, Adam Uhlíř nebo Tomáš Hynčík. Všichni podali ve svém prvním zápase za národní tým kvalitní výkon, ale pouze poslední jmenovaný, místní rodák Hynčík, se zapsal mezi střelce. Krásná premiéra pro tohoto dvacetiletého útočníka a potlesk domácích ochozů, co víc si přát. Kdejaký tým by za stavu 10:0 polevil, ale naši i do poslední desetiminutovky dali všechny své síly. Ty vyústily v poslední branku z hole Martina Babického. Poslední minuty jsme mohli vidět další šance, ale skóre se již bohužel nezměnilo.

Muži podali parádní výkon a výsledek 11:0 je opravdu zasloužený. Kdyby se povedlo vše, skóre mohlo být o něco větší. Doufejme, že si reprezentanti nevystříleli zásobník a v zítřejším zápase proti Bělorusku uvidíme také několik branek. Češi budou potřebovat minimálně stejně skvělou podporu jako dnes. Zápas začíná v 17:45 v areálu Farářství v Hradci Králové.