České derby v Itálii

10.11.2011

Pohoda v CagliariPohoda v Cagliari
Pohoda v Cagliari
Jakub Koryťák v akciJakub Koryťák v akci
Jakub Koryťák v akci

Když jsem si říkal, jak oživit naše stránky, napadlo mne, že by nebylo od věci zavítat do příbytků našich krajánků v zahraničních ligách.

Zajímalo mne, jak se jim vede, daří a jestli je to vlastně vůbec naplňuje. No prostě jaké to vlastně je, vydělávat si na chleba v zahraničí. Osud tomu chtěl a zrovna tento víkend se naše dva nejpočetněji zastoupené týmy v Italské Serii A střetly proti sobě. Přinášíme Vám tedy pocity a postřehy z obou táborů - tedy z Amsicory od Jakuba Koryťáka a z Říma od Martina Lehovce s Kubou Kyndlem.

Začneme více v teple u Kuby Koryťáka, plzeňského rodáka. Mladík, který se vydal na svoji první zahraniční štaci na teplou Sardínii, do Cagliari. Pobyt mu zde ulehčují další dva čeští spoluhráči - už ostřílení italští matadoři Richard Kotrč s Petrem Bodnárem. Všichni tři bydlí v jednom bytě, který je vzdálen cca kilometr od moře a hřiště. "Lokace je naprosto pohodová, na hřiště to máme kousek a moře je prakticky také za rohem",svěřuje se nám Kuba. "Musím říct, že po klimatické stránce mi to tu naprosto vyhovuje. Jsem jižní typ, takže teplo miluju." Po příletu a zabydlení mne samozřejmě zajímalo, jak se Kuba sžil nejen s partnery z Čech, ale hlavně z týmu, jak se s nimi dorozumívá, jaké má ambice klub i on sám. "Tak mluvíme vesměs anglicky, s italštinou jsem si ještě moc nepotykal. Moc se jí nevěnuji, ale na běžnou zápasovou i mimozápasovou komunikaci mi angličtina zatím stačí", podotýká Jakub. "Moc jsem v začátku nevěděl, do čeho jdu. Jako nováčkovi v týmu, který postoupil čerstvě do nejvyšší ligy, jsem si moc velké cíle nedával. Pak jsme se ale začali postupně sehrávat a uhráli i pár zajímavých výsledků. Jsem tu zatím jen na podzimní část ligy, tak uvidíme, jaká příčka nám bude patřit a jaká bude s mými výkony spokojenost. Každopádně se mi zde zatím líbí. Když porovnám kvalitu zdejší ligy s tou naší, tak je to neporovnatelné. Jde hlavně o vyrovnanost soupeřů a o tempo, které je "někde jinde"…", líčí zážitky mladík v dresu Amsicory. Sami jsme zvědavi, jak se budou vyvíjet kroky všech tří legionářů, kteří opustí toto krásné město po posledním zápase v Miláně 13.listopadu.

Soupeřem týmu z Amsicory byl tým ASD Tevere Eur  z metropole Říma, kde hostují další dva Češi. Kuba Kyndl a Martin Lehovec, pro kterého je to první zahraniční anabáze. Sám se nám svěřuje s tím, jak úchvatné byly první momenty, kdy vystoupili v Římě na letišti a přivítal je sám president klubu. "Na tyhle momenty nikdy nezapomenu. Bylo potřeba si uvědomit, že člověk sem nejede na výlet, ale tvrdě makat a vydělávat hokejem peníze. Prostě něco, co jsem v životě nezažil", začíná náš rozhovor mladší z dvojice "Římanů". "Chvílemi mě až mrazilo, prostě žádná dovolená…Přímo z letiště jsme vyrazili na jídlo a poté hned do pronajatého bytu. Vyfasovali jsme klíče a celé to začalo. Sám nevím, když takhle vzpomínám, jestli se to stalo UŽ před dvěma měsíci nebo TEPRVE před dvěma měsíci…Čas tu totiž letí strašně rychle." Jak oba kluky znám, tak je mi jasné, že jim počasí a klima musí sedět. Oba to jsou plážové typy, co rádi vystavují svoje těla. Lehy mi přitakává. "Počasí je pecka. Volný čas trávíme buď na pláži nebo v "Africe" - to je takový park, který máme přímo za barákem. Těla dostávají zabrat buď v posilovně nebo s Kubou jen tak posilujeme. Prostě chceme být hezký, vždyť nás znáš." Téma přirozeně spadává na lokaci jejich bytu. "Tak bydlíme zhruba 45 minut od centra a hřiště - metrem. Občas využíváme azyl u Rendy s Klárou, které bydlí v centru. Každopádně bydlíme ještě s jedním Argentincem a Španělem, ale netlačíme se tu. Byt je opravdu velký." Dostáváme se pomalu k tomu nejdůležitějšímu a to je hra a výsledky. Začátek se jejich týmu moc nepovedl, nicméně v posledních čtyřech kolech zaznamenalo mužstvo z Říma dohromady deset bodů, což jim pomohlo vyšvihnout se na průběžné čtvrté místo tabulky. "Do party jsme zapadli dobře. Kubu už tu znali, tak jsme se hned sžili. Tým je dost mladý, což nám vyhovuje. Hra se nám v první půlce podzimu moc nedařila. Teď jsme ale nabrali správný tempo a daří se. Vše se odvíjí od trenéra, který přináší do hry mnoho zajímavých prvků a každý trénink něco nového. Prostě paráda. Až tady jsem poznal, jak je třeba důležitá výhoda domácího prostředí. Když totiž jedeme ven, tak se vstává většinou brzy ráno a cesta bývá někdy úmorná. Domácí tým nás vždy hostí jídlem a na zápas se jde až potom. Prostě totálně odlišné od toho, co máme u nás v lize", líčí Martin, jaké rozdíly spatřuje mezi českou a italskou ligou. Kluci mají naplánovanou cestu domů stejně jako jejich kolegové ze Sardinie - tedy 13.listopadu. Až pak se rozhodne, jestli v Itálii stráví i jarní část ligy.

V utkání, kde se oba týmy potkaly byla zanechaná velmi výrazná česká stopa. Utkání na horké půdě na Sardinii,kde mírným favoritem byli domácí, bylo od počátku velmi vyrovnané. Už v prvních minutách se povedlo domácím vsítit náhodný gól, který je poslal do vedení. Hosté se ale nenechali zaskočit a po Koryťákově zmařené šanci se na druhé straně po nedorozumění obrany radovali z vyrovnání. Hned o pár minut později hosté dokonce odskočili do jednobrankového vedení, které však záhy srovnal legionář Bodnár, když se šikovně prosadil z rohu. Utkání jak na houpačce pokračovalo a do kabin se šlo za stavu 2:3, kdy se hosté prosadili krátce před přestávkou. Po změně stran přišly chvilky českého reprezentanta Kyndla. Jeho kolega, útočný pravý bek Lehovec nejprve nasadil svůj klasický strom jednomu z domácích borců, aby následně proháčkoval dva protihráče a našel Kyndla. Ten předvedl fantastickou střelu, která vymetla levý horní růžek domácí branky - 2:4. Domácím se povedlo z dalšího rohu snížit a byla tady další zápletka. To by však na hřišti nesměl být Kyndl, který svým sedmým gólem opět nechal Římany odskočil. Tentokrát se prosadil jedovatou bombou z rohu - 3:5. Co naplat byla domácím převaha v držení míčku, když už do konce zápasu nedokázali skórovat. Šťastnější tedy odjížděli domů borci z Říma. Vezou si tři body, Kyndl dva góly a Lehovec asistenci a strom. Tomu říkám úspěšný zápas venku…

Nám nezbývá než držet všem pěti borcům v Itálii palce, ať se jim i jejich týmům daří. 

připravil Jakub Mejzlík

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...