Český mistr zatím impotentní

19.2.2011

Pohár mistrů evropských zemí - divize B. Dvě utkání, dvě porážky. Tato tristní bilance ční na kontě pozemkářů pražské Slavie po prvním dnu této významné akce, konající se o tomto víkendu v hale v Edenu.

Slávisté vstupovali do tohoto turnaje odhodlaní uhrát kvalitní výsledek a jako cíl si vytyčili postup do elitní divize A. A proč by také ne, když všech pět hráčů, kteří se minulý týden zúčastnili MS v polské Poznani, bylo ve formě a na turnaj se vyloženě těšili. První vážným zásahem do postupové matematiky byla zpráva, že brankařská jednička Patrik Bušek nebude k turnaji k dispozici. Natržený křížový vaz v koleni vystavil této dlouholeté sešívané opoře jasné stop. Před jeho kolegou Martinem Podolákem tak stála velká výzva.

Hned v prvním utkání skupiny proti švédskému mistru Partille SC byl Podolák v permanenci více, než kdokoli před utkáním očekával. Slávisté chybovali často v mezihře a seveřané se prosazovali zejména po dlouhých pasech na volné útočníky. Odměnou jim bylo pohodlné vedení 2:0 již po několika minutách zápasu. Slávisté poté zařadili druhý rychlostní stupeň a do poločasu dokázali skóre otočit. Jako první se prosadil krásnou střelou Piterák, poté nezvykle Kejklíček a definitivní poločasový obrat dokonal Kyndl. Na tabuli tedy svítilo v pauze pozitivní skore 3:2. Švédský mistr ve druhé půli nesložil zbraně ani poté, co po jeho vyrovnání naši hráči opět odskočili. Prosadil se opět jedovatou střelou David Vacek - 4:3. Dvě dlouhé kolmice a osamocený útočník - to byl recept na dvě branky v rozmezí jedné minuty. Slávisté se neprosadili ani v minutu trvající powerplay a z prvního utkání si tak odnášejí prohru 4:5. Děravá obrana, neproměňování šancí, málo trestných rohů - podnětů k zamyšlení bylo opravdu několik.

Druhé utkání proti rakouskému mistru AHTC Wien, operujícímu v sestavě s pěti bronzovými medailisty z MS v Poznani, mělo ukázat, zda se slávisté poučili. Bohužel jsme však měli možnost vidět velmi podobné utkání jako dopoledne. Rakušané úporně bránící, nicméně velmi nebezpeční a produktivní. Hráči v sešívaných dresech se prosadili v prvním poločase po akci Kyndla, Vídeň však stav utkání ještě do poločasu vyrovnává. Domácí hráči opět nevyužívají několik jasných stoprocentních šancí, kdy se opakuje stále stejný scénář - střela a připravený rakouský brankař. Není proto divem, že přichází trest. Rakušané se dvakrát prosazují a konečné skore zní 1:3 v neprospěch Pražanů."Utkání bylo velmi podobné zápasu proti Rakušanům na MS, hráli z dobře zajištěné obrany a nám se bohužel nepodařilo proměnit několik jasných šancí. Vývoj skupiny nám již nezajišťuje to, že bychom měli postup ve svých rukou, nicméně i přesto budeme bojovat a proti Brestu se pokusíme o zázrak", hodnotil po utkání nejzkušenější slávista Richard Kotrč. Nezbývá nám než věřit s ním v to, že se zítra slávistům povede vyhrát a druhé utkání ve skupině skončí vítězstvím AHTC nad Partille SC. Při dobrém brankovém rozdílu by to mohlo znamenat, že se Pražané dostanou do skupiny o postup do divize A.

V naší skupině má tedy po dvou utkáních plný počet bodů AHTC Wien, po jedné výhře Brest a Partille SC, Slavia zatím na vítězství čeká.
Ve druhé skupině jsou karty jasně rozdány. Ukrajinský mistr Kolos Sekvoya a Lille MHC /FRA/ mají postup do "vrchní" skupiny zajištěn a dnes si zahrají pouze o lepší výchozí pozici do bojů o postup do elitní divize pro rok 2012.

V sobotu čekají na hráče poslední utkání ve skupině a odpoledne první boje v konečné fázi turnaji. Slávisty čeká ve 13.hodin běloruský Brest a věřme, že večer finálová skupina. V tom případě by slávisté hráli svůj druhý zápas od 18.20.

Jakub Mejzlík

pozemnihokej.cz > Kluby > Články > SK Slavia Praha > Český mistr zatím impotentní