Champions Challenge: ČR - USA 2:1. Vzkřísení země ze srdce Evropy.

9.7.2011

Lille - Po bolestivé prohře s Ruskem, kdy se Čechům rozplynul medailový sen, se tým trenérů Tomse a Troníčka snažil najít motivaci k bojům o 5. - 8.místo. Jejich soupeřem jim byla reprezentace USA a Češi si s ní poradili stejně jako ve skupině. Výsledek 2:1 jim přinesl zítřejší souboj s Čínou o celkové páté místo v turnaji.

Češi včera ve volném dnu dlouho rozmlouvali a rozebírali důvody porážky s odvěkým rivalem. Možným důvodem vysoké prohry bylo zjištění, že na všech pokojích jsou nasazené štěnice. Zejména fyzioterapeutka Olga Šťastná jich našla ve své postýlce mnoho. Nikdo však nedokázal najít na štěnicích razítko "Made in CCCP" a tak to zřejmě FIH řešit nebude. Co se týče změn, které učinili oba naši trenéři do dnešního zápasu, tak si dnes odpočine golman Hanus a Piterák.

První minuty se nesou ve znamení spíše nepřesností. Hraje se ve středu pole bez větších šancí. Osm minut utkání za námi. Na Procházkově pohybu je ještě znát zásah čínského hráče, naražená žebra bolí, stejně tak i rozseknutý prst. Ostatně prsty jsou také zajímavým poznatkem z volného dne. Štěpán Bernátek hraje s nalakovanými červenými nehty, bůhví proč... Naši hráči zahrozili jako první. Přesně po deseti minutách hry po pravé straně pronikal Seeman a hledal před svatyní Vacka. Ten byl zezadu přistrčen protihráčem, nicméně rozhodčí Conn situaci nevyhodnotil jako penaltovou. Vacek je odnášen na lavičku lehce otřesen, snad bude v pořádku. Další zajímavou akcí je nebezpečný míč Nicklase do útočného kruhu a teč Kyndla... Ta však končí pár decimentrů nad brankou soupeře. Další dobrou zprávou je, že zraněný Vohnický má koleno v pořádku a je na hrací ploše. V 19.minutě se poprvé ohřál i Neusser. Po chybě Vudmasky ve středu pole do něj střílel nebezpečně Dijxhorn. Američané naše hráče presují vysoko. Když se českým hráčům povede překonat jejich první linii, tak je to pro USA vždy velmi nebezpečné. Stejně jako v 24.minutě, kdy pronikl Bernátek do kruhu hostí a našel volného Vohnického. Před ním byla jen prázdná branka. Na slabou střelu však dokázal brilantně holí zareagovat brankař hostí, skore se tudíž neměnilo. Naši jsou v těchto chvílích nebezpečnějším týmem. Tři minuty před koncem zahrozili také Američané. O šanci se však připravili svou nepřesností. Kromě zelené karty Procházky se do konce poločasu už nic nestalo, hráči tak do kabin odchází za bezbrankového stavu.

Do druhé půle nastupují Češi již bez indisponovaného slávisty Vacka, který si podvrkl kotník a minimálně do konce utkání bude mimo hru. Z první akce hrozí Američané, kteří si také vybojovali první roh v utkání. Po zákroku české můžeme být rádi, že nepřišla penalta. Jak je již zvykem, na vybíhání rohů je v českém týmu specialista Vudmaska. A také teď byl rychlý jak vítr a střelu zblokoval. Na druhé straně hrozí Nicklas, jehož milimetrově přesně našel Hanus. Střelu plzeňského borce však brankař chytá, stejně jako nebezpečnou dorážku Seemana. Deset minut po začátku druhého poločasu si čeští borci vybojovali svůj první trestný roh. Bernátek se proháčkoval obranou Američanů jako babička, která plete svetr pro svá vnoučátka a prohodil míček na nohy jednoho z borců ze země strýčka Sama. Následná střela Jahody však nachází pouze letícího amerického brankaře. Na druhé straně si svůj druhý roh vybojoval i náš soupeř. Teč Harrise však končí naštěstí mimo naši branku. Díky naší nedisciplinovanosti hrajeme pár minut o dva hráče v poli méně. Nejprve se zbytečně nechal vyloučit Nicklas a o pár minut později pykal za nedodržení vzdálenosti Lehovec. Našim to však nevadí. Bernátek střílí do brankaře hostí a ten vyráží svou střelu jen do nohou amerického obránce. Na střelu se chystá poprvé v turnaji sešívaný specialista Kyndl, který však trefuje jen dobře stojícího brankaře USA. A naši jsou za svou aktivitu odměněni! Třetí trestný roh v utkání již proměňujeme. Kyndl trefil víko americké branky - 1:0!! Američané přebírají aktivitu a zlobí. Pět minut před koncem teč jednoho z jejich útočníků končí jen čtyři milimetry od naší pravé tyčky. Dijxhorn v další šanci hledá své spoluhráče, nachází však jen českou hůl. Respektive pakistánskou hůl v rukou českého hráče. Dvě minuty do konce utkání muž s nejhezčí čelenkou na turnaji Bernátek vybojuje další trestný roh. Ke střele se chystá úspěšný exekutor Kyndl. Jeho druhá pumelenice proplouvá po zemi za záda bezmocného amerického sněhuláka - 2:0. Američané sice dvě sekundy před koncem zápasu snižují na 2:1, to však nemůže změnit nic na radosti našich hráčů. Zítra budou bojovat o páté místo v turnaji proti reprezentaci Číny, s níž ve skupině remizovali 1:1.