Coach Development strategy

8.3.2013

Coach Development strategy

Pro všechny zájemce o trenérké školení je tato oficiální nabídka od EHF platná do 1. dubna, kdy je nutné se zaregistrovat. Pro bližší informace prosím kontaktujte pana Normana Hughese - .

The EHF is pleased to launch a new Coach Development strategy for 2013/14. The aim of the strategy is to offer talented coaches a structured pathway of training and to narrow the knowledge gap between our leading nations and our developing nations.

The EHF Coaching Group Leader Herman Kruis said: “These are exciting times for coaches in Europe. We are offering really personalised packages to key coaches to help them broaden their experience and knowledge. Players have a talent Pathway and now we hope the coaches too will benefit from one of their own”.

Coaches nominated by their NA will be offered a continuous professional development structure to help them to achieve their full potential.

The strategy has 3 tiers:

EHF Top Coaches Programme (TCP) – aimed at coaches from Nations currently ranked in our Trophy competitions

EHF Coaches 4 Europe Programme (C4E) – aimed at coaches from Nations currently ranked in our Challenge competitions

EHF NA Support (NAP) – aimed at our remaining smaller hockey nations who request support for their coaches

Coaches entering the TCP or C4E programmes will be offered:

International training camps experience

International High Level seminars

Webinars

Personal mentoring from EHF Expert coaches

Letters have been sent today to National Associations to nominate their Coaches by 1st April, but should you have any queries, please contact Norman Hughes

 

pozemnihokej.cz > Trenéři > Školení > Coach Development strategy

Trenérský web

Nacházíte se v části stránek Českého pozemního hokeje, které jsou učeny trenérům pozemního hokeje. Pokud máme možnost jakkoli využívat moderních informačních technologií k propagaci a dalšímu vzdělávání samostudiem, případně výměnu zkušeností, je třeba toho využít. Obsah stránek je zaměřen na:

1) informace o seminářích a školeních, včetně možnosti se online přihlásit a zaregistrovat,
články s populárně naučným obsahem,

2) trenérskou znalostní databázi, která obsahuje tréninková cvičení, video ukázky, nebo metodické rady a pokyny k trénování všeobecně,

3) adresář trenérů.


Doufáme, že trenérský web bude cenným nástrojem nejen pro plánování tréninkového procesu všech kategorií, ale zároveň velkou inspiraci a motor pro vlastní práci na poli trenérském