Den 1 - souhrn

18.7.2015

Praha - Úvodní den Mistrovství Evropy žen a mužů přinesl prvních šest ostrých zápasů v základních skupinách. V ženském turnaji odehrály svůj první zápas všechny týmy, mužská část turnaje začala zápasy skupiny A, kde je i český výběr. Během horkého dne měli diváci možnost zasoutěžit si o poukázky do restaurace, zchladit se u hasičského vozu nebo si dát studené nápoje, zmrzlinu či ledovou tříšť. S blížícími se zápasy české reprezentace se postupně tribuny zaplnily. Ke konci zápasu českých mužů odhadl ředitel turnaje počet fanoušků na 300.

AZE-AUT 3-1 (2-0)
V zahajovacím zápase to byl tým Ázerbajdžánu, který dokázal skórovat z penalty, jež byla nařízena po krátkém rohu. Oba týmy byly, co se týče hry vyrovnané, měly dokonce stejný počet krátkých rohů (4), ale nakonec to byl tým Ázerbajdžánu, který dokázal navýšit svůj náskok opět z rohu. Ve třetí čtvrtině vrhlo Rakousko veškerou sílu do útoku, ale opět to byl Ázerbajdžán, kdo dokázal skórovat. Rakousko nakonec upravilo konečné skóre gólem ze hry tři minuty před koncem na 1:3 z jejich pohledu.

BLR-WAL 2-2 (1-1)
V poledním ostrém slunci se k zápasu postavily týmy Běloruska a Walesu. Wales začal celý zápas lépe, když otevřel v deváté minutě skóre a měl celkově více ze hry. Přesto se podařilo týmu Běloruska vyrovnat golem na začátku třetí čtvrtiny. Wales odpověděl sérií krátkých rohů, ze kterých vzešla penalta, která byla s přehledem proměněna a skóre se tak upravilo na 2:1 pro Wales. Konec patřil týmu Běloruska, které po sérii rohů vstřelil branku a pár minut před koncem zápasu otočil na 3:2 pěkným golem ze hry.

IRL-FRA 7-1 (3-1)
Tým Irska překvapil svoje oponentky z Francie rychlou hrou a velmi dobrými přihrávkami, které vyústily v rychlý gól v páté minutě. Po jedné z mála chyb dostala francouzská hráčka šanci na vyrovnání a neváhala. Hned záhy irské hráčky přidaly na svém tempu a přidaly další dva góly do konce první půle. Druhá půle patřila výhradně týmu Irska, jehož hráčky dokázaly přidat další 4 góly. Zápas skončil 7:1 v jejich prospěch.

UKR-CZE 2-3 (1-1)
V dnešním posledním zápase ženské složky jsme mohli vidět český a ukrajinský tým. Češky vlétly do zápasu a hrály velmi aktivně. Přesto to byly Ukrajinky, které skórovaly v patnácté minutě. Češky nemusely na gól dlouho čekat, branku dali z trestného rohu ještě před koncem první poloviny. Po výměně stran to byly opět Češky, které byly aktivnější. Po úniku Haklové se mohly radovat z dalšího gólu. Obrovskou radost udělala tribunám kapitánka Tereza Mejzlíková, která vstřelila český třetí gól. Ukrajinky ale dokázaly dostat český tým pod velký stres a dokázaly před koncem zápasu ještě zkorigovat skóre. Měly i další šance, po vypršení času zápasu ještě zahrávaly dva trestné rohy, ale nedokázaly se prosadit, tudíž první výhru slaví český tým v poměru 2:3.

AZE-CZE 0-2 (0-0)
Po posledním ženském utkání na hřiště nastoupili muži České republiky a Ázerbajdžánu. Byli to Češi, kteří vstoupili do utkání aktivněji, přesto nedokázali proměnit jediný ze tří trestných rohů v první čtvrtině. Ve 28. minutě dokonce zahrávali penaltu, ale střelec Vacek nedokázal prostřelit gólmana protivníka a dal tak vyniknout bezzubé české snaze vstřelit úvodní branku na turnaji. Ve druhé půli se hra vyrovnala, Ázerbajdžán měl k dispozici trestné rohy, ale také nedokázal ani jeden proměnit. Nakonec se prosadil talentovaný mladý český hráč Plachý, který dokázal vstřelit dvě branky v rychlém sledu v rozmezí jediné minuty. Konec zápasu patřil tlaku Ázerbajdžánu, bohužel pro ně však hráči nebyli úspěšní. Konečné skóre zápasu tedy činí 2:0 ve prospěch domácího týmu.
Na pocit ze zápasu jsme se zeptali střelce obou našich gólů Lukáše Plochého:
Zápas hodnotíme jednoznačně kladně, hru jsme měli většinu času pod kontrolou, Ázerbajdzán jsme do vážných šancí nepouštěli. Soupeř hrozil hlavně z brejků. Jsem nesmírně rád, že jsme vyhráli, protože jsme věděli, jak je toto vítězství cenné.

AUT-SUI 4-0 (1-0)
V první čtvrtině jsme byli svědky rychlé kombinační hry z obou stran, mírnou převahu měli Rakušané, kterou potvrdil úvodním gólem suverénně nejlepší střelec německé bundesligy Michael Körper z trestného rohu. Do poločasu se skóre nezměnilo, Rakousko drželo více míček, ale nedokázalo převahu vyjádřit gólově. Druhý poločas pokračoval ve stejném duchu jako první, a tak se postupně prosadili Thörnblom a Bele a upravili stav na 3:0. V samotném závěru ukázal důraz před brankou opět Körper a potvrdil rakouské ambice na postup do horního kříže.

Zítra nás čeká dalších šest zápasů ve skupinách, za domácí se představí naše ženy od 18:00 proti zemi Galského kohouta. Přijďte je svými hlasivkami podpořit!