Den 2 - souhrn

19.7.2015

Praha - Je za námi první víkend Mistrovství Evropy žen a mužů. V sobotních tropických teplotách, kdy dosáhla rtuť teploměru až ke 36°C, přijela i zásahovka s hasičským vozem, nešlo však o záchranu, ale o zpestření programu pro děti. Hráči se postupně chladili v dětském bazénku, kam si kromě vody přidali i zhruba 50 kilogramů ledu. A nebyli to jen hráči, kteří se potřebovali zchladit, v mrazáku na pár minut skončila i kamera české reprezentace, protože odmítala pracovat. Nakonec přišla ve večerním zápase Rakouska se Švýcarskem pořádná sprcha, a tak se zápas dohrával za umělého osvětlení. Co se výsledků týče, nejvyšší příděl uštědřily v sobotu irské ženy Francouzkám, zápas skončil 7:1. V neděli je ale trumfli muži Ukrajiny, kteří si v přestřelce s Chorvaty přišli na své a odnesli si výhru 10:5. Zde je přehled všechny nedělních zápasů:

POL-SCO 2-1 (0-0)

V úvodním zápase skupiny se setkali dva favorité na postup do horního kříže. I díky příjemné teplotě bylo tempo zápasu od začátku velmi vysoké a hra se přelévala ze strany na stranu. V prvních minutách drželi míček více Skoti a po několika šancích se dostali do vedení. Do poločasu byla hra spíše na polovině Polska a Skotové se snažili přidat druhý gól. Po změně stran se obraz hry změnil, do hry se začali dostávat více Poláci a když v 58. minutě srovnali na 1:1, byli to právě oni, kdo určoval obraz hry. Přes skotskou bojovnost a rychlost dokázali Poláci Skoty dostat v závěru pod tlak a 20 sekund před koncem vydřeli výhru z trestného rohu nechytatelnou bombou do levého horního růžku branky.

UKR-CRO 10-5 (5-2)

V dnešním druhém zápase jsme měli možnost shlédnout celkem 15 gólů. Byl to tým Ukrajiny, který rychle vedl 2:0. Během několika minut dokázali Ukrajinci skórovat dvakrát, načež Chorvati snížili na 4:1. Do konce první půle oba týmy přidaly po jednom gólu na 5:2. Na začátku druhé půle Chorvati překvapili oponenty krásnou tečí a snížili na 5:3, ale byla to opět Ukrajina, kdo dokázal zvýšit tempo a navýšil náskok rychle na 8:3. Deset minut před koncem utkání Chorvatsko dokázalo proměnit trestný roh na 8:4. Konec zápasu se nesl již v téměř exhibičním duchu, kdy oba týmy dokázali skórovat a konečný stav utkání se tedy zastavil na 10:5.

BLR-AZE 4-4 (2-2)

Ve velmi vyrovnaném utkání to byl tým Ázerbajdžánu, který dokázal skórovat jako první z trestného rohu. Bělorusko ale dokázalo vyrovnat během několika minut. Oba týmy byly velmi vyrovnané, bojovaly o každý balonek. Po velmi krásné kombinaci to byl Ázerbajdžán, který opět vstřelil branku. Do konce první půle se ale povedlo Běloruskám znovu vyrovnat. Ve druhé půli oba týmy pokračovaly ve stejném tempu jako v prvním poločase. Byl to opět Ázerbajdžán, který dokázal skórovat z trestného rohu, ale Bělorusky vyrovnaly velmi záhy golem ze hry. Po sérii trestných rohů se dokázaly opět prosadit Ázerbajdžánky, ale jak jsme si v tomto utkání již zvykli, Bělorusky opět vyrovnaly po dobré kombinační hře a důrazu v kruhu soupeřek.

AUT-WAL 1-2 (1-0)

Po včerejší smolné prohře 1:3 si Rakušanky chtěly spravit chuť a získat první body v turnaji. V první čtvrtině jsme mohli sledovat jejich snahy, bohužel pro ně byly neúspěšné. Jejich úsilí bylo korunováno brankou ve 22. minutě po pěkném gólu ze hry. Ve druhé půli se hra vyrovnala a krásnou tečí v kruhu Velšanky vyrovnaly. Po vyrovnání se rozhořel boj o každý metr hřiště. Rakušanky byly silně podporované velkou skupinkou fanoušků. Nebylo jim to však nic platné, jejich protivnice dokázaly 52 vteřin před závěrečnou sirénou otočit skóre na svou stranu a vyhrály tak 2:1.

FRA-CZE 2-3 (1-1)

Po rychlém gólů Francouzek převzaly Češky iniciativu, avšak ke gólu to nevedlo. Když už se Francouzky dostaly do hry, přišel první český gól, Haklová nadvakrát prostřelila brankářku. Po 9 minutách druhého poločasu se prosadila Laciná a několik minut poté opět Haklová. Holky hru kontrolovaly, pak ale přišel francouzský roh a gól, stav 2:3 a drama až do konce. Holky však zkušeně závěr pohlídaly a je tu druhá výhra pro náš tým!

UKR-IRL 0-3 (0-1)

První polovinu silně dominovaly Irky a to se také potvrdilo gólem hráčky O´Byrne. Zbytek poločasu byl stále ve stejné režii. Do druhé poloviny nastoupily lépe Ukrajinky, které vyvinuly také značný nátlak a měli i několik šancí. A i přesto Irky skórovaly podruhé a to po hezké sólové akci Carroll. Zbytek zápasu se znovu odehrával na straně Ukrajinek, kde také celý zápas skončil dohrávaným rohem, ze kterého dala gól Brown.

Pro dnešek se s Vámi loučíme a těšíme se na zítra na zápas mužů v 17:45 ČR - Rakousko!