Den 4 - souhrn

21.7.2015

Praha - Tropické teploty provázely 4. den Mistrovství Evropy žen a mužů v Edenu. Na programu byly poslední 4 zápasy v ženských skupinách, pojďme si je shrnout:

Ázerzerbajdžán-Wales 2-1 (1-0)
Zápas začal vyrovnaně, hra se přelévala ze strany na stranu, oba týmy bojovaly o každý míč. Spoléhalo se spíše na individuální průniky, ale k úspěchu to nevedlo, obrany obou týmů byly pevné. Ázerbajdžánkám se však podařilo vybojovat v 15. minutě roh, ze kterého skórovala kapitánka Aliyeva Khatira. Další gól se přes několik šancí na obou stranách vstřelit nepodařilo, a tak šly Welšanky do kabin s jednogólovým mankem. Poločasová pauza viditelně prospěla Ázerbajdžánu, který měl najednou více šancí. Z nich se jim ale žádnou nepodařio proměnit. Trenér Welšanek chtěl ale za každou cenu aspoň vyrovnat a rozhodl se v 62. minutě pro nečekanou strategii známou spíše z halového hokeje - odvolal gólmanku. I díky tomu Welšanky vybojovaly penaltu, kterou úspešně proměnila Wilkinson a srovnala skóre. Ázerbajdžánky však vzápětí využily prázdnou bránu Welšanek a skórovaly podruhé, na což už Welšanky nestihly zareagovat a odešly ze zápasu bez bodu.

Rakousko-Bělorusko 0-5 (0-2)
Bělorusky vstoupily do zápasu s mnohem větší chutí a již ve třetí minutě za to byly odměněny prvním gólem v podání Bahushevich. Přestože se Rakušanky snažili odpovědět a bylo k vidění několik pěkných akcí v jejich podání, na gól to ale nestačilo, a tak udeřila Papkova a zvýšila na 2:0. Do druhého poločasu nastoupily Rakušanky ofenzivně, několikrát ohrozily běloruskou branku, ale štěstí nestálo na jejich straně. Místo toho to byly Bělorusky, které dále zvyšovaly svůj střelecký účet. Halinouskaya, Bahushevich a v samém závěru Kurhanskaya rozhodly o tom, že si Bělorusko odnese jasnou výhru 5:0. Z  pohledu Rakušanek je skóre až moc kruté, avšak jejich nevynucené chyby v přechodu do ofenzivy k potrestání přímo vybízely.

Francie-Ukrajina 4-3 (3-2)
Zápas začaly lépe Ukrajinky a prvního gólu se dočkali už v 6. minutě. Francouzky odpověděly krásnou tečí mezi nohy brankářky. Francouzky hrály s větším klidem a většinu času držely balón na svých hokejkách. Postupně přidaly další 2 góly, ale Ukrajinky stačily do poločasu zásluhou Khilko snížit na 2:3. Na začátku druhé půle dostala Ukrajina Francii pod tlak, vybojovala a proměnila trestný roh, ale uznaný gól byl vzápětí odvolán. Tento moment vnesl do ukrajinského týmu nejistotu a Ukrajinky začaly dělat příliš mnoho nevynucených chyb. Toho Francouzky využily a ve 41. minutě upravila Billore svým druhým gólem v zápase na 4:2. Ukrajinky ještě dokázaly snížit na 4:3, ale na více už jim nezbyly síly, a tak si Francouzky po zásluze odnesly 3 body.

Irsko-Česko 3-0 (2-0)
Irky potvrdily roli favorita hned od začátku a v prvních minutách nepustily Češky do své čtvrtiny. Když se konečně Češkám podařilo vymanit se z tlaku, podařil se Irkám brejk, když nejprve nastřelily tyčku a z dorážky otevřely skóre. Tlak Irek nadále pokračoval, ale Češky se statečně bránily. Až ve 31. minutě Češky po přízemní střele z trestného rohu kapitulovaly. Ve druhém poločase se Češky osmělily, několikrát se přímočaře dostaly k irskému kruhu, ale více jim soupeřky nedovolily. Irsko nadále kontrolovalo hru a snažilo se trpělivě dostat do kruhu, což se mu ale díky dobré české obraně nedařilo. Až v úvodu poslední čtvrtiny se Irky znovu prosadily po bekendové střele Beatty. Irsko tímto vítězstvím jasně potvrdilo své ambice na postup do nejvyšší evropské divize.

Zítra nás čekají 4 poslední zápasy mužů v základních skupinách zakončené v 17:45 klíčovým zápasem Čechů proti Švýcarům. Podaří se Čechům proklouznout do semifinále?