Den 5 - souhrn

22.7.2015

Praha - Pátým dnem skončily na Mistrovství Evropy žen a mužů zápasy v základních skupinách, tady jsou jeden po druhém:

Polsko-Chorvatsko 3-1 (2-1)
V prvním zápase dne se představilo zatím neporažené Polsko proti Chorvatsku, které naopak čeká na první body. K velkému překvapení byli Chorvaté Polákům od začátku důstojným soupeřem. A maximální nasazení se Chorvatům vyplatilo - v 7. minutě se prosadil z trestného rohu Tausan. Na odpověď Poláků se nemuselo dlouho čekat, ve 14. minutě srovnal Gumny. Chorvaté napadali rozehrávku soupeře a snažili se dostat strhnout vedení na svou stranu. To se jim ale nedařilo a z rohu
proti nim se ve 27. minutě prosadil poský kapitán Bratkowski.
Ve druhé půli se na hřišti přiostřilo, ale postupně se ukázala zkušenost Poláků. Ve 40. minutě zvýšili na 3:1 po střele Bratkowskiho z trestného rohu. Chorvaté stihli ještě do konce zápasu dostat 2 zelené karty, ale žádné góly už nepřidali, a tak se Poláci mohli po nečekaně tvrdé bitvě radovat ze 3 bodů.

Skotsko-Ukrajina 6-3 (2-2)
Po skončení prvního utkání jsme viděli důležitou bitvu o druhé místo mezi Skotskem a Ukrajinou. Oba týmy si byly vědomy důležitostí utkání. Byl to tým Skotska, který dokázal vsítit branku jako první po nešťastném nastřelení nohy ukrajinského obránce. Ukrajina odpověděla gólem z trestného rohu. Na konci první čtvrtiny měl tým Ukrajiny k dispozici sérii trestných rohů, ze kterých vydřela další gól. Skotové dokázali vyrovnat rychlým gólem ze hry. 21 minut před koncem utkání poslal Mazurkevych Ukrajince do vedení krásnou tečí. Avšak během několika minut odpověděli Skotové dvěma góly. Ukrajinci nebyli schopni vydržet nastavené tempo utkání po celou dobu, a tak Skotové zvýšili své vedení o další 2 branky na konečné skóre 6:3.

Ázerbajdžán-Rakosuko 1-1 (1-0)
Ázerbajdžán vstoupil do utkání lépe, v první čtvrtině měl sérii trestných rohů, které však nedokázal zužitkovat. Až na konci první čtvrtiny se Rakousko osmělilo a dostalo se k několika útočným akcím. Pauza na pití Ázerbajdžáncům prospěla a ihned po ní nastřelili tyč. Rakušané nebyli tento den očividně ve své kůži a Ázerbajdžán toho ve 27. minutě z rohu využil. Celou první půli tahali Rakušané za kratší konec. Ve druhé půli se zrychlila hra a diváci mohli být svědky hry vysoké úrovně. Rakušané se zoufale snažili o vyrovnání, ale ani jasnou gólovou šanci z 52. minuty ani následný roh neproměnili. Až v 61. minutě se trefil dorážkou Körper. Ihned poté začali Rakušané zdržovat hru, protože jim nerozhodný  výsledek již zajišťoval první místo ve skupině.

Česko-Švýcarsko 3-1 (2-0)
Po první nadějné švýcarské akci vlétli Češi na svoje soupeře ve velkém stylu, dobře napadali, Švýcaři se nebyli schopni vymanit z českého tlaku a pouze odevzdávali balonky. Gólovou šanci promarnil český kapitán Piterák, když mu střelu do již prázdné brány odvrátili soupeři na brankové čáře. Až v 16. minutě Češi udeřili zásluhou Pauera, který zužitkoval krásný pas z poloviny hřiště lehkou tečí. Poté Češi zamkli soupeře na jeho polovině a vytvořili si několik dalších šancí. To vyvrcholilo gólem Vudmasky ve 34. minutě. Hned po poločase zahrávali Švýcaři trestný roh, ten ale v gól neproměnili a z protiútoku zvýšil Plochý na 3:0. Poté se hra vyrovnala a Švýcaři hrozili z rychlých protiútoků. Jednou se dokonce domnívali, že již vsítili branku, ale rozhodčí odpískal roh za předchozí chybu a čeští hráči roh dokázali odvrátit. V 63. minutě se Švýcarům podařilo z trestného rohu snížit na 1:3. Naštěstí skóre již zůstalo nepozměněno a Češi tak zaslouženě prošli do semifinále.

Tímto se s Vámi pro dnešek loučíme s těšíme se, že přijdete zítra od 17:45 podpořit svými hlasivkami naše ženy proti Ázerbajdžánkám!