Dozvuky ME v Praze

12.8.2015

Pojďte s námi zavzpomínat na okamžiky, které nám všem přinesly tolik radosti.

Nestává se v naší zemi často, aby byl k vidění evropský turnaj trvající celých 9 dní. Stoprocentní nasazení všech zúčastněných jen podtrhlo výjimečnost akce, na kterou budeme všichni ještě dlouho vzpomínat.

Pojďme si nejdříve připomenout průběh turnaje z pohledu českých týmů.

Vystoupení žen

Po letech strávených ve třetí evropské divizi bylo hlavním úkolem žen udržet druhou divizi za každou cenu. Pomoci v tom měla vždy početná skupina českých fanoušků. V prvním zápase na naše hráčky čekala běhavá Ukrajina. Kdo čekal zápas v ukrajinské režii, byl mile překvapen výkonem týmu Holkis. Sice prohrávaly, ale nesložily zbraně a třemi brankami vývoj utkání otočily na konečných 3:2 v jejich prospěch. První tři důležité body tak byly na světě.

Ve druhém utkání čekal tým Francie. Utkání se vyvíjelo velmi podobně jako to první, naše hráčky opět prohrávaly, ale především díky výkonu skvělé Báry Haklové otočily opět na konečných 3:2. Tato výhra znamenala senzační postup do horního kříže. Dalo by se říci, že tímto krokem splnil český tým své cíle. Kdo čekal před turnajem více, byl brán spíše za snílka.

Ve skupině naše ženy čekal ještě jeden soupeř, a to silné Irsko. Irky, které svými výkony patří o divizi výše, porazily české ženy hladce 0:3. Tento výsledek přihrál týmu Holkis do semifinále nevyzpytatelného soupeře z Ázerbájdžánu.

Po dnu volna se český tým postavil proti svým semifinálovým sokyním silně podporován domácím publikem. Na našich děvčatech byla vidět touha uspět a jejich bojovnost byla korunována brankou benjamínka týmu Aničky Kolářové. Soupeřky ale velmi brzy dokázaly vyrovnat. Opět se však ukázala odhodlanost českých žen a díky trefě Veroniky Déscyové strhly vedení na svou stranu. Publikum nadšeně odpočítávalo poslední vteřiny utkání. Po jeho skončení propukla spontánní oslava nečekaného, ale zaslouženého postupu do finále, a zároveň do nejvyšší evropské divize, kde na naše ženy budou za dva roky čekat top týmy z Holandska, Německa či Anglie. Sen se stal skutečností a my všichni se můžeme těšit na skvělý zážitek z Eurohockey Championships 2017 v Amsterdamu.

V sobotu se český tým dočkal vrcholu turnaje. Finále proti favorizovaným Irkám. Trenér Faust před utkáním instruoval hráčky, aby si utkání užily a vstřelily alespoň branku. Irky hrály trpělivě, čekaly na své šance, které s jistotou proměňovaly. Konečný výsledek 0:5 české hráčky jistě nemrzel dlouho, po utkání se opět slavilo. Nejen senzační umístění našich hráček, ale také individuální ocenění. Brankářka Barbora Čecháková byla vyhlášena za své výkony nejlepší gólmankou turnaje. Tým Holkis dosáhl na historický úspěch a korunoval tak veleúspěšný rok 2015, kdy již dokázal získat bronz na halovém MS v Lipsku. Holkis, děkujeme!

Vystoupení mužů

Český tým na turnaji postrádal tři největší opory, brankáře Filipa Neussera, obránce Tomáše Procházku a záložníka Jakuba Kyndla. I přesto byl cílem českých mužů postup do horního kříže, snem pak byl návrat to nejvyšší evropské divize. V prvním utkání se čeští muži postavili proti týmu Ázerbájdžánu. S nevýrazným soupeřem si Češi poradili hladce 2:0 a zahájili tak celý turnaj plným bodovým ziskem.

Druhým soupeřem našemu týmu bylo silné Rakousko. Češi si vytvářeli celý zápas šance, ale nebyli schopni vstřelit branku. Jejich soupeři je potrestali dvěma brankami v rychlém sledu. Český tým na konci presoval, ale nic nevytěžil, proto ztratil první body v turnaji.

V posledním, pro český tým klíčovém utkání ve skupině se domácí postavili proti Švýcarům. V první půli dokázali kontrolovat hru a nepustit soupeře k vážnější šanci. Díky třem brankám střelců Pauera, Vudmasky a Plochého si vytvořili solidní náskok. A protože dokázali Švýcaři už jen snížit na konečných 3:1, český tým slavil postup do vysněného semifinále.

V pátečním horkém počasí se rozehrála vyrovnaná partie. Poláci nebyli lepší, ale dali našim lekci z produktivity. I přes závěrečný tlak prohráli naši muži 1:2. Další senzační výsledek českého zástupce byl hodně blízko, bohužel prohra s Poláky znamená pro české muže setrvání ve druhé evropské divizi. I přesto však mohou být spokojeni, tým, který prochází generační obměnou, dokázal udržet v současnosti nevyzpytatelnou skupinu. Další šanci na postup bude mít tento omlazený mančaft v roce 2017.

V nedělním zápase o bronz čekalo naše muže velmi silné Skotsko. V utkání dvou zklamaných poražených semifinalistů mělo Skotsko převahu, však také přípravná utkání na jeho půdě napovídala o síle našich soupeřů. Češi navzdory prohrám v přípravě vlétli do utkání aktivně, vytvořili si několik šancí, bohužel zkušení Skoti dvakrát skórovali. Češi se nevzdávali a dokázali ještě snížit. Bohužel to bylo z jejich strany vše, Skoti si celé utkání již pohlídali a upravili skóre na konečných 1:5 z pohledu českého týmu. Výsledek mužské reprezentace může působit jako zklamání v porovnání s úspěchem žen. Zasvěceným i samotným hráčům je však nadmíru jasné, že v současné fázi restrukturalizace kádru dosáhl tým maxima a udržení divize je vnímáno jako úspěch.

Očima organizátorů

Na organizátory čekal oříšek v podobě spojeného turnaje mužů a žen. Tento fakt jistě přidal na atraktivnosti celé události. Doufejme, že úspěch akce v Praze utvrdil EHF v tom, že pořádání společných podniků pro mužské i ženské týmy je dobrou cestou vpřed. Ve dnech 18. – 26. 7. jsme měli možnost vidět celkem 16 týmů ve 40 utkáních, které každý den v areálu pražského Edenu shlédlo minimálně 300 fanoušků. Z pohledu organizátorů se jednalo o úspěšný turnaj, však také cestu k online přenosům našlo přes 85 000 diváků. Za celý turnaj se napsalo celkem 80 českých a anglických zpráv ze zápasů, denně se rozesílaly tiskové zprávy do médií, nafotilo se stovky fotografií a natočilo kolem padesátky video-rozhovorů. Výsledky byly k dispozici průběžně na twitteru, facebooku, svazových webových stránkách i stránkách www.czechhockey.cz. Videa jsou k shlédnutí na kanálu youtube.com. Obrovská snaha celého organizačního týmu byla odměněna v podobě skvěle šlapajícího turnaje a dobré zpětné vazby od turnajových oficiálů, všech zúčastněných týmů a pevně věříme, že i fanoušků. Celý turnaj vyslal do hokejové Evropy vynikající vizitku českého hokeje, nejen po výsledkové stránce, ale i té organizační. Máme se stále co učit, ale jsme na té nejlepší cestě stát se špičkovou evropskou hokejovou zemí.

Loučení

Tento turnaj bohužel zažil dvě velká loučení. Po veleúspěšné pětileté spolupráci se s českým pozemním hokejem rozloučil trenér a mentor ženské reprezentace Christopher Faust. Druhou událostí je loučení Richarda Kotrče po neuvěřitelných 23 letech v národním dresu. Ríša jistě může být na svou reprezentační kariéru pyšný a měl by sloužit mladším kolegům jako vzor. 

Závěrem si dovolíme parafrázovat slova Chrise Fausta: Postup žen do „Áčka“ a semifinále mužů by mělo být tou správnou výzvou pro nás všechny, pro ještě lepší práci v klubech. Všichni vidíme, kam nás může naše společné úsilí posunout, pojďme pracovat ještě důsledněji, pojďme si plnit naše hokejové sny.

Lucie Kolářová

Foto: Miloš Březina, Martina Babická, Jiří Růžička, Michal Křenek

Loading...

ME 2015 Praha

Stránkování

12 3 >
 
 
Loading...

ME 2015 Praha

Stránkování

12 3 >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...