Druhý den z HME juniorů

17.1.2015

Chorvatsko, Sveti Ivan Zelina - Reportáž ze druhého dne HME juniorů.

Česká republika – Chorvatsko

Zápas, který by měl napovědět o konečném umístění. Zápas dvou neporažených celků. Zápas dvou aspirantů na postup a na zlatou medaili. Takhle by se dalo shrnout střetnutí s domácím Chorvatskem.

Plná hala už od začátku utkání hlasitě podporovala národní tým Chorvatska, ale byli to naši junioři, kteří se poprvé prosadili. Martin Capouch poslal střelu po zemi a brankář Ivan Branjug neměl šanci. Skvělý začátek, teď už jen bylo třeba toto nastavené tempo udržet. Oba týmy držely balon a zbytečně se nepouštěly do bezhlavých útoků. Jak pro české juniory, tak i pro ty chorvatské, to byla první zkouška ohněm na turnaji. Do té doby oba týmy proplouvaly turnajem bez ztráty bodu. Po pár menších šancí se ale Chorvaté dostali do jedné vyložené, kterou v 11. minutě proměnil teprve 16letý Mario Mucič. Oba týmy do konce poločasu párkrát zahrozily, ale skóre se nezměnilo.

Kdyby druhý poločas začal jako ten první, český fanoušek by se nezlobil. Bohužel se již podruhé v zápase prosadil Mario Mucič a junioři museli dohánět jednogólové manko. Ve 29. minutě zachytil téměř 100% šanci Petr Větrovský a z následného protiútoku srovnal na 2:2 Lukáš Plochý velice povedenou střelou. Proti remíze byl ale Mario Mucič, pro kterého to byla doslova one-man-show. Dvě minuty po Plochém dal vedoucí branku Chorvatů a v ochozech to zaburácelo, fanoušci cítili šanci. Český tým muset dát všechny síly do útoku a pokusit se o zvrat utkání. Se snahou to trochu přehnal Marek Svatoň, který dostal žlutou kartu na 5 minut za faul u mantinelu. Velice přísné rozhodnutí, ale rozhodně se trenérská dvojice Ludvík-Babický nemohla divit. Chorvatům teď už stačilo držet balon a nechat náš tým bránit. Odbíhaly poslední vteřiny a sen o zlaté medaili dostával výrazných trhlin, když tu se z čista jasna objevil v kruhu sám Lukáš Plochý, udělal kličku obránci a zobákem zavěsil po břevno. Do konce zbývalo patnáct vteřin a celé lavičce spadl kámen ze srdce. Tento gól může mít v konečném zúčtování hodnotu zlata. Doslova.

Česká republika – Maďarsko

Soudě podle výsledků jednoznačný zápas ve prospěch České republiky. V tomhle případě výsledky opravdu nelhaly. Maďaři od začátku tahali za kratší konec a byli ve všem pomalejší, byli méně technicky vyspělí. První gól českého týmu vstřelil z rohu Martin Capouch už v první minutě. Když přidal za 5 minut Lukáš Benda další gól technickou střelou kolem brankáře, o zápase bylo prakticky rozhodnuto. Češi byli na koni a spadlo jim tam víceméně všechno. Adam Uhlíř se dostal ke střele v deváté minutě a maďarský gólman neměl šanci. Do konce poločasu se ještě prosadil Michal Bárta, Vojtěch Kolář a hattrick zaznamenal prozatím nejlepší střelec turnaje, Lukáš Plochý.

Do druhého poločasu tedy naši mladíci vstoupili s osmi gólovou výhodou. Kdyby tak jen druhý poločas vypadal aspoň podobně jako ten první, mohli jsme se dočkat gólového přídělu jako proti Norsku, ale bohužel. Na juniorech byla znát únava z těžkého zápasu proti Chorvatsku a jejich výkon nebyl dobrý. Maďaři se z ojedinělé šance prosadili střelou podél brankáře Karnolda. Český tým se ne a ne prosadit ze hry nebo z trestného rohu, nic se nedařilo. Naštěstí dostali ve 31. minutě výhodu penalty, kterou s přehledem sobě vlastní proměnil Martin Capouch. Hra se poté přelévala ze strany na stranu a v posledních třech minutách přidali mladíci další tři góly. Trefili se postupně Plochý, Uhlíř a Bárta. Výsledek 12:1 mohl být o mnoho vyšší, tak snad nás to nebude mrzet.

Shrnutí

Remíza s Chorvatskem znamenala ztrátu prvního místa, na které se posunulo družstvo Slovenska. Minimálně do zítra se na něm naši východní sousedé, pod vedením Marka Machúta, udrží. Slováci jsou příjemným překvapením, jelikož neztratili zatím ani bod. Nejtěžší zkouška je ale čeká zítra, když nastoupí nejdřív proti našemu výběru a poté proti Chorvatsku. Naši junioři musí oba zápasy vyhrát, aby měli jistotu prvního místa a postupu do A divize.

Rozhovor s kapitánem týmu, Martinem Capouchem.

Capy, řekni nám, co se stalo, že jste s Chorvatskem tahali za kratší konec a remízu jste vybojovali až v posledních vteřinách?

Udělali jsme veliké chyby v obraně a nebyli úplně důslední v osobních soubojích. Na naše góly jsme se velice nadřeli, ale remíza je zasloužená.

Zítřejší zápasy musíte vyhrát, pokud chcete skončit první a postoupit. Můžeme očekávat 6 bodů a zlaté medaile?

Rozhodně ano. Uděláme pro to vše a my Vám ty medaile přivezeme!

Je to tvůj poslední juniorský turnaj. Jak se budeš cítit po zápase proti Walesu?

Po juniorských soutěžích se mi bude stýskat. Mrzí mě, že EHF udělala změny u mládežnických reprezentacích. Kdyby tyto změny neudělaly, zahrál bych si ještě U21 venku. Takhle musím svojí reprezentační kariéru u juniorů končit v 19 letech.