Druhý hrací den, Berlín

8.2.2018

Druhý den čekaly české týmy podstatně silnější soupeři, než včera. Velkou hnací silou byli čeští fanoušci, kteří fungovali jako šestý hráč v poli.

Ž Česká republika x Rusko 3:1

Zápas Česko, Rusko zahajoval dnešní hokejový den v Berlíně. Češky potřebovaly vyhrát, aby si nezavřely dveře do čtvrtfinále. Do zápasu podle toho také nastoupily. Od včera se změnil profil hry o 180 stupňů. Hráčky se cpaly do šancí, střílely z každé pozice a hra se konečně podobala skvělým výkonům z Prahy. Skóre otevřela Barbora Haklová, která se prosadilaparádní trefou z trestného rohu. Další gól z rohu si připsala již standardně Adéla Lehovcová. Odpověď Rusek přišla o tři minuty později, také z trestného rohu. Od té doby se hra přelévala ze strany na stranu, Rusky se tlačily do šancí, které likvidovala skvěle chytající Čecháková za pomoci obrany. Češky ale nepřestaly hrát, vytvořily si několik šancí i trestných rohů. Prosadit se dokázala ale až Kateřina Laciná po skvěle sehrané akci s Lehovcovou. V tu chvíli hrály Rusky již bez brankářky. Češky si toto "derby" pohlídaly a kromě skvělého výsledku předvedly i skvělou hru.

M Česká republika x Německo 5:6

Zápas proti domácímu týmu s patřičně zaplněnými tribunami. Skóre otevřeli Němci šťastným gólem. Češi, ale odpověděli hned o minutu později, jmenovitě David Vacek. Zápas byl ve vysokém tempu a v hale byli překvapivě slyšet především Čeští fanoušci. Z rohu poslal Český tým do vedení Jakub Kyndl a o pár minut později zvýšil na 3:1 Martin Seeman. Němci byli zaskočeni jak výsledkem, tak skvělou taktickou připraveností Čechů. Měli Němce skvěle přečtené a přechod do útočného kruhu Čechům nedělal problém. Němci ještě do poločasu dvakrát skórovali a vypadalo to, že se do šaten půjde za nerozhodného stavu. Minutu před koncem ale Česko vybojovalo další trestný roh a Lukáš Plochý ho dokázal proměni. Poločas skončil 4:3. Ten druhý začal ve stejném tempu jako předchozích dvacet minut. Na obou stranách byly vidět krásné akce a plno šancí. Jednu z nich, opět trestný roh, proměnil Tomáš Procházka a vypadalo to na velkou senzaci. Němcům ale bohužel na obrat stačily jen čtyři minut a jeden hráč. Mats Grambusch se trefil třikrát po sobě a obrátil skóre na 5:6 ve prospěch Německa. Vítězství to sice nebylo, ale Češi ukázali Němcům, i všem divákům, že umí hrát hokej světových rozměrů a nikdo by je neměl v žádném zápase považovat za outsidery.

Ž Česká republika x Německo 1:2

Češky vstoupily do zápasu s naprosto novou taktikou. Hrály více zatažené a kompaktní. Možná nehezký hokej pro diváky, ale rozhodně fungující recept proti Němkám. Němky obléhaly náš obranný kruh a Češky hrozily z protiútoků. Němky se trápily a neproměňovaly šance. Cokoliv co přešlo přes obranu pochytala skvělá Čecháková. V prvním poločase byla Německu odpískaná sporná penalta, ale jak se říká, pravda se ukázala a Němky neproměnily. Do poločasu se po chybě na vrcholku kruhu dostalo Německo do vedení gólem "do šatny". Do druhého poločasu se nastupovalo stejně, jako na začátku utkání. Češky svědomitě bránily a Němky se snažily najít cestu k brance. To se povedlo nádhernou tečí pod horní tyč a stav byl 0:2. Snížit zvládla skvěle hrající Haklová, která do konce utkání dokonce vstřelila branku. Bohužel nebyla uznána - rozhodčí signalizovaly nepovolený úder. Do konce zápasu si Němky ještě vybojovaly další penaltu, ale ani tu nedokázaly proměnit. Stav se bohužel více nezměnil a Česko prohrálo nezaslouženě 1:2.

M Česká republika x Austrálie 2:2

Proti Austrálii se Českým výběrům na tomto HMS nedaří. Stejně jako první den ženy, muži nastoupili do zápasu bez náboje a nekoncentrovaní. Australani se dostali do vedení ve čtvrté minutě zápasu šťastným gólem mezi brankářovi betony. Od té doby Austrálie spíše bránila a Češi dobývali střelecký kruh. To se bohužel dlouho nedařilo, Češi měli velkou smůlu. V prvním poločase překonal Jakub Kyndl brankáře, balónek ale zastavila tyč. Poslední jmenovaný ale dokázal gólem do šatny srovnat z trestného rohu na 1:1. Druhý poločas probíhal obdobně, Češi zaparkovaní před kruhem soupeře hledali mezery mezi obranou. Zápas byl velice tvrdý, plný osobních soubojů a sporných rozhodnutí rozhodčích. Jakub Kyndl opět trefil tyčku a Australané stále hrozily z protiútoků. Na 1:2 vstřelili Australané branku z trestného rohu. Tlak na Českých hokejkách byl znatelný, neproměňovaly se šance, které v předchozích zápasech končily gólem. Dvakrát za zápas jsme hráli přesilovku, na poslední minuty jsme šli do šesti hráčů v poli. Gól padl až z dohrávaného rohu. Na kruhu v podstatě všichni naši specialisté na střelu, nahrávat musel jít Jakub Kyndl. Zodpovědnost na sebe vzal zkušený Tomáš Procházka, který rozvlnil síť a vybojoval tak pro Český tým remízu.

Ženy se v pátek utkají s Ukrajinou, v zápase o vše. Potřebují vyhrát, aby šly do čtvrtfinále z druhého místa. V případě prohry by se mohly propadnout až na 5., nepostupové místo. To ale záleží na ostatních zápasech skupiny.

Muži se utkají s Polskem, kterému mají co vracet ze semifinále na HME v Antverpách. Čtvrtfinále mají ale jisté, podle výsledků se rozhodne, z jakého místa a na kterého soupeře půjdou.