Eurocup Praha: Skvělé představení pokračuje, Slavia je krůček od elitní divize!!

26.2.2012

Praha - Druhým dnem, tzv.moving day, pokračoval evropský pohár v pražském Edenu. Domácí hráčky zatím suverénně kráčejí za svým cílem a po dvou výhrách jsou krůček od postupu do divize A.

SK Slavia Praha - HC Cambrai 5:3 /1:1/
34.,34./TR/ Šípalová, 18., 36. Bížová, 24. Reinosová - 5./TR/Bacquet, 21., 33./TR/ Bergere

TR: 2:4 /využití 1:2/
bez vyloučení

Slávistky nastupovaly do utkání s vědomím, že i prohra o sedm branek jim dává jistotu postupu do finálové fáze. Hosté to měli přesně naopak, a tak vrhli veškeré síly do útoku. Již v páté minutě vsítili první branku z TR a následně odvolaly brankařku, aby svůj tlak a snahu vsítit potřebné množství branek ještě vystupňovali. To se jim také dlouho dařilo a nebýt bezchybné Vančurové v domácí brance, tak francouzský mistr mohl své vedení i navýšit. To se však nestalo a Bížová z brejku potrestala hostující nedůslednost v zakončení - trestala z rychlého brejku do otevřené obrany - 1:1.

Druhé dějství začalo podobně jako první, slávistky nevěděly, jak vyzrát na hostující tlak a lovily míček ze sítě - tentokrát již v první minutě - 1:2. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. "Slovenská strela" Lucia Šípalová zatáhla míček po pravém křídle, předložila ho pod sebe Adéle Mejzlíkové, ta ladně nafintovala střelu a balónek propustila volné kapitánce Reinosové, která již střílela do prázdné branky - 2:2. Domácím dívkám však stále tlak soupeře dělal velký problém a nedostávaly se často ke své kombinační hře. Hosté ještě jednou zdramatizovali vývoj - po trestném rohu se prosadila podruhé v utkání Bergere a hráčky země Galského kohouta vedly 3:2. O minutu později však vše bylo jinak. Šípalová vyslyšela rady publika, proměnila krásně trestný roh a vyrovnala. O pouhých dvacet sekund nato již zvedala ruce nad hlavu podruhé - tentokrát využila přesný pas Terezy Mejzlíkové - 4:3. O dvě minuty později korunovala svou druhou brankou v zápase Adéla Bížová postup slávistek do finálové skupiny - a to velmi elegantní - bez ztráty kytičky, čili s plným počtem bodů.

Další výsledky základních skupin:

Lorenzoni - Armagh 6:0
Slagelse - Bowdon 4:4
Wettingen - Zrinjevac 8:2

Do finálové skupiny tak postoupily SK Slavia Praha /5b./, HC Lorenzoni /5b./, RW Wettingen /1b./ a Bowdon HC /1b./. Ostatní týmy budou hrát o udržení v B divizi.

SK Slavia Praha - HC Lorenzoni 5:2 /2:0/
7.,23./TR/ A.Mejzlíková, 19. Capouchová, 27. Šípalová, 35./TR/ Bížová - 22. Vahanyalo, 32. /P/ Davydenko

TR: 7:0 /využití 2:0/
bez  vyloučení

Finálová skupina začala pro slávistky soubojem s italským šampionem. Ten si, stejně jako domácí hráčky, přinesl do této fáze turnaje 5 bodů za jednu výhru a byl tak hlavním kandidátem na postup do elitní divize. Slávistky začaly poměrně zvolna, nenapadaly a bránily pečlivě od poloviny hřiště. Kvalitní defenzíva však dávala tušit, že tento zápas bude patřit k ozdobám turnaje. Češky vyrážely do smrtících protiútoků, šance z počátku zápasu však zůstaly nevyužity - Bížová i Šípalová neproměnily TR a po krásné spolupráci Terezy Mejzlíkové s prvně jmenovanou nevsítila branku nedůsledná Capouchová. V osmé minutě však hokejový bůh ohodnotil kvalitní výkon sešívaných vedoucí brankou - důrazná Šípalová šikovně prostrčila zobáčkem míč na volnou Adélu Mejzlíkovou, která jemnou tečí koncertního mistra rozezvučela gólovou sirénu - 1:0. Na hřišti i v hledišti to pořádně jiskřilo a početně zaplněná hala v Edenu měla možnost vidět zatím nejkvatlitnější utkání v průběhu turnaje. Slávistky přebraly iniciativu a jak jistě pracovaly v obranné části, tak nápaditě hrály i dopředu. Nutno podotknout, že když míček proklouzl do obranného kruhu domácích, vždy stála na svém místě připravená Vančurová, která si velmi hlasitě řekla dnešními výkony o cenu pro nejlepší brankařku turnaje. Minutu před koncem prvního dějství dostali sešívaní fanoušci další možnost k erupci emocí - mladičká Nováková našla Bížovou, která krásně předala míček Capouchové. Ta nezazmatkovala a poslala kulatý nesmysl jistě do míst, kam patří - do branky - 2:0.

Vzdor Italek nastal hned po poločase - po jedné z mála chyb obrany domácích se prosadila Vahanyalo a bylo to už jen o branku - 2:1. Slávistky však reagovaly nejlépe, jak mohly. Trestný roh proměnila štiplavou střelou Adéla Mejzlíková a hlasitě fandícímu Tomáši Wagnerovi se opět dýchalo o něco lépe - 3:1. V dalších momentech podržela svůj tým opět kouzelnice Vančurová a své chvíle slávy si prožila i nejzkušenější z domácích - Klára Poloprutská. Nejprve vystavila jasnou "stopku" jedné z hostujících hráček, kdy ji pod heslem "Akce čisté ruce" zbavila jak míčku, tak stability, aby následně přihrávkou alias Sherlock Holmes našla Luciu Šípalovou, která neváhala a chladně proměnila - 4:1. Po brance Slavie opět přišly momenty sešívané brankařky - nejdříve nebojácně nastavila svou helmu proti střele jedné z Italek, poté si vybrala slabší chvilku a sestřelila hostující Davydenko. Následovala proměněná penalta faulovanou hráčkou a na tabuli svítilo skore 4:2. Místo tlaku HC Lorenzoni však následovala kombinační hra slávistek a z ní plynoucí šance. Jeden z dalších trestných rohů proměnila Adéla Bížová, upravila na 5:2 a pohřbila tím šance hostujících dívek na dobrý výsledek v utkání. Domácí hráčky si jasnou výhru zasloužily, předvedly velmi disciplinovaný týmový výkon, plný kvalitních individuálních představení.

Další výsledky:

finálová skupina
RW Wettingen - Bowdon HC 2:4

skupina o udržení
HK Zrinjevac - Armagh HC 9:4
HC Slagelse - Cambrai 7:4

Suma sumárum tak sešívaným dívkám k vytouženému postupu chybí opravdu jen krůček. Při nedělním případném zaváhání HC Lorenzoni proti RW Wettingen budou slavit postup bez ohledu na svůj poslední výsledek. Při výhře Italek jim stačí k návratu do elitní divize i dvoubranková prohra s HC Bowdon. Nicméně všichni víme, jak těžké bývá udělat poslední krůček, byť možná zdánlivě ten nejlehčí. Přijďte tak povzbudit českého mistra v boji o postup do elitní divize - v neděli ve 14.10 se budou vaše hlasivky určitě hodit!