Eurocup Praha: Slávistky po prvním dnu stoprocentní - poradily si s Wettingenem i s HK Zrinjevac!

24.2.2012

Praha - V prvním utkání Evropského halového poháru, který o víkendu hostí pražský Eden, se hráčky domácího oddílu vypořádaly jak se soupeřem ze švýcarského Wettingenu, tak i s chorvatským mistrem HK Zrinjevac a zaslouženě vedou svojí skupinu.

SK Slavia Praha - SC Rotweiss Wettingen 4:3 /0:1/
24. A. Mejzlíková /p/, 28. Šípalová, 29. Reinosová, 36. Bížová /TR/ - 1., 34. /oba TR/, 35.

TR: 7 /1 gól/ - 3 /2 góly/
ŽK: bez vyloučení

Utkání začalo pro domácí studenou sprchou - první minuta, trestný roh a bezmocná Vančurová proti střele, která vymetla pavučiny slávistické svatyně - 0:1. Na sešívaných dívkách byla znát lehká nervozita a šok z nepovedeného začátku. Po deseti minutách zápasu, které se nesly v duchu nepřesností a kdy domácí jen těžko hledali cestu do střeleckého kruhu soupeře, slávistky konečně zabraly. Vynutili si sérii trestných rohů, nicméně všechny končily na skvěle chytající švýcarské brankařce. To Andrea Vančurová neměla na druhé straně moc práce, dívky ze země helvetského kříže útočily velmi sporadicky. Slávistky však v prvním dějství neměly přesně seřízenou střeleckou mušku. Tereza Mejzlíková, Bížová a ani Capouchová nenašly recept na bezchybnou strážkyni švýcarské svatyně, a tak se šlo do kabin za stavu 0:1.

Druhý poločas začal tlakem slávistek. Odměnou jim byla série šancí, které vyvrcholily trestným rohem. Střelu mladší ze sester Mejzlíkových zastavila na brankové čáře hostující hráčka pouze nohou, a tak dostala Adéla šanci ještě jednou, tentokrát z penaltového puntíku. Nemýlila se a zaslouženě vyrovnala - 1:1. Sešívané dívky ožily a pokračovaly v tlaku. Švýcarky se dostávaly pouze ke sporadickým brejkům, které bezchybně likvidovala Vančurová. Na druhé straně zahřmělo krátce před polovinou druhého dějství - a to hned dvakrát během 56 sekund. V hlavní roli byla Lucia Šípalová, která nejprve slávistky poslala po individuální akci do vedení 2:1 a následně přesně vyhledala Adélu Reinosovou, která našla skulinku mezi betonem hostující golmanky a tyčkou - 3:1! To byl signál pro Wettingen. Zvýšenou aktivitou přitlačily domácí hráčky na svojí polovinu, a když Bížová školácky faulovala, dostaly opět šanci zahrávat trestný roh. Bohužel se stejným výsledkem jako v první minutě - 3:2. O minutu později už bylo vyrovnáno, to když chybující rozehrávku sešívaných potrestala hostující útočnice - 3:3. V tu chvíli Bížová zapřemýšlela a ujala se napravit svou chybu, která znamenala snížení. První úkol mise, chytře rozehrát míček do protihráčky, která neměla hrací vzdálenost a vybojovat tím trestný roh, splnila na jedničku. Když stejně bravurně poslala z téhož TR střelu mimo dosah švýcarské brankařky, lišácká mise byla splněna - 4:3. Čtyři minuty před koncem tak bylo opět vedení na straně domácích. Hostující hráčky sáhly k očekávané powerplay, nicméně nic, kromě štiplavé střely, kterou reflexivně lapila Vančurová, již nevymyslely. Červenobílé hráčky tak připisují první body do tabulky a zdolaly tak první krůček na cestě za vytouženým postupem do elitní divize.

Ve druhém utkání slávistické skupiny si francouzský šampion Cambrai poradil s chorvatským mistrem ze Zrinjevace 9:7 a okupuje tak první místo prozatimní tabulky.

Druhá divize Eurocupu se hraje systémem dvou skupin, kdy první dva celky postupují do finálové skupiny. Z té si najdou cestu de elitní divize pouze dva nejúspěšnější týmy. Družstva, která v základní skupině skončí na 3. a 4.místě, hrají stejným systémem o udržení v druhé divizi evropského poháru. Výsledky ze skupiny se počítají do finálové fáze turnaje.

Ostatní výsledky:

HF Lorenzoni /ITA/ - Slagelse /DEN/    6:4
Bowdon HC /ENG/ - Armagh HC /IRE/  7:1

SK Slavia Praha - HK Zrinjevac 11:1 /6:0/
2.,12.,13./oba TR/,40./P/ Šípalová, 9.,20. Capouchová, 20.,28./oba TR/,37. Bížová, 33. A.Mejzlíková, 37. Dukátová - 34. Makar

TR: 9 /4 góly/ - 0 /0/

Druhé utkání slávistek začalo ostrým hitem chorvatské hráčky na Adélu Reinosovou. To však bylo na dlouho to poslední, co zde jihoevropanky předvedly. Už v druhé minutě zahřmělo na druhé straně, kdy přihrávku Terezy Mejzlíkové využila ke skórování Lucia Šípalová. To soupeřem značně otřáslo a až na pár výjimek se do českého střeleckého kruhu ani nepodíval. V páté minutě Češky krásně zakombinovaly - T.Mejzlíková našla Dukátovou, ta z jednoho doteku předala Šípalové, která se však neprosadila. Udeřilo až o tři minuty později - aktivní Mejzlíková našla rychlou rozehrávkou Capouchovou, která uklidila míček pozemi k tyči. Už o další minutu nato zněl radostný ryk ze sešívaného kotle znovu - Bížová využila TR. Další minuty patřily Slovence v českých službách - Šípalová proměnila v krátkém sledu dva trestné rohy a upravila na 6:0. Na poločasových 7:0 zvyšovala po svižné a chytré rozehrávce Bížové mladě vypadající Capouchová.

Druhé dějství začalo podobně jako to první - Adéla Mejzlíková však z rohu trefila jen tyč. Další šance Bížové, Capouchové a Matějkové zůstaly nevyužity, a tak se červenobílé hráčky radovaly až v 28.minutě, kdy Bížová proměnila další trestný roh. Nejkrásnější akci zápasu si schovaly domácí hráčky do 33.minuty. Dukátová našla Šípalovou, která z voleje předala Adéle Mejzlíkové. Ta se vzhlédla ve své slovenské kolegyni a stejně jako ona pouze tečovala míček - přesně k tyči za bezmocnou chorvatskou brankařku. Z následného protiútoku kosmeticky upravily hostující hráčky, když se prosadila Makar, to však nemohlo změnit nic na pohodě slávistek. Dukátová to demonstrovala krásnou přihrávkou přes celé hřiště, kdy pro Bížovou nebyl problém míč tečovat do sítě. V téže minutě Dukátová konečně po 10 letech našlápla k sólu, na jehož konci byla přesná střela - 10:1. Poté se dvakrát zapotila domácí brankařka Vančurová, kdy musela likvidovat dvě šance HK Zrinjevac - nicméně odolala. Deset sekund pečetila výhru Češek Lucia Šípalová, když proměnila penaltu. Slávistky tak jdou do druhého dne s plným počtem bodů a mají našlápnuto k postupu do finálové skupiny.