Aktuální informace z Mistrovství Evropy divize B reprezentace mužů.

5:8. přípravný zápas proti Portugalsku 4:0

7.8. 19:30 CZE x Rusko 1:1

9.8. 15:00 CZE x Švýcarsko 2:1

11.9. 12:45 CZE x Ukrajina 1:1

12.9. 12:45 CZE x Portugalsko 1:2

Den před turnajem sehrála Česká reprezentace přípravný zápas na turnajovém hřišti. V zápase, který se hrál 3x15 minut porazil tým Petra Troníčka Portugalsko 4:0. Branky vstřelili Capouch, Železný a dvě Vohnický. Celý zápas byl v režii Česka a převaha se projevila i ve finálním výsledku. Trenér Petr Troníček věří, že se tým dobře naladil na začátek turnaje a zápas proti Walesu. Ten se hraje 6.8. od 15:00 našeho času.

CZE x Wales

Skóre 1:2
Rohy 2:3 (využití 1:1)
Střelec branky: Michal Bárta

Zápas hodnotí trenér Petr Troníček

"Prvním soupeřem našeho týmu byly Welšané. Tým který v posledních letech pozvedl svou hokejovou úroveň. V našem týmu máme několik seniorských benjamínků , kteří hrají Mistrovství Evropy poprvé. Welšané praktikují osobní obranu po celém hřišti v záložní i útočné řadě a tomu jsme přizpůsobili naši taktiku. K překvapení diváků na stadionu a i u internetových obrazovek jsme měli míček častěji na holi. Byli jsme to my, kdo udával tempo zápasu. Welšané se nemohli dostat do tlaku. Hrozili z brejků po naší ztrátě balónku. I přes tento fakt jsme si větší šance v první půli nevytvořili. Naopak Welšané využili naší chyby a prosadili se z trestného rohu. 0:1. Druhý gól přišel za necelé 2 minuty po obdodné situaci, která předcházela rohu. Ztráta balónku na pravé straně u soupeřovi čtvrtiny, následný protiútok skončil přečíslením naší obrany a gólem.

V druhé půli jsme stále měli balónek častěji na holích, konečně se nám ale začalo dařit se pronikat do kruhu. Tečované přihrávky, trestné rohy, střely.. Hned z prvního rohu se nám podařilo snížit. Dorážka Michala Bárty do horní poloviny branky. Soupeře jsme přehrávali, při pressingu jsme získávali balónky, teč Čeňka Zuny vytahoval brankář reflexním zákrokem. Měli jsme 2 rohy po sobě kdy první Welšané vyběhli, ale po nastřelení nohy se opakoval, následnou střelu na brankové čáře vyrazil obránce z branky. Do konce zápasu jsme již nedokázali vstřelit vyrovnávací gól.

Odehráli jsme dobrý zápas, kdy jsme přehrávali soupřere s kterým máme dlouhodobě pasivní výsledkovou ale i herní bilanci. Tu herní jsme v tomto zápase dokázali přetáhnout na svoji stranu. Do dalšího zápasu s Ruskem jdeme s odhodláním pokračovat v nastavené cestě aktivní hry."

CZE x Rusko

Skóre 1:1
Rohy 0:6 (využití 0:0)
Střelec branky: Lukáš Plochý

"
Druhý zápas na Mistrovství Evropy nás čekal papírově nejtěžší soupeř skupiny - tým Ruska. Porada před zápasem odstartovala proces, který jsme zakončili týmovým a obětavým výkonem na hřišti. Rusové jsou individuálně na vyšší úrovni než Wales. V sestavě jsme změnili postavení dvou hráčů s ohledem na ruského záložníka s číslem 21, na kterého jsme se rozhodli zvlášť zaměřit. Snažili jsme se o aktivní napadání na soupeřově polovině, kde velký kus atletické práce odvedli opět útočníci. Rusové hrozili z rychlých rozehrávek, ale protiútoky se nám dařilo zastavovat nebo se postavil do cesty dobře chytající Tomáš Hanus. Ke konci prvního poločasu jsme se ujali vedení, když Lukáš Plochý zatáhl balónek po pravé straně, přihrál Kyndlovi a jeho následnou střelu sám dorazil. Pár minut na to mohl Plochý přidat další gól, ale balónek minul branku o centimetry.

Druhý poločas začal očekávaným náporem Rusů. Nespočet rohů a střel kryl Tomáš Hanus. Jedenáct minut do konce došlo v našem kruhu k incidentu, kdy ruský hráč praštil našeho brankáře přes betony (míček byl již za čarou). Došlo k potyčce, z které si odnesl náš brankář žlutou kartu - trest na 5 minut. Do branky musel Větrovský, který svou roli zvládl a tým podržel. Několik minut poté jsme dostali další žlutou kartu - tentokráte Vohnický. Šest minut před koncem se Hanus vrátil do branky. Rusové hráli všechny balónky dopředu, jejich mezihra nefungovala. Tři minuty před koncem se Rusům podařilo vyrovnat, rozehrávku před kruhem zakončil backhandovou střelou onen hráč číslo 21. Hanus střelu neviděl kvůli stínění ruským hráčem. Minutu do konce jsme měi velice nadějný útok, kdy jsme po pravé straně dostali balónek až k soupeřově čtvrtině, ale nepodařilo se nám efektivněji akci zakončit.

Předvedli jsme výkon na který hráči mohou být hrdí. Pokračovali jsme ve vzestupné tendenci, zápas s Walesem měl kvalitu, kterou jsme nyní opět posunuli nahoru. Po dni volna nás čekají Švýcaři, kde již věříme v aktivní gólovou bilanci. Ve hře je stále postup do semifinále.

Volný den

Celý program se posunul k pozdějšímu vstávání. Po snídani hráčí shlédli sami zápas Rusko - Švýcarsko, aby načerpali inspiraci na překonání obrany Švýcarů pro středeční zápas. Odpoledne nás čekal trénink, kde jsme si nabytou inspiraci ověřovali v praxi. Na konci tréninku jsme si zahráli o to, která skupina bude vařit večeři.

Před spaním jsme si pustili zápas ČR - Rusko s úkolem pro hráče zaměřit se sami na sebe.

K zítřejšímu zápasu nenastoupí Tomáš Hanus, který dostal jeden zápas stop za incident v zápase s Rusy (za který již obdržel v zápase žlutou kartu).

CZE x Švýcarsko

Skóre 2:1
Rohy 3:3 (využití 1:0)
Střelci branek: Tomáš Vohnický, Tomáš Pauer

V posledním zápase skupiny nás čekali Švýcaři. Souboj byl zajímavý i s ohledem na fakt, že na lavičce soupeře působí bývalý český coach Chris Faust. V brance nastoupil místo distancovaného Hanuse Petr Větrovský.

Do zápasu jsme vstoupili aktivní hrou, první branku vstřelil Vohnický backhandovou střelou mezi nohy. Za pár minut jsme měli trestný roh, který dorážel Pauer - opět backhand a opět mezi nohy Švýcarského brankáře. Do konce poločasu se skóre nezměnilo, měli jsme více ze hry, ale pojišťovací gól jsme vstřelit nedokázali.

Do druhého poločasu jsme nastoupili poněkud ustrašeně. Nedařila se nám kombinace přes zálohu, kde jsme neměli dost balónků. Švýcaři snížili na 2:1 po situaci, kdy se nám nepovedlo dostatečně zabezpečit rozehrávku u naší čtvrtiny. Posledních 15 minut zápasu bylo hodně hektických, mohli jsme zvýsšit náskok z trestného rohu, ale střela Vohnického skončila na tyči. Stejně tak průnik Bárty po pravé straně gólem neskončil. Švýcaři se snažili o vyrovnání, ale v cestě jim stála obrana v čele s Procházkou a Větrovským.

Konečný výsledek 1:2 nám dává 3 body do tabulky skupiny C, kde se hraje o setrvání v B divizi. V dalším zápase nás čekají Ukrajinci (3. tým druhé skupiny).

Volný den

Ve čtvrtek měli všechny týmy na programu volný den. My jsme změnili čas tréninku abychom již simulovali denní režim dne, kdy budeme hrát s Ukrajinou. Již před spaním hráči shlédli půlku zápas Skotska s Ukrajinou a po snídani se podívali na druhý poločas. Všem bylo jasné, že nás čeká těžký soupeř. Na tréninku jsme se zaměřili na rohy, dlouhé přihrávky do útoku a jejich zpracování a střeleckou pohotovost v kruhu. Po obědě a volnu, které hráči využili k odpočinku či procházce po městě, jsme měli společnou večeři a poradu, kde jsme si probrali, jak na Ukrajince a jak lépe zabezpčit rozehrávku před naší čtvrtinou

CZE x Ukrajina

Skóre 1:1
Rohy 6:2 (využití 0:0)

Od první minuty jsme byli pod tlakem ukrajinských hráčů. Až v šesté minutě jsme se dostali k balónku a mohli začít ofenzivní rozehrávku. Ukrajinci potvrzovali svoji fyzickou kvalitu. Těžko jsme se dostávali do soupeřovi čtvrtiny a celá první polovina byla víceméně v režii Ukrajinců. Nám se podařilo vybojovt trestný roh v 8. minutě, varianta střela, Procházka trefuje nohy ukrajinského hráče, roh se opakuje, z následné střely míček míjí o milimetry ukrajinskou branku. Ukrajinské rohy kryl navrátilec v české brance Tomáš Hanus. Ukrajinský hráč číslo 3 představoval z trestného rohu permanentní nebezpečí - jeho střely mají potřebnou razanci i směr. Jediný gól první půle padl do naší branky po chybné rozehrávce a ztrátě balónku na polovině. Následný protiútok skončil střelou z penalty pod podajícím Hanusem.

Druhá půle přinesla zlepšení. Začala se dařit rozehrávka přes zálohu, do soupeřovi čtvrtiny jsme se dostávali, ale útočníkům se nedařilo balónek zpracovat. Po důrazné domluvě od Tomáše  Procházky v přestávce třetí čtvrtiny došlo ke zlepšení. Odměnou byl vyrovnávací gól z hole Plochého. Za 2 minuty jsme mohli jít do vedení, ale Železnému se nepodařilo na 3x přehodit ukrajinského brankáře. Ukrajinci odpadli a byl to český tým, který byl tahounem druhého poločasu. 2 minuty před koncem Ukrajinci získali trestný roh, střela skončila na pravé tyči Hanusovi branky. Do konce zápasu se již skóre nezměnilo.

Výsledek 1:1 nám dává dobrou výchozí pozici do posledního zápasu s Portugalskem, kde již budeme znát předem výsledek zápasu Ukrajina - Švýcarsko a to buď jistotu záchrany B divize nebo nutnost potvrzení B divize výhrou nad Portugalskem.

CZE x Portugalsko

Skóre 1:2

Rohy 2:2 (využití 0:1)

V posledním zápase na Mistrovství Evropy nás čekali Portugalci. Tým, který sice do té doby všechny zápasy prohrála, ale jeho hra se zlepšovala zápas od zápasu. Opírali se o defenzivní blok na své polovině a několik šikovných hráčů. (jeden z nich vyhrál cenu pro nejlepšího mladého hráče)

Již před zápasem bylo jasné, že jsme udrželi B divizi. Ukrajina porazila Švýcarsko, což znamenalo, že padají do C divize Švýcaři a Portugalci. Výsledek našeho zápasu tento fakt nemohl změnit.

Konečně jeden zápas, v kterém nešlo o bytí a nebytí. Díky všem okolnostem jsme do zápasu nenastoupili koncentrovaně. Portugalci hrozili z protútoků a my jsme se  k ohrožení soupeřovi branky nedostali. Vůbec se nedařila kombinace přes zálohů, dlouhé balóny na útočníky jsme sice zpracovali, ale byli jsme okamžitě zdvojeni dobře fungující defenzivou Portugalců.Portugalci vstřelili první gól zápasu - Tomáše Hanuse překonal onen nejlepší mladý hráč. Po první čtvrtině jsme střídali brankáře, aby i Petr Větrovský získal další mezinárodní zkušenosti. I on byl pokořen, z trestného rohu jsme nechali samotného nahrávače na naší tyči. Do kabin se šlo za stavu 0:2.Druhý poločas jsme hru zlepšili, dostávali jsme se do kruhu, ale gól se nám vstřelit nedařilo. Až Plochý dotlačil balónek do branky - šťastná teč před vybíhajícím brankářem. Sedm minut před koncem nám vyloučili brankáře ze nesmyslně vymyšlený přestupek - 10ti minutový trest. 4 minuty před koncem jsme začali hrát power play, vytvořili jsme si tři šance, ale vyrovnávací branku se nám vstřelit nepodařilo.Poslední zápas jsme prohráli 2:1.

Menší kaňka na jinak dobře odehraném turnaji.

Český tým se tak udržel v B divizi, kterou si zahraje i za dva roky na dalším Mistrovství Evropy. Gratulujeme.