Finalisty halového ME juniorů jsou Švýcarsko a Rakousko

15.1.2011

V prvním semifinále Švýcaři přehráli Polsko, ve druhém muselo o vítězi rozhodnout prodloužení, v němž byli šťastnější Rakušané.

O udržení: Bělorusko – Skotsko 6:6 (3:2)

V první půli se skóre přelévalo, ani jeden ze soupeřů si nevypracoval více než jednobrankový náskok. Skotové dokázali odskočit na dvoubrankový rozdíl až v úvodu druhé půle, ale Bělorusové dvěma brankami srovnali. Drama vrcholilo v posledních dvou minutách – Skotsko se ujalo vedení, ale bojovní Bělorusové se nevzdali a z trestného rohu zahrávaného v nastaveném čase srovnali na konečných 6:6.

O udržení: Rusko – Česká republika 5:3 (0:1)

Český tým v prvním zápase skupiny o udržení podlehl Rusku. V utkání s jedním z favoritů turnaje, který překvapivě nepostoupil do semifinále, se český celek prezentoval sympatickým výkonem. Češi dobře napadali, dařilo se jim narušovat kombinaci soupeře. V 15. minutě se ujali vedení, ruského gólmana prostřelil nadvakrát Capouch. Na začátku druhého poločasu Rusko vyrovnalo z penalty, ve 27. minutě poslal Čechy zpět do vedení Seeman. Následovalo znovu ruské vyrovnání a žlutá karta pro Sochora. Český tým se ovšem nevzdal a dokonce v oslabení skóroval, střelcem byl opět Capouch. Ve 34. minutě Rusové potřetí srovnali a ve 39., kdy byl vyloučen další český hráč (Ťopek), přidali další branku. Češi již odpovědět nedokázali, naopak vteřinu před koncem fauloval český brankář pronikajícího útočníka a z nařízené penalty Rusové zvýšili na 5:3.

Semifinále 1: Polsko – Švýcarsko 3:5 (3:2)

V prvním semifinále na sebe narazily dva celky vyznávající silový a takticky propracovaný hokej. Bylo to utkání dvou různých poločasů. V první půli měli více ze hry Poláci, ve druhém byli jasně lepším týmem Švýcaři. Poláci se v závěru odhodlali k power-play a zamkli soupeře na jeho polovině, zkazili však nahrávku a osamocený švýcarský útočník neměl problém s umístěním balonku do prázdné branky. Mohla tak propuknout švýcarská radost.

Semifinále 2: Švédsko – Rakousko 3:4 prodl. (1:1)

Největším překvapením turnaje jsou bezesporu výkony Švédska. Nikdo nečekal, že by tento celek mohl projít do semifinále, dokonce ani sami Švédové, jejichž trenér po úvodní remíze s Polskem doufal, že to nebudou poslední body jeho týmu v turnaji. Úvod byl oboustranně opatrný, oba týmy si dobře uvědomovaly význam zápasu. Rakušané nasadili k trháku v úvodu druhé půle, kdy v rozmezí jediné minuty vstřelili dvě branky a vypadalo to pro ně na poklidný závěr. Švédsko však nesložilo zbraně a dokázalo srovnat. Poslední tři minuty se odehrávaly hlavně na polovině Švédska, k čemuž notně přispěla rakouská přesilovka. Gól však již nepadl a prodlužovalo se. V prodloužení měli více ze hry Rakušané, vypracovali si dva trestné rohy a druhý dokázali proměnit, což znamenalo konec utkání a rakouskou radost.