Finiš předčí očekávání?

24.10.2010

Závěr podzimní části extraligy mužů a žen v pozemním hokeji jako by hodlal naznačit současné přednosti i zápory tohoto sportu u nás, proč nechybějí ani překvapující, nečekané výsledky. Jak ledacos - ať chceme nebo nechceme - nemilosrdně je s to prozradit značku kvality vrcholné soutěže.

M u ž i

President – HC Bolevec 4:1(1:1)

Dvacetiminutovka na začátku druhého poločasu určila, kdo se po závěrečném hvizdu  bude radovat. Do té doby  se zdálo, že síly jsou vyrovnané. Nerozhodný stav po 35 minutách hry nelhal, dosavadní průběh potvrzoval, že Plzeňáci navzdory svému handicapu ( absence Korbela, opory zadních řad, nečekaný přestup jednoho hráče z útočné řady do Litic, apod.), to vše nutilo  nastoupit v kombinované sestavě.) Přesto na světelné tabuli nebylo těžké zjistit, že oba týmy daly svorně po gólu, z trestných rohů (Jiří Trávník – 19.1:0 – Michal Krýsl  29. 1:1, celkově na trestné rohy 3:3,  třetí TR zahráván po uplynutí hrací doby, Pražané kupodivu nevyužili možnost povolat ke kruhu soupeře všechny své hráče. Jaká to velkorysost!)

Druhý poločas začal patrně nečekaným mohutným náporem, už po 63 vteřinách hry zahrávali Pražané dva trestné rohy, brankář Lukáš Černý se blýskl skvělými zásahy, plné ruce práce měl totiž i v následujících minutách. Následovala nevídaná smršť, v jiných sportech by si to diváci vykládali tím, že vedení týmu o přestávce slíbilo hráčům  za výhru trojnásobné zvýšení odměn. Není třeba dodávat, že jde  samozřejmě  o nepříliš vydařený pokus o vtip, protože podobný nešvar v českém hokeji naštěstí neexistuje…

Dvacet minut probíhala tato kanonáda, dvakrát překonal Lukáše Černého   Tomáš Konečný, jednou Jiří Trávník, k jehož jménu se už dávno přestalo přidávat epitheton ornans  „ nestárnoucí“. Každý aspoň trochu zasvěcený totiž dobře ví, že Jiří i přes svůj na nejvyšší soutěž nezvyklý věk je ozdobou týmu a kupodivu patří stále k jeho obávaným střelcům. Jak ostatně  dokumentoval i v tomto zápase, v němž svou přesnou střelou spoluhráčům předvedl, jak  a kam skórovat.

Teprve závěrečná čtvrthodinka přinesla změnu a mj. i Tomáš Formánek dostal příležitost při trestném rohu soupeře ukázat, co dovede. Přestalo se hrát výhradně na polovině Bolevce, přes veškerou snahu hostů se výsledek nezměnil, zvýšil se jen počet zahrávaných trestných rohů na celkových 8:5.

Oba týmy nepochybně udělaly vše pro dobrý výkon – s konečným , občas  výrazně rozdílným efektem. Počet nepřesných přihrávek při pokusu o rychlé přenesení hry bil patrně do očí ze všeho nejvíce..

TR 8:5, Rozhodčí Štěpnička – Tóth, kterému častá účast a celkový  neustále se  zvyšující počet utkání, která řídí, jsou viditelně ku prospěchu.

HC Hostivař – TJ Litice  3:3 (2:0)

(sou)Musím přiznat, že soupeř nás svým celkovým výkonem překvapil. Navíc nelze přehlédnout  skutečnost, že prakticky téměř od začátku zápasu  citelně postrádal svého kapitána Tomáše Pauera. Nakolik vážné je jeho zranění se ukáže až v nemocnici, kam musel být sanitkou převezen.

Je samozřejmě mrzuté, že nám se utkání opět nepovedlo, jednoduše jsme zaspali prakticky celou první půli, ve druhé jsme  řadu šancí promarnili, je třeba si přiznat, že  soupeř nás v mnohém předčil. Můžeme být rádi, že jsme nakonec uhráli remízu, góly k tomu přispěli Jakub Koryťák, Nicklas, Dolejš,  ze tří hostivařských mi utkvěl v mysli ten, který se povedl Maříkovi. Svým způsobem považuji za pozoruhodnou skutečnost, že Hostivař nesložila zbraně ani v době, kdy se jim hra nedařila. Tak tomu v minulosti vždy nebylo!

Rozhodčí Hupcej – Podmol

Slavia Hradec Králové – HC Rakovník  4:3 (3:1)

(mach) Patrně se dá  tvrdit, že  nám pomohl gól, který jsme vstřelili  z našeho prvního trestného rohu, tedy na začátku zápasu. V 1O.min. jsme vedli 3:1. Hrál se oboustranně dobrý hokej, nám se ovšem příliš

nedařily brejky, navíc jsme málem přišli o náskok, který jsme  v závěru  měli. Z 4:1 to bylo najednou pět minut před koncem 4:3, soupeř si jako poslední vytvořil gólovou šanci, míč však branku naštěstí pro nás ji minul. Góly? Buchvald 2, Machút, Toms – Jahoda 2, Procházka. Rozhodčí Mejzlík – Šulc.

Utkání  Slavia Praha – Mnichovice hráno po uzávěrce

Ž e n y

HC Praga – HC Hostivař 3:3 (1:3)

(kav) Byl to zápas, při kterém mi občas běhal mráz po zádech a to nejen proto, že se hrálo za mrazivého jitra a my jsme z nejrůznějších důvodů postrádali řadu hráček. Řádila u nás i chřipka. Střídat prakticky nešlo.

Přesto se po třech minutách dalo mluvit o velké šanci, Haklová   se najednou objevila před hostivařskou brankou  s míčem na holi, příležitost  tak brzy skórovat se však propásla. V deváté minutě  každopádně se naše hráčky dočkaly – úspěšná Laciná.1:0 po předchozí docela zdařilé kombinaci, na níž se podílela Haklová a Kubů. Hostivař se však nevzdala – naopak. Svou hrou nás předčila, navíc dokázala svou převahu vyjádřit i brankami, měla víc ze hry, naše hráčky v důležitých situacích, které rozhodují o úspěchu,  zmatkovaly. Salingerová a dvakrát

Denisa  Neplechová obrátily výsledek -  Hostivař vedla o přestávce  1:3, což asi nikdo nečekal. Po přestávce se hrálo z naší strany jinak, po třech minutách se dalo slibný gól, který nás hnal dopředu. Penaltu proměnila Haklová, v polovině druhé půle Kolářová po trestném rohu srovnala výsledek a remízu naše děvčata ubránila. Vysvitlo sluníčko, na umělce bylo docela teplo, a tak nám tentokrát výjimečně nevadilo, že na trestné rohy se prohrálo 0:3 a na konci 2:5. Rozhodovaly Babická – Kavanová.

Utkání Bohemians – Slavia Praha 1:8(1:5) předehráno