Halová extraliga: Co a jak se bude pískat? Buďte v obraze!

22.11.2011

Soubor:
Hodnocení rozhodčích 2011-12 (1).pdf
Popis:
Formulář hodnocení rozhodčích
Formát:
pdf
Velikost:
147kB
Soubor:
Hodnocení sudích finální 11-12.xls
Popis:
Ke stažení pro týmy
Formát:
xls
Velikost:
60kB

Praha - Projděte si s námi modifikace pravidel a oživte si jejich znění ještě před prvním zápasem v hale.

Týden se sešel s týdnem a už nám na dveře klepe nový ročník halové extraligy. Stejně tak, jako se na ni připravují hráči, sešli se i rozhodčí a probrali změny pravidel a oživili ta platná. Jako testem se pro ně stal turnaj Pragochema, který se uskutečnil tento víkend. Body z praxe přinášíme i v tomto krátkém článku.

Změny platné v ročníku 2011/2012 - ve všech soutěžích a věk. kategoriích pořádaných ČSPH:

Zelená karta - vyloučení na 1 minutu.

Hráč, který obdrží napomínání zelenou kartou, je vyloučen na 1 minutu. Zároveň je povinnen opustit hrací plochu okamžitě a bez toho, aby se zapojoval do hry. Rozhodčí spouští hru vzápětí. Pokud se i přesto hráč zapojí do hry, následuje navýšení trestu - na žlutou kartu a také trestný roh. Minuta se počítá až v momentě, kdy hráč zasedne na trestnou lavici.

Trestný roh - předčasné vyběhnutí obránce, naznačování rozehrávajícího

Při předčasném vyběhnutí obránce při trestném rohu, je tento hráč vykázán za polovinu hřiště. Pokud se jedná o brankaře, za půlku směřuje jeden z jeho kolegů. Při tomto faktu se bude dále pokračovat dle platných pravidel, kdy za předčasné vybíhání může být udělena zelená nebo žlutá karta, případně penalta. 
Zároveň může být penalizován rozehrávající hráč, který tzv. naznačuje - dělá pohyby, kterými se snaží vylákat obránce soupeře k vyběhnutí. Tento hráč bude vykázán ze zahrávání rohu a bude nahrazen jiným spoluhráčem. Následně se může do zahrávání rohu dále zapojit.

Timeout - 1x za poločas kdykoli

Modifikace pravidel upravuje to, že timeout si smí tým vzít KDYKOLI jednou v průběhu každého poločasu. Odpadá tedy to, že si nelze vzít timeout v posledních dvou minutách zápasu. O timeout může rozhodčího požádat buď kapitán nebo manager-trenér týmu. Timeout si nesmí tým vzít při TR nebo penaltě. 

Oživení pravidel dlouhodobě platných:

Selfpass - samorozehrávka

Stále platí  3m vzdálenost od rozehrávajícího hráče. Doporučuji tedy z praxe při zavinění přestupku zvednout hůl, nestínovat a odcházet z místa provinění. Následně se zapojit do hry až v  momentě, kdy se vzdálím 3m od hráče s míčem. Jasným smyslem tohoto pravidla je to, že hráč, který způsobil přestupek nesmí získat výhodu ze svého postavení u rozehrávajícího. Při provinění na obranné polovině by měl být vždy nařízen trestný roh. Dle závažnosti přestupku - zejména pokud se jedná o úmysl - by měl být hráč penalizován i karetně. Rád bych připoměl, že pokud se nejedná o samorozehrávku, ale o klasické rozehrání přihrávkou, tak míč musí urazit 1 metr. A až poté ho může hrát spoluhráč.

Volný úder na útočné polovině

Při rozehrávce na útočné polovině nesmí být míček zahrán přímo do kruhu soupeře. Přestupek se píská až v momentě, kdy míč do kruhu vletí. Míček do kruhu může být zahrán přes mantinel, dále po doteku jakéhokoli hráče nebo poté, co míč urazí 3 metrovou vzdálenost. Na tom se nic nemění a vše zůstává stejné. 

Nastřelování - nebezpečná hra

V tomto bodě se pískání rozhodčích velmi různí. Základní body se budu snažit vystihnout zde. Nebezpečná hra - nastřelení se posuzuje do hráče, který není v pohybu /jedinou výjimkou je zde pohyb v ose proti hráči s míčem/. Pokud se tedy hráč přesouvá a je nastřelen, nejedná se o nebezpečnou hru. Nebezpečná hra - nastřelení se posuzuje pouze do hole, která je v klidném stavu a je v ose hráčova těla, tzn. nikoli do hole, která je mimo jeho osu - např. položení na "zobáček", apod. 

Zavření hráče u mantinelu

Hráč může být zavřen u mantinelu, nejedná se o přestupek. Nicméně dle duchu pravidel by hráči měli mít snahu hrát - pokud ne, bude hra přerušena a bude následovat buly. Při opakovaném provinění může být za neochotu hrát uděleno napomínání. 

Bránění tělem ve hře

V moderním hokeji je posuzování bránění tělem již benevolentnější. K tomu, aby rozhodčí zapískali tento přestupek, musí dojít ke zjevnému zabránění bránícímu hráči dostat se k míčku - a to vždy na max. hrací vzdálenost. Čili žádné prohození si míčku vedle obránce a úmyslné nabourání do něj za účelem vymodlení si přestupku. Rozhodčí budou dbát také na časté signalizování hráčů, kdy se snaží dát najevo to, že je jim bráněno. Tento opakovaný přestupek opět může být penalizován kartou. 

Bránění ve hře holí, "útočné" sekání

Velmi častý jev v poslední době. Rozhodčí by měli situaci hodnotit tak, že pokud si útočník míč kryje a brání tím v zasáhnutí obránci, měl by se pískat přestupek proti útočníkovi. Stejně tak jako když útočící hráč najede svou holí do položené hole obránce. Zde je potřeba si říci, že bránící hráč musí mít svou hůl položenu na zemi a neměl by se pokoušet do hole útočníka.

Zvednutý míček

Míč, který byl neúmyslně zvednut do volného prostoru nebude penalizován. Pískat se bude pouze v případě, kdy míč je zvednut přes hůl soupeře, případně v momentě, kdy by zvednutím míčku útočící hráč získal zjevnou výhodu. Zde je potřeba podotknout, že pokud při zpracování hráči míček povyskočí a nezíská z toho zjevnou výhodu, pískat by se nemělo. Stejně tak, jako je tomu u jiných přestupků - pokud na hrací vzdálenost není soupeř, a jedná se o drobný neúmyslný přestupek, měl by rozhodčí nechat pokračovat ve hře.

Jinak ve své podstatě platí to, co bylo v platnosti v loňském roce. Pokud by Vás cokoli zajímalo, neváhejte kontaktovat někoho ze skupiny rozhodčích, kteří Vám rádi poskytnou k pravidlům podrobný komentář. Věřím, že tento článek dopomůže pohodovému průběhu všech utkání a pochopení toho, co vlastně daný rozhodčí píská. 

Vzhledem k tomu, že je pro nás, rozhodčí, důležité to, jak vnímáte naše pískání, přichází v platnost od začátku halové sezony formulář hodnocení jednotlivých rozhodčích. Bude primárně sloužit k vylepšení "práce" rozhodčích, k jejich zpětné vazbě a v neposlední řadě také k tomu, abyste vyjádřili konstruktivně to, co si o problematice pravidel a rozhodování myslíte. Tento dokument je uveden v příloze a po každém utkání ho v den zápasu vyplní jeden člen každého týmu a odešle elektronicky na svaz. Bude už na každém tomto zástupci, jak přistoupí k danému hodnocení, stejně tak na rozhodčím, jak k daným výsledkům přistoupí. Věřím, že všechny zúčastněné strany k věci přistoupí zodpovědně a docílí se zkvalitnění jejich práce. 

za rozhodcovský sbor Jakub Mejzlík

 

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód
pozemnihokej.cz > Rozhodčí > Články > Halová extraliga: Co a jak se bude pískat? Buďte v obraze!
Loading...

Články

Stránkování

12 3 4 5 6 >
 
 
Loading...

Články

Stránkování

12 3 4 5 6 >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...