Hodnocení Champions trophy challenge II - Lille 2011

24.7.2011

Český tým se poprvé ve své historii zúčastnil turnaje Champions trophy - právo na účast si čeští hráči zajistili 4.místem na světové kvalifikaci hrané v roce 2009 v Argentině. Turnaje Champions trophy / Challenge jsou pro nejlepších 24 týmu na světě, určených dle poslední kvalifikace na světový turnaj MS nebo OH.

Před odjezdem jsme si dali za cíl postup do semifinále, což byl cíl rozhodně smělý, jelikož díky systému turnaje - letos poprvé se hrálo čtvrtfinále, což trochu degradovalo výsledky ve skupině, na druhou stranu měli všichni šanci postoupit do semifinále, i když jim třeba nevyšel nějaký zápas ve skupině.

Naše skupina se skládala z týmů Česka, Číny, Rakouska a USA, druhá skupina - Irsko, Skotsko, Rusko, Francie. Na první pohled druhá skupina byla trochu těžší, což se i nakonec potvrdilo, jelikož všechny její týmy postoupily do semifinále.

Češi sehráli během 8 dní 6 těžkých zápasů. Nebudu zde popisovat jednotlivé zápasy - ty jsme díky dopisovateli s uměleckým pseudonymem -jam- měli z první ruky. Spíše se za zápasy ohlédnu jako za celkem.

První zápas proti USA byl důležitý z hlediska psychologie. Neztratit první zápas na turnaji je většinou základem úspěchu. Nám se to i přes nepříznivý vývoj podařilo a vyhráli jsme 3:2, s USA jsme se střetli již v Argentině, zápas jsme vyhráli - na soupeře jsme si věřili. Druhý soupeř Rakousko - naše poslední měření sil dopadlo debaklem - na přípravné zápasy ve Vídni by každý, kdo tam byl, nejradši zapomněl. Na Rakušany jsme si věřili, bohužel na hřišti neběhal tým, ale 16 hráčů. Prohra 4:3 s týmem, který jsme měli porazit, navíc se zranil Tomáš Vohnický. Po dnu volna nás čekal papírový favorit turnaje - Čína. Oba předchozí zápasy Číny nám ukázali, že za dodržení defenzivní taktiky se s Čínou dá uhrát dobrý výsledek. Zápas se povedl celému týmu v čele s brankářem Hanusem. Remíza 1:1 byla zaslouženou odměnou za týmový výkon, bohužel došlo ke zranění Tomáše Procházky - naražená žebra jej později limitovala v pohybu. Skupinu jsme zakončili s bilancí 1-1-1 a čtyřmi body na druhém místě, což nám určilo za soupeře třetí tým druhé skupiny - Rusko.

Po dni volna nás čekalo čtvrtfinále. Ruský tým se na turnaji prezentoval rychlým hokejem - zejména v útoku rusové disponovali velkou silou. Celý tým výborně fyzicky připravený. My jsme do zápasu nevstoupili dobře, brzy jsme prohrávali 2:0. Podařilo se nám vrátit do zápasu rohem, poločas skončil 2:1. Bohužel druhý poločas začal jak ten první, brzy jsme prohrávali 4:1. Zápas skončil hrozivým výsledkem 9:1. Hledat příčiny tak vysoké prohry musejí hráči nejspíše jen v sobě, od začátku jsme byli v útlumu, po celý zápas jsme se z něj dostat nedokázali.

Další den volna a pak 2 poslední zápasy. Nejdříve zápasy poražených - los turnaje nám opět přiřkl USA. Výhra 2:1 nás poslala do zápasu o 5.místo proti čínskému celku, který jak jsme předpokládali, porazil Rakousko. Před posledním zápasem jsme sečetli velkou marodku - Richard Kotrč (natažený sval), Tomáš Vohnický - (pochroumané koleno), Tomáš Procházka (naražená žebra - Tomáš nemohl hrát celý zápas, spíše dostřídával). Martin Lehovec byl potrestán za dvě žluté karty zákazem startu v dalším zápase a ještě nám tato suspenzace blokovala místo na soupisce - za ten samý prohřešek francouzský kapitán (Francouzi hráli finále) vyvázl jen s ústní domluvou, bohužel jsme pro FIH jen tým z východu. I přes velkou marodku jsme dokázali Čínu porazit 4:3 a obsadili páté místo.

Skončili jsme sice těsně pod vytyčeným cílem - minimálně 4.místo, ale vzhledem k vývoji turnaje je i 5.místo velkým úspěchem v takovéto konkurenci. Dokázali jsme hrát s lepšími soupeři díky obětavému, týmovému výkonu, kdy jsme často nahrazovali kvalitu bojovností (bohužel kromě zápasu s Ruskem a Rakouskem). Celý turnaj nám vycházely trestné rohy - což je velice důležitý faktor, zejména když jsme po většinu zápasu spíše v defenzivě. Dobře se předvedli i nováčci v národním celku - Martin Seeman, Nicklas Reinhard, Tomáš Vohnický se bohužel v prvním zápase, v kterém nastoupil, zranil a nemohl předvést talent, který v něm dříme.

Při udílení závěrečných cen jsme se neztratili - Tomáš Procházka - nejlepší střelec turnaje.

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem, kteří se podíleli na naší účasti, především finanční stránka nebyla jednoduchá.

 

 

Připravil Petr Troníček

pozemnihokej.cz > Reprezentace > TÝMY > Reprezentace muži > Archiv akcí > Hodnocení Champions trophy challenge II - Lille 2011

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...