Hodnocení chlapců U16 na ME v Záhřebu

22.7.2012 Článek také směřuje do oddílů pro hráče kategorii mužů - seniorů - prosím, čtěte do konce!

Hodnocení chlapců U16 na ME v Záhřebu

Minulý týden se reprezentace chlapců do 16-ti let zúčastnila Mistrovství Evropy divize B, konaném v Záhřebu.

Úvodem je třeba bez jakýchkoli výmluv říci, že výsledkově naše nejmladší reprezentace nedosáhla toho, co si předsevzala, tedy postupu do „A divize“ ME. Proč k tomu nedošlo a stejně jako zamyšlení nad tím, zda-li je to dobře pro hokej rozvedeme úvahu níže.

V prvé řadě je třeba naše nejmladší kluky pochválit jednak za odvedenou hru, kdy se markantně zlepšovali a jednak za slušné a příkladné chování po celou dobu turnaje. Před dvěma měsíci po přípravných zápasech ve Vídni, tedy první zkušenosti kluků s mezinárodním hokejem na reprezentační úrovni, to bylo pro kluky kruté ponaučení. Nicméně směle se z toho otřepali a na konci etapy, tedy na Mistrovství Evropy v Záhřebu, ukázali kluci hru, která v některých parametrech předčila všechny účastníky turnaje. Pozitivní posun přišel hlavně v pochopení celoplošného pojetí hry a její záměrném roztažení s vytvořením prostorů pro ofenzivu, kdy trpělivý pohyb našich hráčů na tzv. base line přináší přečíslení soupeře.

Srovnáme-li herní výkonnost a projev Vídeň-Záhřeb, tak porovnáváme nesrovnatelné. V tomto věku je však potěšitelné, že kluci se chtějí učit, vstřebávají pokyny rychle a práce přináší radost.

Teď k tomu proč jsme nepostoupili, a zdali je to dobře či nikoli. Ač jsme hráli se soupeři, kteří jsou zatím projevem hokejovosti na horší úrovni, nedokázali jsme lépe vnutit soupeři naší hru, a to z důvodu našeho dětského herního projevu, slabým příjmem a nahrávkou. O tomto faktu se již před lety opakovaně vyjadřovalo. Bohužel stav trvá. Další skutečností je i to, že okolní svět se zlepšuje, my stagnujeme či máme výkonnostní pokles (viz U21). V neposlední řadě je tu i kus štěstí, kterým klukům chyběl, tak kdy například v semifinále s Chorvaty se soupeř dostal cca 6 za půlku a vstřelil 3 góly, z nichž rozhodující 10 vteřin před koncem… To se ve sportu stává. Nutno dodat, že se Chorvaté zlepšili, ale i když náš hokej má dlouhodobě v mládeži sestupnou tendenci, neměli bychom s nimi remizovat.
Teď je-li  to dobře či nikoli. Vždy jedete na turnaj se umístit co nejlépe je však otázkou, zda-li v naší výkonnostní situaci je dobré hrát „A divizi“, či zda není lépe koncepčně připravovat hráče, tak aby obstáli nejen herně, ale také výsledkově v kategorii U21. Konečným cílem by tak mělo být předat „A“ reprezentaci ČR několik hotových hráčů. Domníváme se, že „B“ divize splní možnosti hráče za současné výkonnostní úrovně našeho hokeje lépe. Co tím myslíme? Hráč bude mít tak možnost si zahrát vyrovnané zápasy, což bude mít v jeho rozvoji pozitivní vliv. Upřímně zatím nelze uvažovat, že by naši hráči byli schopni hrát vyrovnanou partii s ostatními mužstvy „A“ divize, proto je nutné se zaměřit na jejich rozvoj pro nás v nejvýhodnější kategorii „B“ divizi, která nám umožní hrát i útočný hokej se všemi jeho nuancemi. Samozřejmě však nepostoupení mrzí, ať již kvůli klukům či hokeji.

Letošní stříbrná medaile z halového ME Lipska či kvalifikace na olympiádu může také být v mužské kategorii na dlouhé a dlouhé roky tím posledním, čeho jsme dosáhli. Stav hokeje u nás není v dobré kondici, což má vliv i na mládežnický hokej. V této části navazujeme na předloňský článek po ME U16 v Barceloně, či letošní článek z Vídně, kde jsme se obraceli na nastartování práce v oddílech s mládeží, respektive zapojení dospělých hráčů do výchovy mládeže. Po ME U16 v Záhřebu, že je nezbytností se vydat na dlouhou cestu kvalitní výchovy hráčů již od 8-12 let. V těchto letech děti navykají neuvěřitelným nešvarům, které se v pozdějších letech špatně odnaučují. Je patrné, že s dětmi je nutné dlouhodobě koncepčně pracovat, výsledky se dostaví za 6-10 let, do této doby nelze očekávat výraznější úspěch. Zpětně v tomto pohledu se jeví jako dobré rozhodnutí do přípravy na U16 již brát do přípravy talentované 13-ti leté hráče. Mimochodem v Záhřebu patřili k nejlepším. Je také nutné s talenty pracovat dlouhodobě s jasně danými propozicemi. Cílem pak v kategorii U16, U18 nejsou výsledky, ale předvedená hra, a U21 – výsledek. Následně by pak z U21 do „A“ mužstva ČR přicházeli každé dva roky pět připravených hráčů.  Tato koncepce bude ještě tento rok, která však bohužel bude z části nahrazovat práci v klubech, ale jiná cesta v současné době k zabránění propadu mládežnického, resp. celkového mužského hokeje není. Jak již bylo řečeno do deseti let by měl snad přijít obrat, uvidíme.

V čem konkrétně naši hráči zaostávají U16: (i) úderová technika není dobrá – po všech směrech, (ii) příjem balonku, (iii) give and go, (iv) osobní bránění, (v) poziční bránění, (vi) celková individuální technika a v neposlední řadě (vii) fyzická kondice je na velmi špatné úrovni – celkové zesílení i vršku (osvalení). Naši hráči vedle ostatních vrstevníků působí postavou jako děti. Vzhledem k tomu, že není u kluků fyzička, byli kluci schopní produkovat kvalitní hokej pouze po určitý čas. Hokej je o fyzičce, to snad všichni víme. Je tak celkově nutné zlepšit práci v oddílech s mládeží. Tato výtka nesměřuje na funkcionáře ani trenéry mládežnických oddílů, které dělají neuvěřitelné množství obětavé práce, kterou mají někdy až nad hlavu, ale do kategorie mužů-hráčů a reprezentantů. Všechno to je jen o nás, o lidech! Je tak nezbytné,  aby hráči z mužské kategorie, co pro klub celý život z oddílu jen brali a užívali si hokeje, vrátili oddílu alespoň trochu toho, co oddíl do nich investoval. Je čas to hokeji vrátit, je však otázkou, zda-li již není pozdě. Nestačí jen mít nataženou roku, jak je to poslední dobou zvykem. Zahrát si zápas v sobotu to umí každý trouba. V zemích, které nás nyní přehrávají a nebylo to zvykem, již dávno přišli na to, že hráči dospělých automaticky pomáhají ve svých mateřských oddílech, a hle výsledky se jim dostavují. Jak dlouho ještě naši peciválové budou hluší či nevidomí… aby nebylo pozdě. Že dnešní době hráči nemají čas, nesmyl, nejedná se o práci celý úvazek, ale např. jednou za dva měsíce pomoci při tréninku. Muži a zvláště mužští reprezentanti by měli mít povinnost pomáhat při tréninku s dětmi

Pojďme již konečně pomoci trenérům mládeže, pojďme jim ulehčit a uvolnit jim ruce k individuální práci s dětmi, pojďme dětem předat zkušenosti a radost ze hry, je to naše povinnost!  Sami uvidíte, že práce s mládeží přináší neuvěřitelnou radost.

Závěrem, buďme pozitivní, ale stojí to nervy. Mějte se.


Za realizační tým
Babický, Ludvík, O. Vacek, Stránský, Indrová

pozemnihokej.cz > Reprezentace > TÝMY > Reprezentace U16-U14 chlapci > Hodnocení chlapců U16 na ME v Záhřebu
Loading...

Reprezentace U16-U14 chlapci

Stránkování

12 3 4 5 6 >
 
 
Loading...

Reprezentace U16-U14 chlapci

Stránkování

12 3 4 5 6 >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...