Hraní v zahraničí

29.7.2013

Tomáš Procházka v dresu německého HC MannheimerTomáš Procházka v dresu německého HC Mannheimer
Tomáš Procházka v dresu německého HC Mannheimer
Jakub Koryťák v ItáliiJakub Koryťák v Itálii
Jakub Koryťák v Itálii
Marek Trávník v NěmeckuMarek Trávník v Německu
Marek Trávník v Německu
Ondřej Vudmaska v ItáliiOndřej Vudmaska v Itálii
Ondřej Vudmaska v Itálii
Petr Bodnár v ItáliiPetr Bodnár v Itálii
Petr Bodnár v Itálii
Richard Kotrč v ItáliiRichard Kotrč v Itálii
Richard Kotrč v Itálii

Po prvních odvážlivcích, kteří začali hrát zejména v Itálii, se objevuje stále více hráčů, kteří se rozhodnou hrát rok či více v zahraničí. Pro každého, kdo si to zkusí, je to obrovská zkušenost. Přesto se často setkávám s názorem, že to pro náš hokej není dobrý, protože to oslabuje naši ligu.

Zahraniční angažmá si zpravidla vybírají právě ti nejlepší hráči. Každý má jiný důvod: naučit se jazyk, vydělat si peníze, získat zkušenosti, rozvíjet se jako osobnost, nebo prostě hledají změnu. Pokud odjedou na krátkou dobu, asi mohu souhlasit s tím, že to po jejich návratu není pro naši ligu velký přínos. Ale i tak vidím spíše pozitiva, než negativa a určitě bych doporučoval každému, ať si to vyzkouší.

Kdo znáte knihu "Svět je plochý" od Friedmana Thomase, snad mi dáte za pravdu, že řada věcí platí i v našem sportu. Rád vzpomínám na první „cizince“, kteří nastoupili v holandské lize, když jsem hrál za Oranje Zwart. Byly to hvězdy Fisher a Shabaz. A stal se z toho trend, hráči víc a víc putují po světě a hrají v jiných zemích. Svět je opravdu plochý!

Pro hráče je to obrovská příležitost poznat, jak se hraje hokej jinde, potkat jiné lidi, postavit se na vlastní nohy, naučit se jazyk a seznámit se s jinou kulturou. I když oddíly ztratí (dočasně) dobré hráče, mohou být zároveň hrdé, že vychovaly kvalitní hráče, kteří se dokážou uplatnit i jinde. Důležité ale je, aby hráči, kteří hrají nebo se už vrátili ze zahraničí, své zkušenosti předávali v ČR dál a sdíleli je s ostatními hráči, trenéry, dětmi i funkcionáři.

Morální odpovědnost

Pevně proto doufám, že všichni, kteří odjeli do zahraničí, zároveň také cítí svoji morální povinnost a dluh klubu, který je vychoval, pomoci po návratu českému hokeji. Věřím, že každý si může najít nějaký způsob, jak svými zkušenostmi pomoci nové generaci pozemních hokejistů v České republice. Ať už je to o napsání inspirativního článku na webové stránky, pozvání českých týmů na nějaký zahraniční turnaj nebo začít pracovat v oddílech jako trenér. Když se tyto drobnosti poskládají, může to být pro náš sport obrovský posun.

Na hřištích se prohání čím dál více dětí, pro které potřebujeme nové trenéry. Pojďme jim předat naše mezinárodní zkušenosti.

Tímto bych chtěl popřát všem, kteří se rozhodli hrát v zahraničí, hodně štěstí a úspěchů. Samozřejmě, že vás nikdo nemůže nutit, abyste se vraceli. Užijte si krásné časy v zahraničí, ale nezapomínejte přitom na naše české naděje Tomáše, Aničku, Elišku, Honzíka, Martínka a další…

alles gutes, all the best, al het beste toegewenst, tutti i migliori !!

 

Gino

pozemnihokej.cz > ČSPH > Články > Ostatní > Hraní v zahraničí

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...