Hrát hokej je dobrý, vyhrát je lepši, ale milovat ho je nejlepší!!

24.5.2013

Hrát hokej je dobrý, vyhrát je lepši, ale milovat ho je nejlepší!!

Tak se říká slavnému přísloví. Rozhodl jsem věnovat pár slov ohledně tohoto přísloví, protože mně to leží hodně na srdci a myslím, že je to hodně aktuální téma. Jak už jste určitě četli, změníme od září systém, jak budeme trénovat/hrát s mladou generací. Napsal jsem už o myšlence Horsta Weina, kde výhra/prohra není, tak důležitá než rozvoj dětí.

Měl jsem tento víkend zajímavou diskuzi, kde jsem dokonce sám připustil myšlenku, že je přirozené, že děti chtějí vyhrát. Když jsem byl tento víkend na turnaji, mluvil jsem s pár rodiči o nové myšlence, kterou chceme prosadit (že nejde o výhru a prohru, ale o rozvoj dětí). Řekl jsem, během vášnivé debaty, že každý člověk na světě chce vyhrát (nebo spíš nechce prohrát), ale že to neznamená, že to musíme podporovat. Je to, ale pravda? Touží každý po výhře? 

 

Pak jsem viděl zápasy, které mně přesvědčili, že mluvit o rozvoji a podpořit rozvoj bez tlaku na výhru/prohru je ta správná cesta. Touha vyhrát byla tak velká, že trenérka a i rodiče se víc věnovali rozhodnutí rozhodčích než rozvoji jejich dětí. Možná rozhodnutí rozhodčích nebylo vždy správné, ale je to důležité? Jaký jsme příklad, pro naše děti? Co by dělaly děti o 7 let starší v případě, kdyby tam trenérka a rodiče nebyli? Budou odcházet ze hřiště a budou si stěžovat na rozhodnutí rozhodčích? Samozřejmě, že ne! Přirozená reakce na špatné rozhodnutí je zvědavost! Děti jsou zvědavé a chtějí se učit, chtějí objevit nové věci. 

 

Děti po zápase plakaly, že prohrály. Je to, ale jejich přirozená reakce?  Ano, někdy se to může stát. Proč děti pláčou nebo jsou zklamaný? Jsou zklamaný, protože se nenaplnila jejich představa. Když mají představu, že MUSÍ dát gól, tak jsou nejspíš zklamaný, když gól nedají. Když mají svou představu, že MUSÍ vyhrát, tak jsou zklamaný. Děti si, ale tu představu nevytvoří samy. My, rodiče, to vytváříme. My jim zatloukáme klíny do hlavy, my je přesvědčujeme, že vyhrát je to nejdůležitější, že medaile jsou tou nejdůležitější věcí, co na konci turnaje dostanou. Proč, ale?  Na tuto otázku nebudu odpovídat. :-) 

 

Jako rodiče, dospělí máme obrovskou zodpovědnost vést naše děti k lepšímu světu. Ano, zní to asi, jak mluvil Dalai Lama :-) ale pojďme naše hráče vést k samostatnosti, pojďme je pochválit během zápasu, nechme rozhodčí a soupeře být. Ano, určitě dělají chyby, ale co?? Je to důležitý? 

 

Děti (a dospělí) můžou jen excelovat, když se cítí dobře. Hodně krát nepotřebují bič od nás. Jsou víc náročný sami na sebe, než někdy myslíme. Pojďme je podpořit a vést k samostatnému rozhodování na hřišti. 

 

Trenér není na hřišti od toho, aby dětem říkal co mají děti dělat, trenér je od toho, aby je navedl ke k správnému řešení, tím, že na to hráč přijde sám. 

 

Tomáš Babický to už napsal v článku o Horstu Weinovi  "Vy učíte děti u vás vyhrát, my učíme naše děti, aby si hokej zamilovali.

 

To play the game is good, to win the game is better, to love the game is the best.

 

Užijte si krásné momenty plné překvapení na hřišti:-). Vím, že nový systém má spoustu praktických dopadů, které jsou potřeba řešit, ale pojďme společně podpořit tento systém. Podle zkušeností, které teď jsme získali od oddílů, které to již aplikují v trénincích v oddílech, jsem přesvědčen, že je to velký krok vpřed.

 

Gino Schilders

pozemnihokej.cz > ČSPH > Články > Hrát hokej je dobrý, vyhrát je lepši, ale milovat ho je nejlepší!!
Loading...

Články

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Články

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...