Jaké to je, být rozhodčí

14.3.2019

Na hřišti proti sobě stojí dva týmy, o průběhu zápasu kromě nich rozhoduje ale také rozhodčí. Jaké to je, být v této obtížné roli, a co to přináší?

K práci rozhodčího se vyjadřuje jeden z našich hlavních sudí Tomáš Holek:

Jaké to je, být v této nepříliš oblíbené pozici?

"Nenazval bych roli rozhodčího jako neoblíbenou, ale spíše nevděčnou. Každý z nás jde do zápasu s tím, udržet ten zápas v normě a pokud možno v duchu fairplay a aby se nikdo nezranil. Rozhodčím se může stát kdokoliv a myslím, že každý, kdo to zkusí, tak jako hráč malinko omezí pokřikování na rozhodčí, protože si uvědomí, že to není úplně lehká úloha."

Co je podle tebe motivací v "kariéře" rozhodčího?

"Věřím, že každý rozhodčí se pro tuto funkci rozhodl z důvodu, že ten sport má rád a chce mu nějak pomoci. Když člověk dosáhne nějaké úrovně u nás a má zájem dostat se dál, je zařazen na národní listinu, z které si EHF a posléze FIH vybírá rozhodčí na mezinárodní turnaje. Výhodou v zemích jako je ta naše je, že jako rozhodčí má člověk velkou šanci podívat se po světě. Hráči tolik možností dle mého názoru nemají. Venkovní turnaje mají většinou i volné dny a tak se dá podívat i po okolí a užít si město ve kterém jsme. Další výhodou je že člověk může zlepšovat svou angličtinu popřípadě jiné jazyky tím, že tam nemá českou společnost a je nucen mluvit. Zásadní pro mě je, že poznám spoustu nových lidí a také přátel."

Tomáš momentálně působí v Anglii a byl pozván i do Skotska.

"Ostatní rozhodčí mi nabízí i přespání u nich doma, abych neplatil hotel, takže ve finále už pak ani nemusí jít o nasazení na turnaje, ale dohodu s někým z dalších zemí a možnost se podívat do zahraničí a zapískat si i jiné ligy."

A jak si čeští rozhodčí ve světě stojí?

"Již 4. rokem jsou čeští rozhodčí zváni do Maďarska na zdejší finále a každý rozhodčí by mohl vyprávět, kam všude už byl pozván díky přátelstvím, která si vybudoval."

Jak je to s penězi pro rozhodčí?

"Finančně to jako brigáda v Česku je myslím placeno hezky, avšak například v Belgii bere rozhodčí i trojnásobek toho, co my u nás. Na mezinárodní úrovni rozhodčí placen není, ale za to má vše zdarma: letenku, ubytování, stravu a je mu poskytnuto i kapesné."

Kdo se na rozhodčího může přihlásit?

"Mezinárodně je možné pískat asi do 47, tudíž když člověk začne brzy, čeká ho spousta let, kdy může cestovat za prakticky zadarmo a dělat to, co má rád."

Pokud se i ty chceš podívat po Evropě či po světě a pískání Tě baví, neváhej a přihlas se! Email: tomas.holek@pozemnihokej.cz


Veronika Decsyová 

pozemnihokej.cz > Rozhodčí > Články > Jaké to je, být rozhodčí

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...