Litice na EuroHockey Trophy v Římě (2.část)

26.4.2011

Ve svém posledním zápase v základní skupině potřebovaly Litice zvítězit nad hokejisty HC Řím, aby pro Českou republiku udržely účastnické místo v Euro Hockey Champions Trophy.

Litice vs. HC Roma

Italský tým byl ještě ve hře o první místo ve skupině, roli favorita ale dlouho nepotvrzoval. Až ve 20. minutě zahrozil z prvního trestného rohu Mongiano a o chvíli později vytáhl pokus Bakera na tyč gólman Jurek. Ten se v závěru poločasu vyznamenal i po střele Nanniho a Litice tak šly do druhé části utkání za nadějného stavu 0:0.

"V prvním poločase se nám podařilo eliminovat útočné snahy soupeře, škoda, že jsme nedotáhli žádný z protiútoků." Litoval litický záložník Michal Soukup.

Už ve 3. minutě druhého poločasu se ale Římané prosadili, do listiny střelců se jako první zapsal Joel Baker. Tlak domácích poté ještě vzrostl, ve 45. minutě přetavil trestný roh ve druhý gól Mongiano a v 55. minutě dostal míček potřetí do brány Nanni. "Přidali na tempu, věděli, že potřebují vysokou výhru a my jsme bohužel neustáli jejich tlak." Přiznal po utkání litický útočník David Vychron.

Litičtí už v těch chvílích rezignovali a směrem dopředu nebyli schopni nic vymyslet, David Vychron ani jeho spoluhráči: "Velmi rychle k nám přistupovali, zdvojovali nás, bránili nás osobně, víceméně jsme neměli kudy."

K postupu do finále potřebovali hráči Říma ještě jednou skórovat, a to se jim podařilo v 66. minutě. Penaltu proměnil Mongiano, skórující podruhé v utkání.

Zblízka viděl situaci Michal Soukup: "Já si myslím, že to penalta nebyla. Ten útočník to udělal šikovně a přihrál to, zakřičel si u toho a rozhodčí mu to zbaštil. Náš brankář prvním dotekem zahrál balon, až potom přes něj hráč přepadl a rozhodčí na to skočil."

V neděli se v souboji o konečné sedmé místo v turnaji Litice poměří se skotským Western Wildcats, začíná se již v půl deváté ráno.

Litice vs. Western Wildcats

Svěřenci Tomáše Levého vstoupili do utkání nejhorším možným způsobem a z první akce skotského celku inkasovali. V první minutě se prosadil střelecky Simpson. Ještě hůře pro český tým bylo v minutě dvanácté, kdy zvyšoval už na 2:0 pro Wildcats Martin. Špatného vstupu do zápasu litoval i litický kouč Tomáš Levý: "Rozhodla nekoncentrovanost na začátku utkání, kdy jsme si nechali dát v první minutě gól. Pak jsme v prvním poločase podali solidní výkon."

Litičtí pozemkáři se ale nevzdali, ve 14.minutě měli vůbec poprvé na turnaji možnost zahrávat trestný roh, který gólově zužitkoval Nicklas – 1:2. Po zbytek prvního poločasu pak hráli se skotským týmem vyrovnanou partii, střelecky se ale neprosadili.

A tak po změně stran udeřil po jedné z chyb v litické defenzivě McCartney a upravil na konečných 3:1 pro Western Wildcats. V závěru zápasu viděl ještě zbytečnou červenou kartu litický útočník Sochor za nesportovní chování. Nelíbilo se mu, že jeden ze Skotů zblízka nastřelil míč do ležícího Nicklase. Přestože Litice odjíždí z Říma se čtyřmi porážkami, trenér Tomáš Levý je s tím, co jeho svěřenci na turnaji předvedli, spokojen: "Co se týká hry, jsem rád, že výkon šel nahoru. Celkově jsem s turnajem spokojen. Dokážeme se z kvalitní hry soupeřů ponaučit a přizpůsobit se jí."

Rozhovor s Petrem Jurkem

Který zápas se Liticím v Římě nejvíce vydařil a který byl naopak nejméně povedený?

Osobně si myslím, že nejméně povedený zápas byl třetí v pořadí s HC Řím. Bylo to hlavně z toho důvodu, že v ostatních zápasech jsme až na krátké momenty dokázali vesměs dodržovat taktiku, hrát pozorně v defenzivě.  A to se nám ve druhém poločase s  Římem nepovedlo. Nejlépe bych hodnotil zápas s HC Bra. Až do poslední vteřiny jsme drželi remízový výsledek. Paradoxně v tom ohledu, že obraz hry byl dost výrazně v náš neprospěch, Bra mělo hodně šancí, my málo, ale byli jsme efektivní. Byli jsme krůček od toho uhrát remízu, která nám mohla pomoci do posledního zápasu ve skupině.

V čem je největší slabina českého mistra v porovnání s tím, co předváděli vaši soupeři?

Největší slabinou bylo to, že když jsme se soustředili na pečlivou defenzivu, tak nás to stálo mnohem víc sil než ostatní týmy na turnaji. To byl důvod, proč jsme často v těch zápasech působili neškodně směrem dopředu. Není to ani tak otázka fyzické kondice jako spíš zkušeností s podobně náročnými zápasy.

Která pozitiva na hře týmu byste přes porážky našel?

S výjimkou jednoho poločasu to byla snad až překvapivá disciplinovanost týmu. A několik výjimečných individuálních výkonů, Kuba Koryťák, Tomáš Rumplík... To hlavní pozitivum je ale pro nás vklad do budoucna. Sice jsme už na poháru dvakrát byli, ale tento turnaj měl vyšší úroveň než ty předchozí dva. Z toho můžeme do budoucna hodně těžit, protože to odhalilo řadu našich slabin a ukázalo cestu, kterou se musíme vydat.

Který tým na turnaji na vás udělal největší dojem svou hrou?

Velký dojem na mě udělal výkon St. Germain. Z toho důvodu, že je vidět, že je to kompaktní tým, jsou na něm vidět zkušenosti. Dokážou hrát rychle a přitom nedělat chyby. Druhý tým, který bych vyzdvihl, bylo HC Bra, a to proto, že měli ve svém středu několik hodně silných individualit. Ať už to byli záložníci nebo novozélandská obrana. Jediné, co je připravilo o výhry, je nekompaktnost, kterou naopak prokázaly týmy, které postoupily do finále.

Vy jste odchytal všechna čtyři utkání a svůj tým jste nejednou podržel skvělými zákroky. Dokonce vás chválili i vaši soupeři. Byl to váš nejpodařenější turnaj?

Netroufám si říct, že byl nejlepší, protože na prvním místě jsou výsledky týmu. A rozhodně se nedá říct, že nejlepší turnaj je ten, kdy jsme prohráli všechny zápasy. Na druhou stranu v zápasech jsem se cítil dobře, dá se říct, že to, že jsme byli často pod tlakem a byl jsem hodně ve hře, prospívalo mému výkonu.

Jaký byl váš celkový dojem z římského turnaje?

Organizace byla standardně na vysoké úrovni, obešlo se to bez přehmatů. Jako hráč jsem ale na prvním místě sledoval hru, která mě v některých zápasech velmi nadchla.

pozemnihokej.cz > Kluby > Články > TJ Plzeň Litice > Litice na EuroHockey Trophy v Římě (2.část)