M.Ludvík: Zhodnocení dvouletého cyklu reprezentace mužů

14.8.2015

M.Ludvík: Zhodnocení dvouletého cyklu reprezentace mužů

Zhodnocení ME v Praze 2015, divize B, kategorie muži z pohledu uplynulého dvouletého cyklu.

Pokusím se nyní ve stručnosti nastínit pohled vedení týmu mužů na právě proběhlé ME, divize B v Praze. Jak jistě víte, mužská reprezentace se umístila v konečném pořadí na 4 místě. Je to úspěch či není. Na to se pokusím v krátkém článku odpovědět.

Spolu s Tomášem Babickým se reprezentacím (na všech věkových úrovních) věnujeme společně již několik let. U mužské reprezentace (venkovního hokeje) jsme začali působit od jara 2013.   Chrisovi Faustovi jsme pomáhali při ME 2013 (divize A) v Belgickém Boomu.  Po převzetí reprezentace po Chrisovi Faustovi na podzim 2013 bylo zřejmé, že v dvouletém cyklu bude muset nastat pozvolné omlazení mužstva, respektive zapracování mladých hráčů (v té době – na podzim 2013 ještě nebyli tito hráči k dispozici) a co se týká výsledku udržení divize B, tak aby hlavní část přebudování mužstva mohlo být dokončeno do roku 2017. 

Z výše uvedeného, pak lze dojít k zjednodušeným závěrům. Divizi B pro rok 2017 se podařilo zachovat (ke hře se vrátím níže). Co se týká samotného omlazení mužstva. Urychleně si bylo nutné přiznat, že ME v Boomu 2013 bylo koncem naší zlaté generace hráčů, kteří 2 x postoupili na mistrovství Evropy do divize A a v hale získali stříbro na ME 2012 v Lipsku (dodnes nedoceněné, či přehlížené).  Mužstvo na ME v Praze bylo složeno ze 7 našich juniorských reprezentantů (ME U21 2012, 2014), dále v mužstvu hráli 2 hráči do 23 let (ME U21 2012). Dále v přípravě (přípravné zápasy) bylo zapojeno dalších 7 hráčů (4 x MEU21 2012, 2014; 3 x ME U21 2012). Z toho plyne, že došlo k rozšíření širšího kádru reprezentace, což bylo i jedním z dalších cílů při převzetí.  Tedy cílem bylo rozšíření širšího kádru reprezentace, tak aby v případě komplikací se zraněními či ztrátou sportovní  výkonosti nebyl problém dosadit jiné hráče (tento problém nastal např. ME v Boomu 2013), kteří byly po několik let trénováni jednotnou filozofií hry napříč kategoriemi (U16,U18,U21, A REPRE). Podíváme - li se soupisku z ME v Boomu pak je zjevné, že na ME v Praze o dva roky později hrálo na 9 jiných hráčů. Nutno však podotknout, že nové vedení mužské reprezentace bude muset pokračovat v nastoupené cestě přebudování  - omlazení mužské reprezentace a doplnit tým o další juniory a nadějné hráče z letošní U18 (cca 2-3 roky). Velký počet juniorů v současném mužstvu byl také zapříčiněn tím, že tradiční opory v mužstvu pro zranění chyběly. Pro mne osobně bylo určitým rozčarováním, když z kvalitního turnaje na Kapskám městě (JAR) v březnu letošního roku chybělo, ať již jakéhokoli důvodu (zranění, pokles výkonosti, osobní důvody), na 5 hráčů. Od počátku byl tento turnaj brán jako velmi kvalitní příprava na nastávající ME v Praze. 

Ke hře samotné.

Příprava.

Příprava na závěrečný turnaj. Mužstvo absolvovalo na jaře 2014 spolu s juniory sérii tréninků jako přípravu na WHL (Světovou ligu) 1. kolo, které se odehrálo na konci srpna loňského roku v Hradci Králové. Již na tomto turnaji dostali příležitost mladí hráči. Turnaj splnil po herní stránce očekávání. Především jsme chtěli docílit větší atraktivitu hry (ofenzivnější pojetí). Chceme mít mužstvo charakterově zdravé a s tímto faktorem jsme byli spokojeni. Co se týká výsledkům, jsme přesvědčeni, že mohlo to být po této stránce lepší. Dalším bodem přípravy byl turnaj WHL 2. kolo v jihoafrickém Kapském městě v březnu letošního roku. Odjíždělo se na turnaj ve velmi silné sestavě, kdy absentovali dlouhodobě zraněný brankář Pavel Chrpa a pracovní důvody Jakuba Kyndla mu neumožnily účast v Africe. Ve sportu je to velmi o hlavě-sebevědomí. Hráči byli sami překvapeni z předvedeného útočného hokeje při dodržení základních pravidel naší herní filozofie. Toto se pak odrazilo v pocitu vnitřní spokojenosti hráčů, kteří se začnou hokejem bavit a toto má zákonitě odraz v kvalitě hry samotné. Před turnajem jsme absolvovali herní kemp na krytém venkovním hřišti v  Mannheimu (Německo). Zde jsme se 3 x utkali se Švýcary. Herně i výsledkově to bylo však dosti v pásu průměru. Jak již bylo řečeno, každý sport je o hlavě a v tomto ohledu nám výrazně pomohl Tomáš Procházka. S jeho přítomností hra našeho mužstva je výrazně jiná než bez něho. V JARu jsme tak byli schopni hrát velmi slušný hokej proti velmi silným Francouzům (1. poločas), kdy jsme tohoto soupeře v první půli v určitých momentech přehrávali. Každopádně, nebýt turnaje v JARu, naše reprezentace by těžko dopadla na uplynulém ME v Praze na 4. místě. Posléze se repre mužů v rámci přípravy na ME zúčastnila herního kempu ve Skotsku, který se herně ani výsledkově vůbec nezdařil. Po této nepovedené přípravě bylo přistoupeno k hráčskému doplnění, následně proběhlo několik tréninků a započalo ME v Praze. 

Turnaj

U reprezentace mužů stále dochází k herním výchylkám, kdy amplituda  hry je výrazná a skoková. Cílem do budoucna by mělo být zmenšit výchylky ve výkonnosti během hry. Zatím je to problém, který můžeme vidět v herních výpadcích, stojících nás často zápas. Nutno podotknout, že zdravotní stav mužstva či další nahlášené absence či herní a výsledkový výpadek ve Skotsku nenahrával k optimismu. Naopak hráči si byli plně vědomi, že 5 mužstev na letošním závěrečném turnaji v Praze jsou jednou nohou v C divizi. Jak již bylo výše uvedeno, reprezentační mužstvo mužů má dobrý vnitřní charakter, který předváděl po celý čas na turnaji. Na turnaji mužstvo hrálo aktivní ofenzivní hokej. Zároveň si dovolíme tvrdit, že národní mužstvo mužů, několik let takovým to způsobem nehrálo. Mužstvo dodržovalo několik základních manter a bavilo se hokejem po celý turnaj. V závěru utkání proti Rakousku a Polsku mužstvo ukázalo svoji vnitřní sílu, kdy bylo velmi semknuté a bojovné. Bohužel v těchto vypjatých chvílích však nám chybí větší herní kvalita. Situace jsou řešeny příliš silově. Jednak je to dáno individuální herní kvalitou hráčů, tak také ruku v ruce nevyhraností s nezkušeností. V tyto vypjaté okamžiky pak hráči ve stresu sklouznou ke svým zajetým chybným herním stereotypům. Je to cesta na dlouho trať. Pakliže bychom měli s kolegou Tomášem Babickým srovnat hru před 26 měsíci a nyní, dostali bychom tyto ukazatele zlepšení: (i) přetáčení hry v neutrální zóně, (ii) pohyb útočníků po base line,  (iii) obsazení pozic v hot zóně, (iv) postupné odbourávání orientace obránců na balon, (iv) dodržování ofenzivních či defenzivních trojúhelníků, (v) vyhýbání se riskantní hře tzv. „L“.....atd.. Co se však na turnaji výrazně nepovedlo, byly rohy. Respektive nebyl střelec (k možnosti tréninků repre – níže). Hráči byli ze své výkony pro v národním dresu interně pochváleni trenéry a předsedou svazu Ginem Schildersem. Nicméně za všechny je třeba zmínit brankáře Tomáše Formánka, který odchytal turnaj v životní formě a výraznou měrou se podílel na udržení v „B“divizi. Dále svůj nejlepší turnaj za národní mužstvo odehrál Martin Hanus, jehož pověstná bojovnost byla doplněna i nadstandardně herní kvalitou. Velké poděkování za roky dřiny pro národní mužstvo pak zaslouží Richard Kotrč (1975), který ukončil svoji reprezentační kariéru po 23 letech, kdy opět odehrál standardně velmi dobrý turnaj.

Poděkování

V neposlední řadě je nutné poděkovat kolegům Tomáši Babickému, Františkovi Stránskému, dále pak manažerům Madle Haltuchové a Jirkovi Huptychovi a naší dlouholeté skvělé fyzio Zuzaně Indrové. Bez těchto obětavých lidí by nebylo B divize pro rok 2017. Jsem na jedné straně rád, že fanoušci hokeje mohli vidět stav mezinárodního hokeje, na druhé straně mohlo se na kluky přijít podívat více diváků. Jistě může to být vedry, dovolenými, ale kdy na vlastní oči se podívat kam se mílovými kroky uhání mezinárodní hokej (takto velká akce v ČR nikdy nebyla). Je to škoda. Hráči a realizační tým divákům, kteří je přišli podpořit i za náročných klimatických podmínek děkují. 

Varianta rozvoje

Pakliže bychom chtěli (věřím, že všichni chceme) užít si jízdu mezinárodním rychlíkem, pak musí se naše hnutí zaměřit na vybudování tréninkového hřiště národního týmu mimo Prahu (se základní rehabilitací a ubytováním) a národní hřiště v Praze, kde by např. sídlil i svaz. Proč? Kluby postupně nabírají členskou základnu, již nejsou prostory na tréninkové kempy nároďáků napříč kategoriemi. Pakliže chceme kvalitní přípravu, měli bychom přípravu koncentrovat na několika tréninkových intenzivních kempech. Před ME v Praze např. národní mužstva nemohla trénovat na hřišti SKS, neboť zde probíhal turnaj ve fotbale. Národní stadion je nutností. Hokejové okolí se profesionalizuje, pakliže chceme držet krok s mezinárodní konkurencí (což je velmi těžké i v divizi „B“) a jednou hrát na olympiádě, pak jsem přesvědčen, že tento krok je nezbytností. Nicméně pakliže naši hráči napříč věkovými kategoriemi nepochopí, že musí ke své přípravě přidat něco navíc, pak žádné národní stadiony či tréninková svazová hřiště nepomohou.

S ohledem na vše výše uvedené je tak 4. místo na právě proběhlém ME v Praze 2015, divizi B, úspěchem.

S pozdravem za realizační tým reprezentace mužů 

Miroslav Ludvík, trenér reprezentace mužů ČR v PH

 

 

pozemnihokej.cz > Reprezentace > TÝMY > Společné akce - muži a ženy > ME 2015 Praha > M.Ludvík: Zhodnocení dvouletého cyklu reprezentace mužů
Loading...

ME 2015 Praha

Stránkování

12 3 >
 
 
Loading...

ME 2015 Praha

Stránkování

12 3 >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...