ME 2010 U16 kluci - Závěrečné zhodnocení

19.7.2010 Český tým mezi evropskou elitou

V termínu od 12.7. do 17.7.2010 se náš národní tým chlapců do 16ti let zúčastnil ME nejvyšší skupiny A, konané ve španělské Barceloně. Pro všechny zúčastněné hráče to byla vůbec první  konfrontace s pozemním hokejem na tak vysoké úrovni.

 

Příprava

Na výběr a přípravu hráčů jsme měli necelé dva měsíce, během nichž byly 4 celodenní tréninky a dva přípravné zápasy, proti mužům z pražské Slavie a druhý proti výběru Prahy. Jako hlavní část přípravy jsme sehráli miniturnaj s týmy Polska a Rakouska. Kluboví trenéři měli možnost poslat do širšího výběru své nejlepší hráče i dle vlastního rozhodnutí. I tak se nám do širšího výběru dostalo pouze 23 hráčů, z nichž jsme během této přípravy vybrali 16 kluků, určených pro ME. Na poslední chvíli nám z důvodu nemoci odřekl jeden z hráčů předpokládané základní sestavy, jeho místo zaujal jeden z připravených náhradníků.

 

Největší nedostatky českého hokeje v porovnání s Evropou

 

Fyzická připravenost

V porovnání se všemi zúčastněnými týmy, je naše fyzička na špatné úrovni. Naši hráči jsou vinou toho nedůrazní v soubojích, pomalí ve startu na balón a v jeho vedení. S ohledem na ostatní týmy, hrající mužský silový hokej, náš styl hokeje působí dětským dojmem.

Špatně si umíme rozložit síly pro celý průběh zápasu. Je potřeba v oddílech hráče vést k pořádné fyzické přípravě, ale hlavně takové, aby dávala smysl. Doporučujeme poradit se o tom s nějakým atletickým trenérem a nechat si od něj sestavit plán běhání.

Taktická připravenost

Je velmi smutné, že téměř všichni hráči jsou ze svých oddílů po taktické stránce absolutně nepřipraveni a nezvyklí dodržovat jakoukoliv danou taktiku. Není to ale vina jejich. Ukazuje to pouze na to, že v některých oddílech je nedostatek kvalitních trenérů. Dle našeho názoru je lepší, aby měl trenér vlastní zkušenosti (nejlépe i zahraniční), tendenci stále se zlepšovat a sledovat momentální hokejové trendy, které pak zúročí na mladých hráčích, než mít jen na papíře napsanou trenérskou třídu a být teoretik bez praxe.

Po prvotním přednesení taktiky, kterou jsme hráli na ME, na nás většina hráčů nechápavě koukala, co po nich na hřišti vyžadujeme. Jen v samotné Barceloně jsme měli dohromady cca 14 hodin taktických porad s videem, při kterých jsme stále opakovali stejné věci. Během těchto porad, kdy se hráči viděli na videu, určitě sami pochopili, že jsme po nich nechtěli nic obtížného, ale právě díky jejich nepřipravenosti i to málo bylo pro ně obtížné pochopit.

I zde je potřeba opět zmínit špatnou fyzickou kondici, protože i když hráči dodržovali taktické pokyny, neměli fyzickou výdrž na to, aby to zvládli po celou dobu utkání, a tak nás ostatní týmy začaly postupem času v zápásech vždy přehrávat.

Rozdíl mezi námi a ostatními týmy byl také v možnosti využití střídání pěti hráčů do pole. My jsme toto využít nemohli, neboť jsme jeli na turnaj pouze v o 16ti hráčích. Dva zápasy jsme vinou zranění hráli pouze v 15ti lidech. Proto je na tak dlouhé a fyzicky náročné turnaje určitě zapotřebí jezdit s 18ti hráči.

Technická připravenost

Ani technika hole nebyla taková, aby jsme byli schopní plně konkurovat ostatním týmům. Problémy nám dělaly základní věci, jako tvrdé rychlé přihrávky, zpracování a krytí balónku. Při vedení balónku hráči sledují balónek, protože ho nemají pořádně pod kontrolou. Správné naběhnutí na balón bylo také obtížné vysvětlit.

U ostatních týmu nebyl u hráčů problém hrát jakýkoliv úder z jakékoliv pozice, ať to byl backhend, nebo forhend. Našim hráčům dělal problém i klasický úder, který skoro nikdo pořádně neumí. I jednodušší, tzv. zametený úder, který by měl umět v dnešní době naprosto každý hráč, hrající od mala na umělé trávě, byl pro většinu problém. Mělo by být samozřejmostí, aby hráči výběrů měli tyto údery již zažité od útlého věku a nemuseli se je učit až ve čtrnácti letech před turnajem ME.

Herní přístup a nasazenost hráčů

Přístup hráčů k turnaji byl přes všechny výše jmenované nedostatky dobrý. Hráči sami po turnaji uznali, že mají co zlepšovat po všech stránkách a poznali, že kvalita českého hokeje je diametrálně odlišná od evropské hokejové špičky, se kterou jsme na ME bojovali. Tato konfrontace byla pro všechny obrovskou školou a impulsem do další práce na zlepšení jejich hokejových kvalit.

Turnaj byl po organizační stránce pojat s typickým jižanským "maňána klidem". Nikdo nic moc neřešil, nestresoval se, přesto turnaj běžel podle plánu. Malé organizační chyby se vždy s klidem vyřešily. To u nás také neumíme.

 

Závěr

Závěrem bychom rádi poděkovali ostatním členům realizačního týmu (Vlaďka a Renda) za pomoc při řešení nastálých problémů, ať už organizačních, nebo zdravotních !

Apelujeme na oddílové trenéry, aby se aktivněji zajímali o moderní hokejové trendy. Bez toho český hokej bude i nadále stagnovat a hokejová špička se nám bude dál vzdalovat. Jako malá nápomoc by jim mohly být dva zápasy, které jsme si přivezli natočené. Pro srovnání hokejové školy je to zápas našeho výběru proti Belgii a druhý zápas je samotné finále Holandsko x Belgie. Zde na stránkách budeme informovat o možnosti jak se k nim dostat.

 

 

S pozdravem a hokeji zvlášť

Tomáš Babický a Jakub Krábek

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód
pozemnihokej.cz > Reprezentace > TÝMY > Reprezentace U16-U14 chlapci > ME 2010 U16 kluci - Závěrečné zhodnocení
Loading...

Reprezentace U16-U14 chlapci

Stránkování

12 3 4 5 6 >
 
 
Loading...

Reprezentace U16-U14 chlapci

Stránkování

12 3 4 5 6 >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...