ME mužů - Souhrn prvního dne

15.1.2016

Praha – V prvním hracím dnu vidělo zhruba 400 diváků zápasy nejvyšší evropské úrovně. Pojďme si je shrnout:

GER-POL 4:1 (2:0)
Němci potvrdili roli žhavého favorita na celkový triumf hned v prvním utkání, když hladce přehráli Poláky 4:1. Německý výběr se dostal rychle do vedení. Florian Woesch technickou střelou překonal polského brankáře. Ten si na míček nepatrně sáhl, ale jeho cestě do branky zabránit nedokázal. V osmnácté minutě dal o sobě poprvé v utkání vědět Timm Herzbruch, když se po krátkém rohu dostal k odraženému míčku a trefil přesně za záda Mateusze Popiolkowskiho. Druhý Herzbruchův gól by snesl ty nejpřísnější parametry dokonalosti, osmnáctiletý talent ukázkovou bekhendovou střelou dostal Němce do tříbrankového vedení. Pět minuty před koncem při power-play Polska přidal čtvrtou branku Němců Philip Schmid. V závěru se dočkali cenného úspěchu i Poláci. Tomasz Górny upravil povedenou střelou skóre na konečných 4:1 z pohledu favorita.

RUS-SUI 4:1 (0:0)
V utkání mezi Ruskem a Švýcarskem si diváci museli dlouho počkat na první branku. V prvním poločase byli nejblíže hráči v červeném. Konkrétně Švýcar Sandro Reinhard ve stoprocentní šanci trefil pouze tyč ruské branky. Na začátku druhé půle se Švýcaři dostali trochu se štěstím do vedení. Manuel Keller po úniku střelou bekhendem trefil masku ruského gólmana a od ní se míček odrazil do branky. Pak ale Rusové deset minut před koncem vyrovnali. Dmitrii Azarov po velké chybě obránce Wullchschlegera trefil přesně. Rusy šťastná branka povzbudila a v posledních minutách zápasu na hřišti existoval pouze jeden tým. Po třech brankách v rychlém sledu si Rusové připsali možná klíčové vítězství 4:1 ve hře o postup ze silné skupiny.

NED-SWE 6:2 (2:2)
Švédové hned v úvodu překvapili úřadující mistry světa. Joakim Björkman nikým nehlídaný využil zaváhání holandské obrany a poslal outsidera do vedení. Hráči v typicky oranžových dresech rychle vyrovnali ze zkráceného rohu. V další části prvního dějství se hra přelévala ze strany na stranu a i skóre bylo na jeho konci překvapivě vyrovnané 2:2. Po přestávce ukázali Holanďané velkou dávku trpělivosti. Dlouho bušili do aktivní švédské obrany až Burkhardt po ukázkově sehrané akci přidal svoji druhou branku utkání. Devatenáctiletý útočník dokonal hattrick čtyři minuty před koncem, když dorazil míček za švédského gólmana. V závěru dominanci mistrů světa v druhé půli potvrdil kapitán Nizozemí Robert Tigges, jenž uzavřel skóre na konečných 6:2.

AUT-CZE 2:1 (1:0)
Úvod dlouho očekávaného utkání byl hodně opatrný. Oba týmy se koncentrovaly hlavně na obranu, nikdo nechtěl udělat chybu. Tu bohužel jako první spáchal domácí tým. Kapitán hostů Xaver Hasun se nikým nehlídaný dostal za českou obranu a střelou procedil míček skrz výstroj brankáře Neussera. Domácí se poprvé na turnaji prosadili těsně po přestávce. David Vacek si chytře před brankářem zpracoval prudkou přihrávkou a z otočky umístil miček za rakouského gólmana. Pět minut před koncem domácí dvakrát za sebou chybovali a Rakušané měli dvě možnosti malého rohu, ani jednu však nedokázali proměnit. O minutu později si ale už spravili chuť, když Uher zakončil rychlou akci hráčů v bílém. V závěru dali Češi všechny síly do útoku, ale ani hra bez brankáře k vyrovnání nevedla.

POL-SUI 3:1 (2:1)
V utkání dvou poražených lépe začali Poláci. Górny z otočky vystřelil a překonal marně se natahujícího švýcarského gólmana. Hráči ze země helvetského kříže však dokázali rychle odpovědět, když se z prostoru penalty přesně k tyči trefil Schwehr. Poláky znovu do vedení dostal Makovski po zbytečné chybě švýcarských obránců. Ti nedokázali odehrát míček z prostoru těsně před brankou a polský útočník tak měl snadnou úlohu dorazit míček za brankovou čáru. V největší šanci první části druhého poločasu se ocitl Polák Majchrzak, jenž ze strany trefil švýcarskou tyč. Čtyři minuty před koncem se Górny trefil po druhé v utkání a definitivně stvrdil důležité vítězství polského celku.

RUS-GER 4:8 (2:2)
Hosty už v osmé minutě poslal překvapivě do vedení útočník Žirkov. Největší favorit na celkový triumf na odpověď nemusel dlouho čekat. A dokonce dvojnásobnou z hole Herzbrucha, který tak dál pokračuje v gólovém představení z prvního utkání. Rusové však nepolevili v aktivitě a Nikitin po šťastném odrazu poslal míček do německé branky. Přestřelka pokračovala i v druhé části. Nakonec to vzal na sebe znovu mladý Herzbruch, který ze strany dokonal hattrick.
V závěru dorazily vzdorujícího soupeře dvě branky Schmida a jedna Lietzeho a jedna znovu z hole agilního Herzbrucha, který přidal už svůj šestý gól v pouhých dvou utkáních.

NED-AUT 0:2 (0:1)
V prvních minutách Holanďané měli herní převahu, kterou však nedokázali přetavit ani v jednu branku. Toho využil v patnácté minutě rakouský útočník Körper, jenž po nenápadné akci poslal střelou z ostrého úhlu outsidera do vedení. Druhá půle přinesla podobný obraz hry. Hráči Holandska se tlačili do koncovky – bez úspěchu. Když ani Burkhardt zcela sám před rakouským brankářem neuspěl, vypadalo to s favoritem bledě. Nevydařené utkání ze strany posledních mistrů světa završil inkasovaný gól při power-play opět z hole Körpera. Rakousko tak po dvou dnech slaví dvě možná překvapivá, ale hodně důležitá vítězství.

CZE-SWE 5:3 (3:1)
Vstup měli Češi o poznání lepší než do prvního utkání. Vysoké nasazení dokázali také rychle zúročit. Chytře sehrána akce, na jejímž konci byl Lukáš Plochý, znamenala brzké vedení. Domácím to však nestačilo a hned za další tři minuty z ostrého úhlu trefil přesně Ondřej Vudmaska. Desátá minuta přinesla další chybu švédské defenzívy. Obránce Rydborn sekl jednoho z českých hráčů a z nařízené penalty se nemýlil uzdravený Tomáš Procházka. Švédy vrátil zpět do utkání po dobře sehraném rohu Karl Hemvik. Na začátku druhého dějství domácí oplatili Švédům stejnou mincí. Štěpán Bernátek při rohu naznačil přihrávku doleva a pak přesnou střelou přidal čtvrtý gól. Branková přestřelka pokračovala i v závěru a nakonec se zastavila na konečném skóre 5:3 pro český výběr.

Přijďte zítra podpořit českou reprezentaci v boji o semifinále proti Holandsku! Zápas začíná ve 12:30.