ME U21 Petrohrad, hodnocení trenérů

18.8.2017

Trenéři U21 mužů Miroslav Ludvík a Tomáš Babický se ohlíží za Mistrovstvím Evropy juniorů diviza B v Petrohradu.

Ve dnech 16. až 22.  července 2017 proběhlo v Petrohradě Mistrovství Evropy juniorů II.  Pokusíme se v několika stručných bodech nejen shrnout tento turnaj, ale v hodnocení se poohlédnout nad vývojem hráčů v posledních 5-ti letech.

Česká reprezentace mužů do 21 let skončila na celkovém 4. místě. Hlavní cíl byl splněn, tedy udržení v divizi B.

Letošní mužstvo juniorů bylo složeno z velké části ze dvou hráčských generací. V roce 2012 jsme na Velikonočním trojutkání s Rakouskem (příprava k ME,II.,U16 v Záhřebu)  začínali pracovat s kluky U16, kteří se v Petrohradě rozloučili s U21(Železným, Soukupem, Větrovským, Plochým, Uhlířem A., Bendou, Zgrajou, Michlem - na ME v Petrohradě nebyl). Kvalita výběru hráčů byla v té době velmi omezena. Proto jsme začali mužstvo doplňovat již v roce 2012 talentovanými mladšími hráči, jakým jsou Urbanec, Dubina, Svatoň. Před pěti lety výkonost našich kluků ve srovnání s vrstevníky z Rakouska odpovídala výsledkům, kdy jsme obdrželi 3 x 1:9 (v roce 2013 při přípravě na MEU18,C s Polskem 1:9,1:7). Smutné bylo, že tradiční naši soupeři jako je Rakousko a Polsko bylo o dvě třídy lepší a v kontextu s velmi slabou U21 2012 nám v plné nahotě ukázalo velmi tristní stav našeho mládežnického hokeje. Druhou hráčskou vlnou, které tvořila letošní U21 byla U16 z ME ve Vídni 2014 (za účasti těchto hráčů ze současného kádru U21: Tomeš, Zuna, Urbanec, Svatoň, Uhlíř V., Dubina, Kasl, Kozák, ). Tito hráči spolu s A.Uhlířem, Větrovským, Zgrajou pak na MEU18,II.,2015 v Calais dosáhli na druhé místo a postoupili do divize A. Tento úspěch byl po 10 letech nejlepším výsledkem osmnáctky. Za uplynulých pět let je za našimi kluky vidět obrovský kus práce a mnoho úspěchů. Již v roce 2013 na MEU18 divize „C“ první generace U16 2012 byla součástí mužstva, které postoupilo do divize „B“. Další rok pak tato generace U16 2012 byla součástí mužstva, které postoupilo na MEU21 divize „B“ z divize  „C“. Generace  U16 2014 pak na turnaji Olympijských nadějí v Polsku po letech poráží Poláky a na MEU18 divize „B“ v Calais, kdy opětovně po letech na turnaji kluci poráží Rakušany, Velšany, Švýcary a zaznamenává neskutečný úspěch, kdy U18 poprvé postupuje do divize „A“. V následujícím roce na MEU18 divize A Irsku pak se kluci prezentovali výbornými výkony. Bohužel však na TOP týmy Evropy nám chybí větší konkurence schopnost a kvalitnější domácí soutěž. Po Petrohradském šampionátu můžeme říci, že naši kluci se přiblížili k mužstvům bojující o postup do A divize, ještě však je na čem pracovat.  Jsme přesvědčeni, že v těchto dvou generacích se skrývá velká naděje pro náš hokej.

K zápasům

V základní skupině se reprezentace ČR střetla s Tureckem 5:1, Francií (1:4), Ukrajinou 2:2. V semifinále se pak naši kluci utkali s mužstvem Polska, kterému podlehli 2:4. V boji o třetí místo pak jsme prohráli se Skotskem 3:4.

Jistě může kohokoli z Vás napadnout, že jsme odehráli lehčí základní skupinu. Je to náš již společný 20 vrcholový turnaj, a jak je to s trenérským řemeslem, jednou jste nahoře a jednou zase trochu níže, a tak to chodí i s rozlosováním do základních skupin. Samozřejmě, že bychom chtěli, aby naši kluci vyhrávali, válcovali soupeře, co to jen jde. Ale je důležité vše vidět v širším rozměru a reálných možností mužstva podpořených individuálními schopnostmi. Lze tak říci, že na tomto turnaji nás nejvíce brzdila individuální technika, která se projevila ve hře jeden na jednoho a dále úderová razance a kvalita nahrávky. Některé kluky známe již od jejich 14 let. Za tu dobu udělali na sobě velký kus práce, přesto tento handicap byl v některých momentech zápasu znát. V konečném důsledku pak těžkosti v přechodu 1x1 a nedocílení tvrdé a přesné nahrávky ruku v ruce s potíží příjmu balonu vyústí v problém ve vytváření šancí, případně standardních situací včetně trestných rohů. Podobný problém nastal v halovém šampionátu v Lisabonu, kdy jsme nebyli schopni, díky nedostatečné individuální technice, jednoduše vytvářet trestné rohy. Bohužel na tomto turnaji nezastihla některé hráče osobní výkonnost v optimální formě a to jak v poli, tak v brance. To se někdy stává, že se nesejde vše, tak jak má být. Proto jsme rádi, že se přes tyto určité problémy kluci herně v konečném výsledku splnili dlouhodobý cíl.

K Turecku – s hrou 1 a 4 čtvrtině jsme byli poměrně spokojeni. Problém byl naopak s 2 a 3 čtvrtinou, kdy kluci se přizpůsobili soupeři, přestali plnit roky opakovaná naše základní pravidla (zákaz riskatních nahrávek, rychlé obsazení „hot zóne“, dobrý pohyb na „base line“,  zjednodušování hry bez vyhledávání kontaktů s protihráčem, „give and gou“ a pohyb....atd.) a z hry se stal pink-pong, což soupeři a jeho rychlým brejkovým hráčům vyhovovalo.

K Francii – s kvalitním a pozdějším vítězem turnaje kluci odehráli otevřené utkání. Byli jsme velmi rádi, jakým způsobem kluci utkání přistoupili (nasazení, touha po vítězství, hra bez zbytečného respektu). Bohužel ve své horlivosti kluci zapomínali na své úkoly v defenzívě.

K Ukrajině – s tímto utkáním po herní stránce jsme nebyli příliš spokojeni. Ale tak to někdy chodí. Již při předzápasovém rozhýbání nebylo to pravé. V zápase nám chyběl větší pohyb, agresivita (přesně to, co kluci měli v zápase s Francií). V poslední čtvrtině pak kluci zlepšili pohyb, rychlost nahrávky, či okamžité obsazování „hot zón“, či se zlepšil pohyb po „base line“ a výsledkem byl postup do semifinále turnaje.

K Polsku – dle našeho názoru se jednalo o nejkvalitnější mužstvo na šampionátu. Ve svém středu měli několik výrazných hráčů, zvláště útočníka č. 21 Nowakovskeho. Utkání s tímto soupeřem byl o to zajímavější, že měl přinést srovnání kluků 21, 20 let se kterými se naposledy střetli v roce 2014 (1:9,1:7). Proto je nutné objektivně říci, že naši kluci udělali za několik let výrazný pokrok, ale zatím byl soupeř lepší.

Ke Skotsku – dle našeho názoru asi nejlepší utkání, které jsme na turnaji odehráli. V první půli, zjevně zaskočení Skotové, tahali za kratší konec. Kluci si dobrým přenášením hry v neurální zóně s následným vytvořením prostoru dokázali vytvářet velmi slušné možnosti k překonání defenzivy soupeře. Zápas nakonec vyhrál soupeř, který byl přeci jenom efektivnější.

Herní systém – defenzivní

Na turnaji jsme hráli zaběhnutý zónový defenzivní systém, který například již tři roky hrála Slavia Praha. Kluci tento zónový systém hráli na vrcholových akcích MEU18 v Calais 2015, ME mužů v Praze 2015, MEU18 v Corku 2016 a zároveň jsme jej vždy praktikovali v přípravných zápasech. Na turnaji dále všichni soupeři upřednostňovali osobní bránění, až na Polsko, jenž na hrálo kombinovanou zónu.

Příprava

Do přípravy na ME U21 v Petrohradě 2017 jsme vybrali do širší nominace 31 kluků. Všichni tito hráči prošli reprezentačními výběry. Letošní rok byl velmi komplikovaný s ohledem časové možnosti přípravy, neboť v srpnu proběhne také ME mužů, divize B, kdy někteří hráči jsou v širším výběru seniorů. Ruku v ruce s tímto jde také problém termínového kalendáře a samozřejmě finanční částka k přípravě juniorů.  Za několik let u reprezentačních mužstev se nám osvědčili tréninkové kempy. V únoru, březnu proběhla fyzická příprava v Nymburce (ukázky možností k individálnímu  silovému a atletickému rozvoji), duben – červen nebyl absolutně žádný možný termín herní přípravy, ale pouze proběhla gymnastika či fyzické a atletické testy, které musel absolvovat každý hráč. Začátkem července jsme pak odjeli do Polska na dva přípravné zápasy – 0:2, 2:3 a dále dva dny na to následovalo 5 denní herní soustředění v Rakovníku. Pak již jen byl celodenní dvoufázový trénink a odlet. V dějišti turnaje jsme se pak ještě utkali s Italy 1:1. Nutno k této přípravě říci, že nám chyběl soupeř na závěr soustředění. Do budoucna je pak nutné finančně podporovat část přípravy v kalendářní rok,  kdy kategorie nemá vrcholový turnaj. V tomto vidíme velké rezervy a možnosti zlepšení koncepčnosti rozvoje.

V tomto roce proběhne také ME mužů (divize B), přičemž někteří hráči byli zařazeni také do výběru seniorů. Nutně muselo docházet k termínovým kolizím přípravy.

Program přípravy 2017:

únor Kemp Nymburk – kondiční, atletika

březen Kemp  Nymburk – kondiční, atletika

duben Praha – celodenní trénink – kondiční, gymnastika

květen Praha – celodenní trénink – kondiční, gymnastika

červen Praha, Plzeň – kontrolní fyzické testy

1.-2. července 2 x zápas Polsko- ČR (Poznaň)

5.-9. červenec herní kemp Rakovník

12. července celodenní trénink, Praha

14. července – přípravný zápas s Itálií v Petrohradě

Charakter mužstva složení mužstva

Vždy jsme kladli důraz na charakter hráče. Na kluky, kteří pod námi prošli všemi mládežnickými reprezentacemi, byl a je spolehnutí. Je nutné zdůraznit jejich velkou pracovitost a výborný kolektiv. Dobré atmosféře neškodí ani to, že jsou složeni nejvíce ze dvou generačních vln a již doplnění hráči U16 2016. Nestalo se nám po celou dobu, kdy je vedeme, že by zápas vzdali či  sklonili hlavu. Vždy byli ochotni pomáhat druhému a mužstvu samému. Jak již bylo výše řečeno, do širší nominace bylo nominováno 31 kluků. Některé bohužel vyřadilo zranění (např. Filip a Vojta Kurzové), či se těsně nevešli do nominace (Lukeš, Hes, Michl, Kouřimský).

Závěr k MEU21,B

Hlavní cíl letošního MEU21,divize B, 2017 v Petrohradě byl splněn. Mužstvo skončilo na čtvrtém místě, tedy postoupilo do horního kříže v boji o postup do A divize. Porovnáme-li herně mužstva a hru U21 na MEU21,B, 2012 Milán a MEU21,C, 2014 Hradec Králové lze rozhodně vidět výrazný kvalitativní posun. Ač jsme s celkovým cílem spokojeni, přesto jsme přesvědčeni, že herní projev a výsledky na skončeném šampionátu mohl být lepší. To je však sport a dále je nutné poctivě a trpělivě pracovat.

Proběhlým šampionátem juniorů jsme ukončili trenéři (Babický, Ludvík) pětiletý marathón konsolidace mládežnických a juniorské reprezentace. Udržení v divizi B (II) pro výkonnostní rozvoj reprezentací bylo velmi důležité. V nastávající sezóně bude hrát soutěž na 17 družstev mladších žáků a 12 družstev starších žáků, přičemž tomu v uplynulých letech tomu tak nebylo. Lze tedy očekávat, že již během několika málo herních sezón se vzestup hráčské základny promítne do herních a výsledkových možností našich mládežnických a juniorských reprezentačních družstev U16,U18,U21. Pak nastane situace, kdy budeme moci si dávat dlouhodobě zcela jiné cíle, než udržení v „B“ divizi.

Rádi bychom také poděkovali všem členům realizačnímu týmu za kvalitní práci. Na letošním šampionátu si v pozici fyzio odbyla premiéru slečna Michaela Baťová a v pozici manažera Tomáš Holek. Na videu pak pracoval Štěpán Lálík, který této pro něho netypické role zhostil velmi dobře. A v neposlední řadě je také nutné poděkovat kondičnímu trenérovi Markovi Bradovi za starost o fyzickou schránku hráčů, ale také za dobrou náladu v mužstvu. Dále nejde opomenout poděkovat panu Františkovi Stránskému (našemu dlouholetému video trenérovi), který se bohužel z pracovních důvodů musel omluvit ze závěrečného turnaje. Také bychom chtěli pozdravit naší dlouholetou fyzio paní Zuzanu Nosálovou (Indrovou), která má mateřské povinnosti.

Pro Lukáše Bendu (kapitán), Lukáše Plochého, Jana Železného, Ondřeje Soukupa, Vítka Michla, Adama Uhlíře, Petra Větrovského, Marka Zgraju byl turnaj v Petrohradě uzavřením jejich přípravy pro seniorský hokej. Bylo nám čest naše kluky provázet tolik let v jejich období objevování mezinárodního hokeje, byly to krásné roky.  Budeme jim v dalším hokejovém a soukromém životě přát, ať se jim daří.

S pozdravem

za realizační tým trenéři Ludvík, Babický

ME U21 Petrohrad, hodnocení trenérů
ME U21 Petrohrad, hodnocení trenérů
ME U21 Petrohrad, hodnocení trenérů
ME U21 Petrohrad, hodnocení trenérů
pozemnihokej.cz > Reprezentace > TÝMY > Reprezentace U21 muži > ME U21 Petrohrad, hodnocení trenérů
Loading...

Reprezentace U21 muži

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Reprezentace U21 muži

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...