ME ženy: Po šesti letech čekání přichází zasloužená radost! POSTUP!

26.7.2013

Atény - České hráčky vybojovaly na ME divize C v Řecku v posledním utkání cennou výhru nad Švýcarskem a po výsledku 2:1 postupují!!!

ČR - Švýcarsko 2:1 /1:1/
G: 8. Brtvová /PC/, 59. Bížová - 10. Hasselauer

V deset hodin místního času nastoupily naše reprezentantky k boji, který měl předurčit, kam se jejich kroky budou ubírat v dalším olympijském cyklu. S radostí mohu napsat hned na začátek, že se mise vydařila.

Zápas začal z naší strany opatrně. Švýcarky, vědomy si toho, že musí zvítězit, od počátku pressovaly ve třech hráčkách a dostávaly českou obranu pod tlak. Udeřilo však na druhé straně - po prvním vybojovaném rohu se prosadila jedovatou střelou kapitánka Brtvová - 1:0. Neuběhnuly ale ani dvě minuty a bylo vyrovnáno. Češky zaspaly při rozehrávce zpoza čtvrtiny a naprosto nehlídaná švýcarská hráčka na vrcholku kruhu propálila vše, co jí stálo v cestě. Tedy až na svou spoluhráčku, která míček tečovala prakticky na brankové čáře - 1:1. Hráčky s lvíčkem na prsou to však paradoxně spíš nakopnulo. Šance Brtvové, Bížové, Laciné i Capouchové nicméně zůstaly nevyužity - stejně jako pět trestných rohů. Do šatny se tak šlo za vyrovnaného stavu.

O poločasové přestávce motivoval belgický kouč své švýcarské svěřenkyně víc než mocně, vléval jim do žil energii, která však byla dobře tlumena českou hrou. Jediný výpadek v celém zápase si náš tým vybral mezi 38. a 53.minutou, kdy Švýcarky zahrávaly tři trestné rohy. To ale mocně podržela svůj tým brankařka Čecháková. Poté se však opět naplno projevila naše herní kvalita, která byla tento zápas doprovázena i notnou dávkou bojovnosti a sebeobětování se... Ale zase to proměňování šancí. Naštěstí jsme si paní Štěstěnu neurazili a řečtí bohové se odvděčili. Laciná se jako štírek protáhla po pravé zadní lajně, předložila na penaltu míč Bížové a tak deset minut před koncem rozradostnila českou equipu - 2:1. I po brance české dívky projevovaly nadhled a vytvářely si další brankové příležitosti. A když Švýcarkám nepomohla ani pětiminutová power-play /při které se půl sekundy po vypršení hrací doby prosadila Laciná/, mohly zaslouženě vyletět ruce vzhůru k nebesům. Postupujeme!

Střely na branku: 10:5 /5:2/

Poznámka autora: Češky dnes ukázaly to, že jim není lhostejný výsledek ME. Předvedly sebevědomý, bojovný výkon a zaslouženě postoupily. Mohli bychom lamentovat nad lehkomyslným zahazováním šancí v útočném kruhu, ale na to teď myslet nemusíme. Mise je naplněna. Mise, která se mnohým zdála jednoduchá, ale jistojistě nebyla. Ve finále to byly čtyři týmy, které mohly reálně pomýšlet na postup - čtyři týmy, které se mohly radovat. Buďme šťastní, že náš tým je mezi nimi.

Stejně jako před dvěma lety v Rakousku za trenéry i hráčkami chodili místní i oficiálové s tím, že hrajeme nejhezčí hokej...Opět obdivovali naši techniku. Jenže letos je to jiné - letos ta "krása", "technika" a "nasazení" vyústilo v radostný postup.

A právě v tom bych hledal největší pozitivum "Mise Atény". V tom, že se českým tým musí naučit vyhrávat zápasy. Nikoli jen předvádět hezký hokej. Musíme se naučit dát gól z každé dobré šance - jen to nás posune výš! A to se zde povedlo. Ač to někdy skřípalo a i když byly hráčky pod tlakem, v Aténách se z toho dostaly. Za dva roky je čeká ME divize B. Tam bude tato zkušenost zapotřebí...

Sám jsem cítil, jak po zápase ze všech spadnulo velké břemeno, které si za sebou holky i realizační tým táhnuly šest let. Pevně věřím, že se tím nastartovala další úspěšná éra v ženském pozemním hokeji. Teď už se bude hrát líp - nebudeme totiž hrát s nálepkou "C divize". Takže postup oslavit a pokračovat v započaté cestě...! Nechť nám řečtí bohové pomáhají!!!