Mistrovství Evropy - 3.den - finále

22.1.2018

21.1.2018 Poslední den turnaje rozhodl o vítězích a poražených, určil nové Mistryně Evropy.

Ukrajina - Polsko 3:1 (2:0)

Ukrajinky zahájily zápas gólem hned ve druhé minutě. Dále se poločas odvíjel dosti vyrovnaně v duchu defenzivní hry z obou stran až do 16. minuty, kdy se ukrajinské hráčce podařilo za obranou dostat nahrávku a nadvakrát překonat golmanku. Po poločase začaly aktivněji Polky, které až do 26. minuty nenechaly soupeřkám moc prostoru na jakoukoliv akci. V této minutě ale byla jedna z nich vyloučena, a tak Ukrajinky šly do přesilovky a místo brankáři povolaly šestou hráčku do pole. To však naše sousedky ze severu nedokázaly ubránit a inkasovaly další gól. Polky v šesti. Rychlá odpověď z trestného rohu. Stav 3:1 pro Ukrajinu. Zbylá část zápasu se odehrávala převážně na ukrajinské části hřiště, ale už bez úspěšné koncovky. Ukrajina se tedy udržela a Polsko padá do divize B.

Švýcarsko - Rusko 2:2 (1:0)

Oba týmy nastoupily do zápasu s velkou opatrností, kvalitní defenzivní hrou a občasnými pokusy o útok. Ke konci první půle začaly hráčky více pokoušet soupeřky a dokonce vybojovaly trestné rohy. Trestný roh se ale podařilo proměnit jenom Švýcarkám a to až úplně na konci prvního poločasu. Rusky začaly hned po zahájení druhé půle ofenzívou. A vůbec v ní nepolevily ani po první gólu, protože necelou minutu poté skórovaly znovu. Rusky nabuzené góly stále pokračují nátlakem, ale co je moc to je moc, Švýcarkám se podařilo jít z jedné akce do protiútoku dva na jednu a srovnaly stav utkání na 2:2. Do konce zápasu už jenom zuby nehty bránily, jelikož Rusky se s remízou nehodlaly smířit. Remíza pro ně totiž znamenala sestup do divize B. Švýcarky se tedy zvládly udržet v elitní divizi.

Bělorusko - Česká republika 5:3 (2:1)

České republika vstoupila do zápasu velice aktivně a ofenzivně. To vyústilo v první branku zápasu - prosadila se Anna Kolářová z trestného rohu. Od té doby se hra přelévala ze strany na stranu, zápas byl vyrovnaný a plný šancí. Bohužel Český tým nedokázal ani jednu využít a udělal zásadní chybu v rohu a daroval Běloruskám trestný roh. Ty ho proměnily a srovnaly skóre. Ani jeden z týmů se nepřestal tlačit dopředu, bohužel Česko neumělo využít svých trestných rohů. V této aktivitě byly Bělorusky neomylné. A tak se skóre měnilo znovu ve 13. minutě a Češky prohrávaly 1:2. Tento výsledek trval až do poločasu. Na první gól poločasu se čekalo zrhuba 5 minut, naneštěstí se opět prosadilo Bělorusko a opět z trestného rohu. Všechny střely z trestného rohu končily téměř na stejném místě v brance. Češky se zvládly oklepat a po necelých třech minutách snížila na rozdíl jedné branky Adéla Lehovcová. Opět z rohu. Další roh dvě minuty později a další gól z hokejky Adély Lehovcové. Hala začala šílet a hnala Češky dopředu za dalším gólem. Na našich hráčkách se ale podepisovala únava. (od prvního dne turnaje chybí obránkyně Veronika Nováková, která onemocněla) I sedmý gól zápasu padl z trestného rohu. Bělorusko se dostalo opět do vedení. Od té doby opět začal nátlak české reprezentace, která se tlačila do útočného kruhu a snažila se ohrozit běloruskou branku. Z toho důvodu ale trochu otevřela obranu a to Bělorusky potrestaly. Po křížné přihrávce vstřelily gól, který byl první brankou ze hry. Skóre zápasu se nezměnilo, a tak Bělorusko vyhrálo bronzovou medaili.

Německo - Holandsko 2:1 po samostatných nájezdech

Finále turnaje vypadalo přesně tak, jak by si asi každý fanoušek představoval. Plné nervů a krásných akcí. Skóre zápasu se měnilo až ve druhém poločase. Přesto bylo na co koukat. Šance na obou stranách, plno týmových akcí, ale také plno individuálních parádiček. První se prosadily Holanďanky po krásné kličce brankářce. 0:1. Německo ale dokázalo odpovědět ihned po minutě a půl. Němky vykombinovaly krásnou akci a gól padl téměř do prázdné branky. Do konce zápasu už nepadl žádný gól, a tak o vítězkách musely rozhodnout samostatné nájezdy. Na obou stranách byly vybrány tři hráčky. První se na branku rozeběhla Holanďanka, která se pyšní skvělou technikou. Tentokrát jí ale balónek sjel z hole a neuspěla. První z Němek se prosadila, předvedla klasickou otočku kolem brankářky. Druhá z Holanďanek opakovala chybu své spoluhřáčky a míček jí sjel do outu. Další Německá střelkyně mohla rozhodnout, vychytala ji ale Holandská brankářka. Stav nájezdů byl tak stále 1:0. Poslední Holandská hráčka dala gól a vyrovnala skóre. Rozhodnout o zápase mohlo Německo, jejich ptočnice se ale v rozhodujícím momentě neprosadila. Otočilo se tedy pořadí a jelo se druhé kolo nájezdů. To funguje na principu náhlé smrti. První střelkyní byla Němka, která se prosadila nekompromisní střelou. Holandský nájezd zlikvidovala skvěle chytající Německá brankářka a tak bylo rozhodnuto o vítězi. Německo vyhrálo zlatou medaili a titul Mistra Evropy.