MS Lipsko - tenká hrana mezi úspěchem a zklamáním

26.2.2015

Praha - Je tomu zhruba dva týdny, co se český pozemní hokej připsal jeden z největších úspěchů v historii. Jaké bylo Mistrovství světa s odstupem několika dnů? Záměrně jsem nechal odeznít většinu pozitivních i negatviních emocí, aby jimi tento sumář nebyl ovlivněn.

Německo si na domácí půdě nepřipsalo ani jeden titul. Tohle je zřejmě největší šok pro hokejovou veřejnost. Vesměs se počítalo s tím, že se bojuje o druhé místo, ale ženský tým pořadatelské země prohrál ve finále s Holandskem a na stejném soupeři si v mužské části vylámali Němci zuby už v semifinále. Co to přinese do budoucna? Pevně věřím, že jen pozitiva. Německá dominance totiž v posledních letech budila spíše rozpaky. Proto tento rok to bylo spíše příjemné rozptýlení. Že by Němcům, kteří si v této sezoně změnili pravidla ve vlastní lize a hráli se 6 hráči (5+1), neprospěl právě tento fakt? O tom se budou vést už pouze spekulace. Černé na bílém je však to, že Němci si připsali první porážku v historii světových šampionátů, a to ještě doma a v nejsilnější možné sestavě (s Furstem, Haukem, Stralkowskim,…).

Z celkového pohledu je změna na tzv. Hockey 5 vnímána hokejovým světem jako krok špatným směrem. Fungující produkt s názvem halový hokej se změnil a nepřináší dle reakcí takový „požitek“ jako doposud.

České týmy se na turnaji prezentovaly velmi podobným herním projevem. Zajištěná obrana a snaha o aktivní přechod do útoku. Muži ztroskotali v základní skupině, ženy si připsaly historický úspěch. Jaká však byla bilance obou týmů? Muži si připsali 2 výhry, 4 remízy a 1 prohru (s Německem). Ženy pak 4 výhry, 1 remízu a 3 porážky. Je zajímavé, jak málo oba týmy dělí výsledkově a jak moc se nakonec liší umístěním.

Muži začali smolně, Australany měli porazit a od toho se zřejmě odvíjela jejich celá cesta turnajem. Ne nadarmo se říká, že jak se odrazíš, tak dopadneš. Následný druhý zápas se Švédskem a další ubojovaná remíza je postavila do těžké pozice. S Německem se tak trochu s 0 bodovým ziskem počítalo, Irán však byl k poražení – gól 3 sekundy před koncem ale nakonec ve finálním počítání rozhodl o tom, že se naši do čtvrtfinále nepodívají. Nic na tom nezměnil ani poslední zápas, kdy naši předvedli spolehlivý výkon a opět sahali s Rakouskem po výhře. Opět ale přišla branka 2 sekundy před koncem. Ta v tu chvíli znamenala postup, nicméně po výsledku posledního zápasu ve skupině mezi Švédskem a Iránem bylo jasné, že naši díky 4 bodům za 4 remízy i přes lepší skore nepostoupí (platil zde neobvyklý reglement o tom, že počet vítězství je hodnocen výše než lepší skore). Naši však doplatili spíše na neproduktivitu v útoku než na obdržené branky. 8 vstřelených branek za 5 zápasů je prostě málo. V konečných bojích o Presidentský pohár naši dvakrát vyhráli – jak s JAR, tak Austrálií předvedli bojovnost a neochotu rezignovat. Ukázali tak, že potenciál tento tým měl a byla jen shodou okolností a snad i nekoncentrovanosti v závěrech zápasů, že Češi nehráli o medaile. Poslední dvě výhry však také poukázaly na charakter českého týmu - i přes velké zklamání v něm byla dostatečná motivace na to, aby oba zápasy "nezabalil".

Ženy si prožily snový turnaj. Dovolím si tvrdit, že stejně jako u mužů, rozhodl o celém turnaji hned první zápas. Češky přehrály Polsko a zaslouženě tohoto odvěkého rivala odsoudily k neúspěchu. V druhém zápase po prospaném prvním poločase naše hráčky otočily duel s JAR a tím prakticky rozhodly o svém postupu do čtvrtfinále. Prohra s Holandskem a následná branková smršť s Kazachstánem znamenala možnost luxusu si vybrat soupeře pro čtvrtfinále. Často ošidná to matematika a taktický prvek, který se mnohdy nevyplatil, přinesl našim dívkám odpočinek v duelu s Běloruskem a tím pádem třetí místo ve skupině. Češky se tak vyhnuly neoblíbeným Rakušankám a šly proti Australankám, které těsně před turnajem v přípravě porazily. Osudné čtvrtfinále, aneb zápas, který dělí turnaj na úspěšný a neúspěšný, přinesl zřejmě nejlepší český výkon na turnaji a naprosto zasloužený postup mezi nejlepší čtyřku turnaje. Semifinále s Holandskem, následným šampionem, bylo rozhodně v silách našich dívek. Nepředvedly však svůj nejlepší výkon a nutno podotknout, že svými jednostrannými výroky jim nepomohla ani německá rozhodčí, přesto výsledek 1:3 nebyl zásadním zklamáním. Překvapující bylo, s jakým odhodláním a přesvědčením Češky přistoupily k zápasu s Rakouskem o třetí místo. Tedy až na samotný zápas... ten byl hodně opatrný a bylo jasně vidět, že oběma týmům chybí síly. Vše se tak rozhodlo až v samostatných nájezdech, které ukázaly českou mentální převahu v tomto duelu. Erupce radosti, která pak propukla v Areně Leipzig se dá těžko popisovat a většině fanoušků se ještě teď, při vzpomínce na ty momenty, vkrádají slzy do očí. Dovolím si ale tvrdit, že si to český tým, za svojí práci za poslední čtyři roky prostě a jednoduše zasloužil.

Shrnutí by mohlo být jednoduché a nabízí se – muži propadli a ženy zazářily. Já to však tak jasně nevidím a necítím. Mistrovství světa v českých barvách ukázalo, jak málo dělí úspěšný tým od neúspěšného, jak malý rozdíl je mezi bronzem a devátým místem. A také to, jaké malé detaily rozhodují. Co by se dělo, kdyby muži nedostali dvakrát branku pár sekund před koncem, měli na vyřazení Ruska, stejně tak jak se to povedlo Iránu? To se nikdy nedozvíme… Na kdyby se totiž ve sportu nehraje. A my tím pádem můžeme velebit ženy a HOLKIS tým. Naprosto po právu a zaslouženě. Bronz na světovém šampionátu se totiž nevyhrává každý den. A českému pozemnímu hokeji může v budoucnu jen pomoci.

Více o MS, zejména v obrazech, si přečtěte v březnovém vydání časopisu HockeyMag, který vyjde již 5.3.2015.

Jakub Mejzlík

pozemnihokej.cz > Reprezentace > TÝMY > Ostatní > MS Lipsko - tenká hrana mezi úspěchem a zklamáním
Loading...

Ostatní

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >
 
 
Loading...

Ostatní

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...