MS Poznaň - Den jedna

8.2.2011

Exploze radosti - vedeme!!!Exploze radosti - vedeme!!!
Exploze radosti - vedeme!!!

Stav prvního dne: padesát na padesát. Zatímco v poledním utkání dokázaly ženy přehrát tým Rakouska, v odpoledním zápase muži nestačili na Angličany.

První balvan na cestě za úspěchem odvalen. České reprezentantky si ve svém úvodním utkání poradily s Rakušankami a po výsledku 1:0 slaví tři body.

Vítězství se nerodilo lehce, dalo by se říct, že Češky porodily výhru v těžkých porodních bolestech. Naše hráčky se z počátku těžce srovnávaly s novým míčkem, který značně zadrhával. Stejně tak jak míček, tak se zadrhávala i kombinace. Češkám se lepila na hole nervozita. Nutno podotknout, že Rakušanky na tom byly podobně a tak se nikdo z přítomných diváků nemohl divit tomu, že tempo hry není vysoké.

V 5.minutě si po technické chybě Rakušanek český tým okusil první trestný roh. Zůstal však nevyužit a hra se dále odvíjela ve stejném tempu - kvalitní česká defenzíva, převaha a držení míčku taktéž na naší straně. Nicméně bez velkých šancí. A to na obou stranách. V 12.minutě si Rakušanky vynutily svůj první a zároveň poslední trestný roh v utkání. Dalo se hovořit o jednom z klíčových momentů celého utkání. Naše jižní sousedky si dobře připravily střeleckou pozici a Monica Specjal už už zvedala ruce nad hlavu na oslavu vstřelené branky. Byla to však Štěpánka Šmídová, která odcházela po tomto souboji jako vítězka. Včasným vyběhnutím a skvělým semaforem, který zasvítil v poznaňské hale jako za doby Šimka s Grossmanem, zlikvidovala jednu z největších příležitostí rakouského národního týmu. Po tomto nervy drásajícím okamžiku se poločas jen dohrával.

Druhé dějství začalo dle stejného scénáře. Češky s míčkem na hokejkách, zatažené Rakušanky čekající na brejky. Druhá půle však nabídla více zajímavých akcí než její předchůdkyně. Naše dívky si v krátkém sledu vypracovaly dva trestné rohy, ale jak Brtvová, tak Staňková své šance nevyužily. Rakušanky nezahrozily prakticky vůbec, Irene Balek už odehrála lepší zápasy, než byl tento. Češky se tak měly možnost věnovat svým útočným choutkám, ve kterých však často chyběl vtip, překvapení a někdy i rychlost. V 9.minuté druhého dějství jsme měli možnost vidět slibnou šanci českých barev, kdy Tereza Mejzlíková našla své o pět minut mladší dvojče Adélu, která však z blízka trefila připravenou Theresu Anderlik, hájící branku Rakouska. Za pár minut další slibnou šanci nevyužila Barbora Haklová a vypadalo to, že utkání směřuje do smírného konce. Jako blesk z čistého nebe pak zapůsobila šance Rakušanek, kdy Corina Zerbs zhruba dvě minuty před koncem netrefila zívající prázdnou českou branku. Češky se poučily a vzaly zodpovědnost na svá bedra. Minutu před koncem se naskytla našim dívkám velká šance na převážení misek vah na naši stranu. Stephanie Anderlik byla vyloučena za faul na polovině hřiště. Našim děvčatům se tak rýsovala přesilovka do konce utkání. Jedna přihrávka, druhá přihrávka, kolmice Evy Staňkové a jemná teč Kláry Poloprutské znamely neskutečný výbuch emocí na české straně - do konce utkání zbývalo 20 sekund a my vedeme!!! Následovalo už jen rozehrání a technický přestupek na rakouské polovině a Češky mohly začít s oslavami vítězství. Vítězství, které bylo výhrou výborné defenzivy, ale zejména vůle, mentální síly a víru v sebe sama. Viděl jsem již hodně, ale takto odhodlaný český ženský tým? Smekám...

Co dodat závěrem? Snad jen to, že pevně věřím, že Češky dokáží svůj výkon zopakovat i v dalších utkáních - zejména zítra proti Kazachstánu a večer proti Holandsku. Držte palce!!!

Muži

Muži inspirováni svými kolegyněmi z ženského národního týmu přijeli do poznaňské haly plni pozitivních očekávání. Ze soupeře - horkokrevných Angličanů - měli zdravý respekt, ale také v zádech dva týdny starou výhru z mezinárodního turnaje v Lipsku. Čekal se vyrovnaný souboj a toto očekávání se také plně vyplnilo.

První poločas v mnohém připomínal ženské protějšky. Hra byla kouskovaná nepřesnostmi a odvíjela se v ne příliš rychlém tempu. Snad tomu chtěl pomalejší a nerovnější povrch, snad to bylo nervozitou, ale český tým nepředváděl výkon, na který má a který od něj známe. V prvním poločase bylo k vidění také několik slibných šancí, včetně jednoho trestného rohu na každé straně, ale vždy se vyznamenali Filip Neusser nebo jeho anglický kolega. Nebylo tedy překvapením, když po poločase svítilo na tabuli bezbrankové skóre.

Do druhého poločasu vletěl český tým s vidinou lepších časů a vezl se lehce na optimistické vlně. Šance Piteráka, Kotrče a Bernátka však zůstaly nevyužity a tak bohužel zahřmělo na druhé straně. Neusser nejprve ve 26.minutě vychytal Mantella, nicméně na střelu Glenna Kirkhama byl o pár chvil později krátký. Nutno podotknout, že Kirkham měl trestuhodně mnoho prostoru a střílel prakticky do prázdné branky. Čechy to však nezlomilo, naši borci vrhnuli své síly do útoku a během necelých tří minut bylo vyrovnáno. Rakovnický matador Dašek našel ve střeleckém kruhu Kotrče, který s přehledem dovedl míček až do kuchyně - vyrovnáno 1:1. Češi nepolevili a v další šanci se objevil opět agilní Richard Kotrč - jeho střela však nenašla cestu mezi tři tyče a nevyslyšela volání hlučného davu českých fanoušků v ochozech. Bohužel platilo otřepané  "Nedáš-dostaneš".  Alexander se proháčkoval do českého kruhu, kde byl faulován brankářem Neusserem a byla z toho penalta. K té se postavil Simon Mantell a v 32.minutě jsme opět prohrávali. Naši hráči vrhnuli své síly do útoku, nicméně z několika náznaků šancí vytvořili pouze pár střel, které nevedly ke kýženému úspěchu. Bohužel chyběla špetka štěstí, zejména v rozhodnutích rozhodčích, kteří nezvykle často chybovali - bohužel téměř vždy v neprospěch našich barev.

Věřme, že se Češi do zítřka dají dohromady a vyválčí své první body v turnaji. Jak jsem již naznačil, tak muže čeká zítra nevyzpytatelný Írán a navečer úřadující mistři Evropy Rakušané. Ženy se těší na nevyzpytatelný Kazachstán a večer, v hlavním zápase dne, na skvělé Holanďanky.

Mezi řádky:

V průběhu dnešního dne bylo k vidění několik pozoruhodných výkonů jednotlivých mužstev. Ať už to byla překvapivě  v zápase proti Ukrajině dobře hrající Argentina , kterou "položila" na bedra až branka v nastaveném čase z trestného rohu nebo odolný tým Íránu, který dlouho vzdoroval favorizovaným Rakušanům. Nebyla nouze o velké příděly, kdy zejména Němci vyprovodili Namibii 18:0 či Holanďanky smáznuly Kazachstán 9:0. Uvidíme, jak se budou zamotané skupiny vyvíjet dál.

Veškeré výsledky,program zápasů  a tabulky naleznete na oficiálních stránkách MS - http://poznan2011.sportcentric.com .

Zajímavost dne:

Nefungující internet. Bohužel jsme měli dnes možnost přesvědčit se o kvalitě /či nekvalitě/ polského připojení. I přesto, že je v celém areálu zavedena wi-fi, tak celé odpoledne byla mimo provoz. Tímto se omlouváme našim divákům za pomalejší online ze zápasu mužů. Pevně věříme, že zítřejší čtyřzápasový maraton již bude plně v pořádku na našich FB stránkách. Mezi další zajímavosti patří aktualizovaná videa, která naleznete na www.youtube.com/pozemnihokej nebo na FB stránkách - je opravdu se na co dívat.

Vítěz dne:

Český ženský národní tým. Rád bych jmenoval jednotlivce, ale bylo by to značně nepřístojné. Vítězství, které vybojovalo opravdu celé družstvo pro mne bylo jedním z vrcholů probíhajícího šampionátu. Síla, vůle a touha po tom vyhrát - to vše z našich hráček sršelo. Jen tak dál.

Poražený dne:

Rozhodčí utkání ČR - Anglie. Pro mne opravdu bolestivé, leč pravdivé. Pět zásadních špatných rozhodnutí značně ovlivnilo naše utkání. Nikdo z našeho reprezentačního týmu se na rozhodčí nevymlouval, nicméně pochybení byla opravdu velká. Dobrou zprávou je, že český tým se z porážky nesesunul, večer si vše vyříkal a je nabuzen na zítřejší dva zápasy. Očekává se další příjezd enklávy českých fans, jsme za to rádi. Potřebujeme Vás!!!