Je vyrovnáno!
Zápas ČR - UKRZápas ČR - UKR
Zápas ČR - UKR

Nevím, čím Češi urazili hokejového Boha. Nevím, čím si zasloužili tak krutý trest. Nevím, jak vyjádřit jinak své pocity. Smutek, křivda, knedlík v krku, bolest, slzy... Přesně to teď cítí hráči, fanoušci i já.

Ženy s Ukrajinou předvedly bojovný výkon, ale po matném prvním poločase neměly proti dnes skvěle hrajícímu soupeři šanci - 1:6 /0:3/. Muži poté v infarktové koncovce jen remizovali s Rusy 3:3 /1:2/, což jim stačilo jen na čtvrté místo ve vyrovnané skupině. Jeden gól v jejich případě rozhodoval o postupu do semifinále, či boji o sedmé místo.

Ženy

Čtvrtek, lehce popoledni. Rozhodující zápas skupiny před námi. Souboj týmu, který je pohoromadě několik let a týmu, který má nového trenéra. 8 týdnů se učí nový systém, 8 týdnů se učí rozumět německým pokynům, 8 týdnů se připravuje na MS. 26 hodin v hale společného tréninku proti téměř měsíčnímu soustředění v Sumchance. Ano, i to jsou rozdíly, které rozhodují zápasy.

Český tým nastoupil do utkání s vědomím, že musí vyhrát. Výhra by znamela velké překvapení, které by posunula český tým do bojů o medaile. Medaile, která byla před šampionátem vzdálena tak, jako cesta do vesmíru pro člověka z pravěku. A teď to bylo tak blízko. Nástup do utkání se našemu týmu nepovedl. Hned po minutě inkasoval po krásné teči a cíl vypadal ještě dál než před začátkem. Češky odpovídají šancí Haklové a zvýšenou aktivitou. Odměnou jim je nebezpečný brejk a následná střela Ukrajinek - 2:0. Christopher Faust reaguje time-outem. Po něm naše hráčky zvýšenou aktivitou nutí brankařku hostí k několika zákrokům, golu se však nedočkáme. Ukrajinky předvádí kvalitní defenzivu a brilantní brejky. Po jednom z nich v poslední minutě první půle vybojují Ukrajinky trestný roh. Přízemní střelou se Ukrajinky ujímají vedení o tři branky. Vypadá to jako bezvýchodná situace a český tým usedá na lavičku o poločase se slzami v očích. Kruté vystřízlivění.

Druhý poločas však přináší početné české koloně v hledišti příjemný pohled. Naše hráčky se nesložily a bojují. Zejména "mladší" pětice zatápí Ukrajinkám. Ty však vyráží do smrtících brejků. Po několika trestných rozích na naší straně, bohužel opět nevyužitých, se přece jen daří snížit Barboře Haklové. Češky to motivuje, Brtvová v další šanci, leč bez úspěchu... Přichází ale krutý trest, další smrtící uštknutí Ukrajinek a je to 1:4. Naše hráčky to nepokládá, bojují, nechávají na hřišti všechno. Tento zápas brilantně hrající Kyndlová dodává zbytku týmu sebevědomí. Šance Mejzlíkové a Haklové zůstáváji nevyužity a tak bohužel přichází trest na druhé straně. Nepokrytá Ukrajinka trestá naši nedůraznou hru. Kdo by čekal, že se složíme a inkasujeme další branky, krutě by se mýlil. Haklová další šanci neproměňuje, další akci na jeden dotek mladé pětky se také nedaří usměrnit do branky. Haklová z trestného rohu trefuje jen břevno a je jasno, že nám dnes štěstí opravdu nepřeje. Kosmetická úprava skore v poslední minutě stanovuje konečný výsledek na 6:1. Na výsledek, který neodpovídá průběhu hry, výsledek, který je příliš krutý pro v druhé půli bojující Češky.

Je dobojováno. Sen o medaili se rozplynul. Dobrý pocit z předvedené hry se však neztratil. Hrdý a bojovný výkon zejména v druhém poločase byl do očí bijící. To nejsou jen fráze, to je realita. Realita, ve které se nachází český národní tým žen. Zítřejší zápas s Polskem o páté místo bude posledním utkáním našeho týmu na šampionátu. Páté případně šesté místo na světě je jen velkým příslibem budoucnosti tohoto týmu. Předpovídám mu velkou a blištivou budoucnost. Bez debat.

Muži

Po představení žen a prohře s Ukrajinou nastoupili naši borci do utkání o semifinále proti velmi dobře připraveným Rusům. Náš tým měl jasný úkol zvítězit. Jakýkoli jiný výsledek nás odsouval až na čtvrtou příčku. Úkol zněl tedy jasně: Ruský tým nesmí projet do semifinále!!!

Plné hlediště, vyprodáno. To hlásá komentátor v místní hale... z cca 1000 fanoušků je téměř desetina z ČR. Vuvuzely, bzučáky, řechtačky... to vše se ozývá, když se ozývají ruští fans. Převaha v hledišti je značně na české straně. Na hřišti mají z počátku jasně navrch ruští borci. Využívají dvě brejkové akce, které je budou zdobit po celé utkání. Stav 0:2 po čtyřech minutách nedává Čechům mnoho šancí. To by to ale nebyl náš tým, aby házel flintu do žita. Psychicky se naše hráče snaží nalomit i holandský sudí Roel van Ert, který má s naším týmem špatné zkušenosti už z duelu s Anglií. Vylučuje v desáté minutě Procházku na pět minut za zákrok, který byl čistší než prádlo vyprané v Persilu. Naši přesilovku přežívají a následně po skvělé kolmici rakovnického rodáka Josefa Daška snižuje Bernátek. Do poločasu se již nic nezmění a my jsme o jednu branku dole. Je tedy jasné, že pokud chceme postoupit, musíme dát goly dva.

Druhou půli startuje několik povedených zákroků Neussera. Je to vždy však jen ojedinělé vystříknutí jedu Rusů. Češi totiž drží Rusy na uzdě a nepouští je za půlku. Jsou to tedy naši, kdo určují tempo hry. A jsou za to brzy odměněni. Po trestném rohu se střelou jako z encyklopedie prosazuje Jakub Kyndl - 2:2!!! Situace se nelíbí Holandskému rozhodčímu a tak opět dvěma kontroverzními rozhodnutími nařizuje dva trestné rohy proti našemu týmu. My však odoláváme jak hradby Bastily. Peřinka následně uniká Rusům, nicméně bez golového efektu. Rusové jako blesk z čistého nebe dávají branku na 3:2. Češi se opět nevzdávají, ukazují vysoký morál. Neuvěřitelné představení obou týmů. Pět minut před koncem utkání volí trenér Thorsten Althoff riskantní variantu - hru bez brankaře. Teď to bude buď a nebo. Potřebujeme vstřelit dvě branky! Drtíme ruské reprezentanty neskutečnou silou parního válce. Dav českých fanoušků se dočkává minutu před koncem utkání. Po několika šancích našich borců se po závaru prosazuje opět Štěpán Bernátek, který doslova a do písmene dotlačil, dostrkal a dofoukal míč za brankovou čáru. Žijeme!!! Brejk Rusů po brance nekončí v naší brance, když se Peřinka jako brankař vrhá Rusovi pod nohy. Poslední šance našich borců. Máme míč na holích a zkoušíme kombinaci. Ta vychází a míč se dostává k Danielu Piterákovi. Čas jakoby se zastavil a utíká po pikosekundách. Daniel natahuje ke střele a volí variantu přízemního zakončení. Ruský golman padá k zemi a zázračně vytahuje betonem - to vše necelých pět sekund před koncem. Po tomto momentu jen zazní závěrečný hvizd a naši hráči padají na zem. Pláčou, nevěří, nehýbou se... chybělo tak málo, kousíček. Jedna střela rozhodnula o tom, že zítra nebudou hrát o medaile. Jedna střela rozhodnula o tom, že teď pláčou. Jedna střela rozhodnula o tom, že zítra budou hrát jen o sedmou příčku. Jedna střela rozhodnula o tom, že pro ně šampionát prakticky skončil... Sám ani teď s odstupem několika hodin nedokážu vyjádřit pocity, které se v nás, fanoušcích, novinářích, podporovatelech v ten moment mísili. Co se však dělo potom mne nadchlo snad ještě víc, než cokoli předtím. Hrdý český tým zvedá hlavy a přichází poděkovat divákům, kteří se slzami v očích  aplaudují. Češi, Poláci, Rakušané, Američané a mnoho dalších - ti všichni sledovali drama, které nemělo na tomto šampionátu obdoby. Potlesk tribun však musí být českým hráčům dostatečným zadostiučeněním za to, co teď prožívají.

Nezbývá mi nic jiného než páteční den nazvat hrdým, leč smutným dnem. Přesto vše mi pod prsty nejde nic jiného než jedno velké "Děkuji"... Já osobně děkuji oběma českým týmům za to, co tady dnes a v celém průběhu turnaje předvedli. Byl to pro mne nejhezčí pozemkářský zážitek v mém životě. Stejně tak vím, jakou podporu měli hráči doma... Děkuji i Vám, fanouškům,... Díky!!!