MS Poznaň - Den tři

10.2.2011

Vysvětlující trenér Chris FaustVysvětlující trenér Chris Faust
Vysvětlující trenér Chris Faust

Čtvrtek, ten den mohl definitivně pohřbít české naděje. Místo toho to byl den znovuzrození. Jak tady v Poznani, tak v Praze, kde naše dlouholetá hráčka a v současnosti členka předsednictva ČSPH Pavla Nešporová porodila dopoledne svou první dceru - Anetku. Gratulujeme!!!

Český tým, vědom si této radostné události, vyhlásil, že vítězství poputují právě do Prahy. A tak se také stalo. Nejprve si muži smlsnuli na malině s názvem USA a následně ženy vyprovodily tým Argentiny. Zítra se tedy můžeme těšit na souboj obou týmů o semifinále - pokud oba vyhrají, budou je čekat boje o medaile...no není to lahůdka, přátelé?!

Muži

Naši borci si snad lepší začátek ani nemohli přát. Již po třech minutách jsme vedli. Po americké minele jsme vybojovali roh, který bezpečně proměnil Bernátek. Sám zřejmě ještě v tuto chvíli netušil, že se toto utkání zvrhne v jeho gólový ohňostroj. Ale pojďme postupně. V následujících pěti minutách nabere hra neskutečné tempo, kdy zejména Američané jsou aktivnější a jen díky Neusserovi se nám daří držet čisté konto. Dva trestné rohy Američanů nevyužity, proto logicky přichází trest na druhé straně. V osmé minutě Bernátek neodmítne Vackovu nabídku a my vedeme 2:0! Početnou skupinku českých fanoušků baví v následujících minutách nejen šance Kotrče s Bernátkem, ale zejména třetí gol našich barev. Vudmaska nachází Kyndla a ten střelou nad rameno amerického golmana zvyšuje na 3:0. Do konce poločasu již k ničemu hosty nepouštíme, a tak jdeme do kabin s klidným vedením o tři goly.

Druhý poločas začal jako první... ihned z počátku se po akci Kotrče a Vudmasky píská penalta. Peřinka ji bezpečně proměňuje a my začínáme hrát na skore... Brankový rozdíl by totiž mohl hrát důležitou roli v konečné postupové matematice. Krásné akce českého týmu vytlačily slzu na tvář nejednomu českému fanouškovi - Bernátek v další velké akci mohl najít volného Vacka před zívající prázdnou brankou, nicméně volil střelu a zvolil špatně. Američané se zatím zmohli jen na střelu, která orazítkovala břevno a ukončila působení české brankařské jedničky v utkání. Filipa Neussera střídá Pavel Hraba. Tento rakovnický matador, čerstvý vítěz české extraligy, si tak po osmi letech připíše další start na MS. Jeho kolega Dašek nachází v deváté minutě druhé půle neuvěřitelně přesnou kolmicí Bernátka, který kompletuje hattrick - 5:0. A opět vidíme kšiltovky na oslavu hattricku na hrací ploše. V tomto utkání skvělý Vacek nachází za další minutu volného Bernátka, pro kterého není problémem zavěsit svůj čtvrtý a celkově šestý český gol. To už je i na trenéra USA dost - bere si time-out. Po jeho skončení však trvá českým barvám jen několik sekund na další navýšení skore - Procházka nachází Vacka, Vacek Piteráka a Piterák síť...krásná to kombinace - 7:0!!! Američané se "chytají" až pět minut před koncem. Hrabu dostává smolný gol z velkého úhlu. To však nemění nic na jeho přínosu týmu - podržel ho několika zajímavými zákroky. Do konce utkání zbývá několik minut, ve kterých však už Čechům nic nehrozí. Ba naopak. Bernátek korunuje brilantní koncertní výkon, který by vyprodal i Madison Square Garden a střílí svůj pátý gol - konečné skore 8:1!!!

Závěrem je nutno podotknout, že si český tým zasloužil výhru týmovým výkonem, podpořený skvělým individuálním představením Bernátka s Vackem. S tímto výkonem by Češi neměli mít strach ze zítřejších soupeřů z Ruska. Výhra jim dá jistotu semifinále a proto budou mít o motivaci řádně postaráno. Fanděte českému týmu!!!

Ženy

Naše dívky nastoupily do svého utkání ihned po mužích. Čeští fanoušci tak měli chvilku na vydýchání a další nervák před sebou. Národní tým se utkal s nebezpečnou Argentinou s vidinou toho, že pokud zvítězí, skončí  prakticky nejhůře třetí ve skupině.

Poučení si naše dívky vzaly od mužů. Rychlý gol Staňkové je dostal do pohody. Brtvová se dobře protáhnula pod golmankou a Eva Staňková odměnila svůj bojovný výkon na celém šampionátu sladkou tečkou - 1:0. Argentinky to nabuzuje a odpovídají tlakem. Nám to však vyhovuje, chodíme do brejků. Kyndlová našla jednu z dvojčat Mejzlíkových a ta jedovatě uštknula. Bohužel však jen do brankařky. Následně nevyužíváme ani trestný roh a až druhý v pořadí nese úspěch. Zblokovaná střela končí u Květy Kučerové, která z velkého úhlu trefuje skulinu v brance - 11.minuta 2:0. Zahrozí i Argentinky - teč však končí mimo. Do konce poločasu už se nic kromě vyloučení Kučerové neděje.

Druhé dějství začíná chybičkou Terezy Mejzlíková, Šmídová však zmenšuje střelecký úhel a nic závažného z toho není. Malé zaváhání si česká hráčka vynahradí za necelou minutu. Akce po ose Adéla Mejzlíková, Tereza Mejzlíková, Kamila Dukátová, ta na jeden dotek na Haklovou a Bára tečí do prázdné brány rozhluční české fanoušky. Tak to byl vskutku nehraný kombinační orgasmus!! Máme za sebou tři minuty druhé půle a Argentinky z ojedinělé akce snižují. Češky nechtějí nechat nic náhodě a přepnou opět na další rychlostní stupeň. Staňková míří nejdříve do tyčky, z následného rohu však nic nevytěžíme. Během minuty další trestný roh a opět nic...Tato herní situace nám na šampionátu zatím moc radost nepřináší. Následně se konečně prosazujeme - Adéla Mejzlíková nachází Barboru Haklovou a ta střílí dnes svou druhou branku - 4:1. Naše hráčky jsou při chuti a během pár okamžiků oplácí Barbora Haklová pohostinnost Adéle Mejzlíkové, která si tak připisuje svou vymodlenou první branku na turnaji. Vedeme o čtyři goly. Chvilková nepozornost při střídání znamená okamžité snížení na 5:2 a následná branka Argentiny dvě minuty před koncem trochu postraší české sebevědomí, ale cenné vítězství si již vzít nenecháme. Slavíme tři body po výsledu 5:3!

Naše dívky předvedly opět silného týmového ducha a po několika zdařilých kombinacích slaví naprosto zasloužené vítězství. Vítězství, které patří i početné koloně českých fans, kteří do Poznaně zavítali. Děkujeme za podporu! Budeme za ni vděčni i zítra - v utkání proti Ukrajině. Fanděte českému týmu!!!

Mezi řádky:

Situace našich týmů ve skupinách je prakticky totožná. Pokud zítra vyhrajeme, budeme v semifinále. Je to velký motiv jak pro hráče, tak pro fanoušky, kteří se ještě nerozhodnuli do Poznaně přicestovat. Věříme, že zítra bude český kotel ještě plnější než dnes. Přijeďte fandit našim týmům v cestě za historickým úspěchem.

Zajímavost dne:

Zajímavostí je, že mezi střelci v oficiálním dokumentu FIH figuruje naše hráčka... Na tom by nebylo nic divného, kdyby se nejednalo o naši golmanku Štěpánku Šmídovou. Byla zřejmě zaměněna s kolegyní Klárou Poloprutskou. To nicméně nemění nic na tom, že máme oficiálně nejlepšího střelce mezi hokejovými brankaři!

Vítěz dne:

Jednoznačně dvojice Vacek - Bernátek. Výkon těchto dvou jmenovaných prakticky vymazal tým USA ze hřiště. Bernátek si připsal v uktání 5 branek a 1 asistenci, zatímco Vacek 1 gol a 3 asistence. Tomu říkám produkce jak v porodnici U Apolináře.

Smolař dne:

Ukrajinské trenérské duo.  V utkání ČR - ARG celý druhý poločas hlasitě podporovali argentinský tým. Výhra Češek v tomto utkání max. o dva goly jim totiž v případě zítřejší remízy ČR s Ukrajinou zajišťuje postup do semifinále. Je vidět, že se Ukrajinky našeho týmu značně bojí. Naše děvčata se však těší, jak jim postup do semifinále vyfouknou.