Na pražském halovém ME v pozemním hokeji je rozhodnuto o semifinalistech, Češi hrají o udržení

15.1.2011

Poslední zápasy ve skupinách rozhodly o složení semifinálových dvojic a také o tom, že čeští reprezentanti budou bojovat o udržení v elitní skupině mistrovstí Evropy.

Polsko – Bělorusko 9:1 (3:0). V prvním utkání dnešního programu se střetlo Polsko s Běloruskem. Zkušenější Poláci šli sebevědomě za svým cílem, branku vstřelili již v první minutě a svůj náskok v průběhu celého zápasu navyšovali až na konečných 9:1. Čtyřmi brankami se blýskl Kristian Makowski, hattrickem k polské výhře přispěl Michal Nowakovski. Čtyři z devíti polských branek padly z trestných rohů.

Švédsko – Rusko 5:4 (3:2). Švédové jsou zatím černými koni turnaji. Celek, s nímž se na medailová umístění nepočítalo, obsadil první místo ve skupině A a v semifinále vyzve Rakousko. Švédové vstoupili do zápasu ve velkém stylu, v deváté minutě vedli již 3:0. Poté se dostali ke slovu i Rusové, kteří korigovali v posledních třech minutách prvního poločasu na 3:2. Bitva pokračovala v podobném duchu i po přestávce, Švédové nejdříve odskočili na rozdíl dvou branek, třetí branku v zápasu si připsal Johan Bjorkman. Rusové dokázali opět snížit, ale švédský gól ve 36. minutě je poslal definitivně do skupiny o udržení.

Rakousko – Skotsko 5:1 (2:1). Skotové stačili Rakušanům pouze v prvním poločase. Rakouský tým bojoval o tři body, které mu uchovávaly šanci na postup do semifinále a motivace rakouských hráčů byla obzvláště v druhém poločase velice jasně patrná.

Česká republika – Švýcarsko 1:7 (0:2). Bitva o semifinále začala v solidně zaplněné hale oboustranně opatrně. Češi zahrávali hned v první minutě trestný roh, ale bez gólového efektu. Ve čtvrté minutě měli výhodu trestného rohu i Švýcaři, ale český brankář svůj tým podržel. V deváté minutě dostali Švýcaři možnost zahrávat penaltu a ujali se vedení 1:0. Švýcarům dodala vstřelená branka sebevědomí a začali se častěji dostávat do šancí. V 16. minutě dostali další možnost zahrávat penaltu a podobně jako v prvním případě ji  Quentin Studemann proměnil. Čeští hráči si pak museli připadat jako ve zlém snu, když ve 23. minutě dostali Švýcaři do třetice možnost skórovat z penalty a Studemann ji potřetí využil. Češi potřebovali zvítězit a tak  se pokusili zvrátit vývoj utkání hrou bez brankáře, po minutě však inkasovali. Pak se Švýcaři prosadili při české powerplay ještě několikrát a skóre tak narostlo až na sedm inkasovaných branek. V předposlední minutě zaznamenal čestný úspěch českého výběru z trestného rohu Tomáš Pauer.

Trenér českého výběru Michal Toms neskrýval zklamání: „Věděli jsme, že musíme vyhrát, postupová matematika byla jasná. Bohužel jsme na začátku nevyužili několik gólových příležitostí a naopak se prosadil soupeř. Když Švýcarsko vede, dokáže velmi dobře držet zónovou obranu a není lehké se prosadit. Nedokázali jsme si přes jejich obrannou hráz vytvořit pozice ke skórování.“