Nizozemské fotbalové tajemství: ...pozemní hokej!

22.6.2014

Nestává se často, abychom uveřejňovali článek z fotbalového prostředí. Tenhle ale určitě stojí za přečtení. Vyšel před několika hodinami v prestižním Wall street Journal.

Originální vydání článku můžete najít zde


Nizozemské tajemství fotbalového úspěchu: pozemní hokej

Nizozemsko čerpá taktickou inspiraci z jejich dalšího oblíbeného sportu

Když Nizozemsko otevřelo minulý týden svou kampaň na Světovém poháru s šokující výhrou 5-1 nad obhájci titulu Španělskem,  šokovali více než seismický otřes na tento turnaj.

Posloužilo to také jako slavná připomínka, že když Holanďané jsou ve hře, vypadá to jako by nejlepší týmy na světě hráli v dřevácích.

Jak se národ se zhruba polovinou velikosti Indiany stal hnací silou mezinárodního fotbalu byl různě přičítán lepšímu nastavení tréninků, jeho progresivní politikou a dokonce i jeho nízko ležící topografií, která pomohla podpořit držení orientované hry. Ale to, co dělá nizozemský tým obávaným fotbalovým soupeřem je jeho dlouhá historie úspěchu v rozhodně méně oslavovaném úsilí: v pozemním hokeji

Minulý víkend (14. a 15.6. pozn.red.), když se milióny fotbalových fanoušků naladili na slavnostní ceremoniál FIFA Světového poháru v Brazílii, oddaní fanoušci pozemního hokeje měli upřené pohledy k závěrům FIH Hokejovému světovému poháru v nizozemském Haagu. Ženský nizozemský tým byl korunován světovými šampionkami již po sedmé v řadě, zatímco muži skončili na sříbrné příčce. Tyto výsledky udržují hrdou tradici úspěchu hokeje v Nizozemsku, která sahá až do 60.let minulého století, od kdy má hluboký vliv na nizozemský fotbal.

Manažer Louis van Gaal, jehož tým čelil týmu Austrálie tuto středu, má dva profesionální hokejové hráče ve svém realizačním týmu v Brazilíi. "Když se podíváme mnoho let zpátky, můžeme říci, [pozemní hokej] má velký vliv na holandskou hru" řekla bývalá nizozemská hvězda Edgar Davids.

Pro někoho to může být překvapení, že země, která produkuje jedny z největších světových fotbalových talentů -  Johan Cruyff a Marco van Basten, Robin van Persie a Arjen Robben - je vděčná sportu, který je v USA méně populární než ultimate frisbee. Zatímco oba sporty mají míč, síť a 22 hráčů běhajících po hřišti, se nezdá, že by měly mnoho dalších podobností. Hokej, po tom všem, zahrnuje pohyb v plné rychlosti při ovládání malého balonku s dlouhou holí. Je to především hra koordinace rukou a očí.

Základní přehled o pozemním hokeji vysvětluje, jak informovat nizozemský přístup k fotbalu. Pro začátečníky, hokejové hřiště je o něco více než 54.000 ft², (5720 m² pozn.red.), což je asi 70%

ze standardní fotbalové plochy, což dává velkou důležitost hospodaření pohybu. Použití holí dále zužuje prostor k dispozici pro každého hráče, což znamená, že odborná bližší kontrola a inteligentní pohyb bez balonu jsou klíčové vlastnosti hry.

Je to také sport, ve kterém míč zřídka opustí zemi. Pravidla k ochraně hráčů znamenají, že jakýkoliv  balon zvednutý do výšky nad koleno může být potrestán, což znamená, že pokrok směrem

k soupeřově brance je dosažen téměř výhradně v kombinaci svižného nahrávání a  rychlého driblování. Každý hráč musí být rovnoměrně  spokojený na své pozici proto je hladké přepínání pozic jednou ze základních strategií sportu.

Jestliže Vám to zní zvláště povědomně, je to proto, že to byly základní charakteristiky nizozemského fotbalu od 70. let minulého století, kdy tým vedený Cruyffem oslnil fanoušky s jejich zvládnutím míče a rychlými přihrávkami a nepřetržitým pohybem.

Marc Lammers, bývalý trenér nizozemského hokejového týmu žen může bez nadsázky říci, že revoluční styl, který je známý jako Total fotbal má své kořeny z nizozemských hokejových hřišť.

"Hokej v Nizozemsku v té době byl o rychlosti, kreativitě a individuálních dovednostech. Hráči neustále měnili pozice," řekl. "Nizozemský hokej přinesl mnoho inovací a fotbal se naučil od něj."

Nizozemský fotbal také čerpal přímo z hokejových přednášek. Taktika tzv. pressingu, což byl pravděpodobně nejradikálnější aspekt Total Football, už dostal dávno punc nejvyšší hokejové úrovně, kde limity na fyzický kontakt hnát soupeře, usilovat o obrat ve hře a přerušení nátlaku soupeře vysoko v poli jsou velmi důležité.

Legendární hokejový trenér Horst Wein říká, že generace nizozemských fotbalových trenérů se dívala ke sportu pro inspiraci, a dodal, že Cruyff se pravidelně účastní her nizozemského národního hokejového týmu, zatímco koučuje Ajax Amsterdam.

"Nebyl tam jen tak, aby si užil zápasy," řekl Wein. "Vstřebal vše, co viděl a aplikoval to ve svých týmech."

Nizozemci nejsou jediný národ čerpající inspiraci z hokejového hřiště. V roce 2006 německá fotbalová federace jmenovala bývalého reprezentačního hokejového trenéra, Bernharda Peterse, technickým konzultantem pro přezkoušení mladé generace.

Jiní se dívali na pozemní hokej pro taktické inovace. Před mistrovstvím světa 1978, argentinský trenér Cesar Luis Menotti se zúčastnil soustředění pákistánského hokejového týmu, jehož virtuózní hra křídla z jejich týmu udělala dominátory své doby. O tři měsíce později, Menottiho Argentina byla korunována mistrem světa.

"On měl velký zájem o pákistánské použití nahrávajích trojúhelníků a tzv. přihraj-a-běž kombinace," řekl Shiv Jagday, bývalý trenér amerického mužského národního hokejového týmu. "Dokonce poslal děkovný dopis poté, co Argentina vyhrála Světový pohár."

Po tom všem, není jiného trenéra ve fotbalové historii, který by byl uchvácen hokejem jako Van Gaal. Nizozemský národní fotbalový trenér je tak přesvědčen o taktické přesahu, který existuje mezi dvěma sporty, že má dva bývalé pozemní hokejisty v realizačním týmu národního mužstva.

Manažer týmu Hans Jorritsma byl členem nizozemského hokejového týmu na olympijských hrách 1976, zatímco Max Reckers byl profesionální pozemní hokejista dříve, než byl najat Van Gaalem jako analytik výkonu. Ten se již dohodl připojit se k realizačnímu týmu Van Gaala v Manchesteru United po turnaji.

"Van Gaal je někdo, kdo se vždy snaží o zlepšení 2% ve svém týmu," řekl Lammers. "Tak je samozřejmé, že chce vědět, proč Nizozemsko je vždy vítězem žen Hokejového světového poháru, a muži jsou vždy mezi prvními třemi [ve světovém žebříčku]. On vždy sleduje jiné sporty a prozkoumává jejich metody."

Překlad: Kateřina Huptychová

-jam-

 

 

 

 

 

 

 

pozemnihokej.cz > Reprezentace > TÝMY > Ostatní > Nizozemské fotbalové tajemství: ...pozemní hokej!
Loading...

Ostatní

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >
 
 
Loading...

Ostatní

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...