Halová sezona z pohledu rozhodčích

9.3.2013

Helena v akciHelena v akci
Helena v akci

Praha - To, že Češi patří ke světové velmoci v halovém pozemním hokeji, je dle posledních výsledků jasné. Fakt, že se k hráčům a hráčkám přidali i rozhodčí, je velmi potěšující.

Povedenou sezonu za sebou mají čeští haloví rozhodčí. A to jak na poli domácím tak i evropském. Shrňme tak také jejich sezonu a ohlédněme se nejdříve za halovou extraligou a poté i za evropskými poháry a juniorskými šampionáty.

Halová extraliga

V průběhu halové extraligy se rozhodčím dařilo postupně zlepšovat své výkony, které kulminovaly finálovou Final Four v pražském Edenu. Ženská semifinále měli na starosti Helena Babická, Pavla Kozáková, Michael Soukup a Alexandr Toth. Ta mužská pak Florian Geschl, Jakub Mejzlík, Štěpán Podmol a Roman Němeček - tudíž elita toho, co může v současné chvíli český halový hokej nabídnout. 

Finálové duely přinesly zajímavé boje, které s přehledem zvládly v něžnějším podání Pavla Kozáková a Helena Babická, v tom mužském se na jeho klidném průběhu podílela rakouská akvizice Florian Geschl a nejzkušenější z Čechů Michael Soukup.

Zeptali jsme se proto samotných aktérů, co jim finálová neděle přinesla a co pro ně bylo příjemným překvapením. "Jsem ráda, že jsem si po delší době mohla zapískat na takto vrcholné klubové úrovni. Zpočátku jsem byla trochu nervozní, protože zápasová praxe u mne ještě není stoprocentní, ale ve finále se mi s Helenou pískalo dobře. Hlavním cílem bylo neudělat nějaké zbytečné chyby, které mohly zhatit jednomu z týmů celozimní snažení. To se naštěstí nestalo - finále jsem si docela i užila," hodnotila skromně po souboji Slavia - Praga bývalá reprezentantka Pavla Kozáková.

"Pro mne bylo pozvání české komise rozhodčích příjemným zpestřením a vynikající přípravou před evropským pohárem, který mne čeká na konci února ve Vídni. Zápasy měly vynikající kvalitu a zejména semifinále Slavia - Bohemians bylo náročné. Finálový souboj přinesl rychlý hokej, který se musel líbit i divákům," shodl se s většinou diváků rakouský sudí Florian Geschl, který se zúčastnil finále na pozvání Michaela Soukupa. 

Celkově tak rozhodčí udrželi spravedlivý metr během celého finálového turnaje a svými výkony přispěli k jeho kvalitě. Důležitým faktem bylo to, že o výsledku nerozhodli oni svými výroky, nýbrž hráči svými výkony. Pozitivní dojem tak lehce kalil jen fakt, že se někteří snažili ovlivnit nasazení rozhodčích na jednotlivá utkání. Věc, která by v dnešním sportovním prostředí již neměla mít své místo. To si bohužel však někteří lidé ještě stále neuvědomují. "Objektivita rozhodčích a jejich výkony ve finále byly na vysoké úrovni. Zaráží mne proto to, že někteří trenéři řeší otázku rozhodčích. Samozřejmě si uvědomujeme všichni to, že i sudí dělají chyby, ale to je stejné jako s hráči. Proč se však u nás, kde rozhodčích máme poměrně nedostatek, řeší otázka klubismu? To mi zůstává utajeno. Rozumím některým kolegům, kteří nechtějí pískat klub, ve kterém hráli, ale to je spíše subjektivní pocit daného jedince a svědčí to i o jeho profesionalitě a sebevědomí. Rozhodně to ale nesmí být tak, že trenéři nebo činovníci se budou snažit ovlivňovat to, kdo jejich zápasy bude pískat. Pokud mají výhrady k výkonům jednotlivých sudí, tak to samozřejmě mohou /a měli by/ řešit - klidně i nad videem, ale netahejme do toho klubismus - na to jsme moc malá země. Rozhodovat musí výkony na hřišti a nikoli to, z jakého kdo je klubu, či kde má přátele," podotknul k dané otázce poměrně dost rozmrzele Jakub Mejzlík, člen komise rozhodčích. Celkově však i přes tuto kaňku zanechali sudí pozitivní dojem a my můžeme jen doufat, že v podobném duchu budou výkony pokračovat i ve venkovní sezoně. 

Evropská scéna

Druhým vrcholem halové sezony pro české rozhodčí byla vystoupení na evropské scéně. Leden přinesl juniorské šampionáty. Helena Babická se představila dívčím ME v Praze a po vynikajicích výkonech byla po turnaji ohodnocena nejvyšší možnou známkou /jako národní rozhodčí to byla známka 7.00/. Ta ji později přinesla "povýšení" na oficiální mezinárodní rozhodčí FIH. K tomuto nespornému úspěchu jí gratulujeme. "Moc mě dané ocenění těší. Je to taková odměna za dlouhodobou práci, ale i za povedený turnaj. Moc jsem si užila jak pískání, tak i jízdu našich juniorek, kterým jen těsně unikl evropský titul," hodnotila bezprostředně po turnaji Helena.

Junioři měli své mistrovství ve Vídni a i tam měl český hokej své zastoupení. Jakub Mejzlík dostal na starosti řízení vypjatého semifinále Rakousko-Rusko a obdržel po turnaji velmi kvalitní hodnocení /jako rozhodčímu na tzv. Promising list - 7,98 z 8,00 možných/. Dostali jsme od něj toto vyjádření. "Turnaj byl skvělou ukázkou mladého a rychlého hokeje - přece jen to byla elitní divize. Našim klukům se bohužel nevedlo, ale bojovali a věřím, že za dva roky se do "Ačka" vrátí. Já měl možnost pískat semifinále před plnou halou. Byl to zážitek. Co se týče hodnocení, tak jsem moc spokojen, prakticky už lepší to být snad ani nemohlo."

Velmi ojedinělým faktem a také velkým vyznamenáním českého hokeje byla klubová evropská scéna. Všichni čtyři rozhodčí, kteří byli pro rok 2013 na halové listině pro evropské poháry, obdrželi nominaci. Nejzkušenější Michael Soukup /FIH Grade 1/ neutrální nasazení na PMEZ divize A, Jakub Mejzlík /FIH Promising Umpires List/ neutrální nasazení na PMEZ divize C, Štěpán Podmol /FIH International/ národní nominaci na PMEZ divize B a finálně Roman Štěpnička /FIH International/ národní nominaci na PMEZ divize C.

Michael Soukup předvedl v Lille na turnaji nejvyšší kategorie svůj evropský standard a jako neutrální rozhodčí si měl možnost zapískat finále turnaje. Hodnocení, které je však už jen formalitou, protože Michael dosáhl nejvyššího možného halového levelu, bylo velmi kvalitní a pozitivní. "Celý turnaj jsem si moc užil, byla to zajímavá zkušenost, přece jen finále PMEZ nejvyšší divize - ve své podstatě to nejvíc, co jde na klubové úrovni pískat - se nepíská každý den. Hala, kolegové i celkové prostředí bylo skvělé, turnaj hodnotím proto velmi pozitivně." svěřil se nám na letišti po turnaji Michael. Nám nezbývá než mu za jeho výkony na evropské scéně zatleskat.

Jakub Mejzlík měl spolu s Romanem Štěpničkou v maďarské metropoli na starosti divizi C. Své hodnocení si oba pochvalovali /Roman - 7,43 z 7,50 a Jakub 7,95 z 8.00/. "Mně osobně se turnaj moc líbil, byl jsem rád, že jsem se ho mohl zúčastnit. Byl jsem zde místo slovinského sudího, tudíž vlastně jako neutrál. Zapískal jsem si zajímavé zápasy a hodnocení odpovídá tomu, co jsem předvedl na hřišti," pravil po návratu do ČR Roman Štěpnička a jeho kolega Jakub Mejzlík jen přitakává. "Turnaj byl skvěle zorganizován. Hala nová, týmy dobré. Sám jsem nevěděl, do čeho jdeme, nicméně jsem si vážil důvěry EHF, že mne nasadila jako neutrálního sudího. To se vždycky počítá. Zapískal jsem si oba zápasy finálové skupiny, ty zapásy měly parametry naší Final Four, tudíž jsem moc spokojen. Měli jsme zde možnost potkat i dva Čechy - Ondru a Richarda z HC Bra. Oba hráli moc dobře a velkou měrou přispěli k postupu Italů do divize B. Ondra Vudmaska byl navíc vyhlášen nejlepším hráčem turnaje, což mne, jako Čecha, zahřálo u srdce."

Štěpán Podmol cestoval s českým mistrem Slavií Praha do Vídně na divizi B a nevedl si také vůbec špatně. "Zapískal jsem si spoustu zajímavých zápasů a zejména ten ze semifinálové skupiny byl zážitkem. Byla radost koukat se na Filipa Neussera v brance East Grinstead i na Jakub Kyndla, který válel za AHTC. Bohužel slávistům se moc nedařilo, i tak si myslím, že celkově český hokej opět zanechal dobré jméno," dodal s optimismem v hlase po návratu do ČR Štěpán.

Ženskou složku na evropské scéně zastupovala v elitní divizi, spolu s pražskou Slavií, Helena Babická. Už se statutem mezinárodní rozhodčí si vedla více než dobře a odpískala na turnaji čtyři utkání. Jen díky tomu, že se pražanky dostaly do soubojů o medaile, neměla možnost tyto boje rozhodovat. "Jsem s turnajem spokojená, zapískala jsem si zajímavé boje ve skupině, ale i zápasy o sestup. Byla to nejvyšší divize, a tak se to vůbec nedá rychlostně a technicky srovnávat s tím, co jsme měli možnost vidět na ME U21 v Praze. Je to samozřejmě moc zajímavá zkušenost. S hodnocením, které jsem dostala, jsem opravdu spokojená", zhodnotila svou účast Helena.

Nám tak opět nezbývá než jen velmi hlasitě zatleskat a uvědomit si, že v halovém hokeji patří naši rozhodčí k evropské špičce. Za jejich reprezentaci v Evropě jim děkujeme a věříme, že v dobře započaté práci budou pokračovat v letech dalších a zejména v hokeji pozemním - tedy venkovním.

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód
pozemnihokej.cz > Rozhodčí > Články > Halová sezona z pohledu rozhodčích

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...