Ohlédnutí za ME v halovém hokeji – Lipsko 2012, stříbro

29.12.2012

Fotky, krátké komentáře a především VIDEA ze zápasů, které obsahují i neuvěřitelnou individuální akci přes celé hřiště Štěpána Bernátka (semifinále).

Při příležitosti nové halové sezóny 2012/2013 jsme se rozhodli připomenout a přiblížit Vám, fanouškům hokeje, atmosféru šampionátu zveřejněním krátkých sestřihů ze zápasů, včetně několika fotek a komentářů zaměřených na přípravu, herní systém, samotné hráče…apod. Článek jsme nezveřejnili dříve, neboť jsme neměli k dispozici zpracovaná videa a v době jarní olympijské kvalifikace nebylo na halový hokej ani pomyšlení.

Článkem tak chceme poděkovat našim hráčům k dosažení výrazného sportovního úspěchu, jakým bezesporu je stříbro z MEHH-Lipsko 2012. Videa tak obsahují zápasy ze skupin, semifinále či samotného finále, kteří naši borci svedli v městské hale před 5.000 diváky (omlouváme se za kvalitu videí zapříčiněné nižší kvalitou kamery).

Zoom gallery

Zoom gallery

Zoom gallery

S ohledem na skutečnost, že reprezentace mužů si vybojovala účast na jarní olympijské kvalifikaci (Japonsko), museli jsme v programu přípravy řešit, do té doby nebývalou situaci, kdy hráči mentálně byli v Japonsku, aniž se koncentrovali na nadcházející šampionát v halovém hokeji. Poté, co jsem měli možnost seznámit se s rozsáhlou přípravou, která byla reprezentaci mužů naordinována na olympijskou kvalifikaci a také s ohledem na výše uvedenou  „roztěkanost“ hráčů, jsme zvolili co možná nejkratší spíše pohodovou přípravu. 

Zoom gallery

Bylo si třeba uvědomit, že hráči, kteří byli vybráni do "širšího" výběru (vzhledem k časové tísni, se již pracovalo s užším kádrem cca 16 hráčů) byli v jednom zápřahu již více jak jeden rok bez delšího odpočinku (MS hale Poznaň 2011, Champions Trophy  Lille 2011, ME divize B Ukrajinská Vinittsa 2011), přičemž 90 % nominovaných se účastnilo výše uvedených akcí repre.

Zoom gallery

Zoom gallery

V přípravě jsem absolvovali cca 10 tréninkových jednotek (započteno soustředění v Plzni – 2 dni), přípravný turnaj v Německém Böblingenu (zde byla také konečná nominace). Dejme tomu, že příprava mohla trvat tak kolem 1 1/2 měsíce. Snahou bylo navodit v mužstvu pohodu a klid, přičemž však lehké píchnutí do atmosféry na turnaji Böblingenu bylo nezbytné, což se nakonec na ME vyplatilo. Před samotným turnajem jsme v dějišti místo tréninku sehráli přípravný zápas s reprezentací SRN.

Video ze zápasu s Anglií >>>

Nikdo samozřejmě nemohl tušit, že se s Němci setkáme o  tři dny později ve finále ME. Tedy až na našeho manažera Jirku Huptycha, který německému trenérovi Markusu Weisemu při loučení připomenul, že se uvidíme ve finále. Na což se Weise ze slušnosti pousmál. Byli jsme velmi rádi, za tuto kvalitní prověrku. Poločas přípravného utkání jsme prohráli 1:4. V druhém poločase jsem přistoupili ještě k snížení obrannému bloku o další 2 metry do naší obranné půlky hřiště. Ovoce tento posun přinesl. Druhý poločas jsme Němce porazili 3:2.

Zoom gallery

Důležitější však bylo, že hráči začali systému věřit, což se následně stupňovalo zápas od zápasu. S každým se dá hrát, je to klišé, musí tu však být disciplinované mužstvo s touhou něčeho dosáhnout a ME v Lipsku se zúčastnili tito hráči (jméno, příjmení, klub v době ME klub (klub - odchovanec), věk, post):

 • Filip Neusser,  HC 1946 Praga, 30 let, golman, "C"
 • Pavel Hraba, HC 1972 Rakovník, 36 let, golman
 • Aleš Peřinka, Boheminas Praha, 33 let, pravý obránce
 • Josef Dašek, HC 1972 Rakovník, 38 let, levý obránce (tzv. stoper)
 • Ondřej Vudmaska, SK Slavia Praha (HC Hostivař), 28 let, pravý obránce
 • Tomáš Procházka, SK Slavia Praha, 28 let, levý obránce (tzv. stoper)
 • Dan Piterák, SK Slavia Praha, 26 let, střed
 • Martin Hanus, SK Slavia Praha, 25 let, střed
 • Jakub Kyndl, SK Slavia Praha (HC 1946 Praga), 26 let, pravý útočník
 • Štěpán Bernátek, HC Mannheim, (HC 1957 Kadaň), 31 let, pravý útočník
 • David Vacek, SK Slavia Praha, 24 let, levý útočník
 • Tomáš Jahoda, HC 1972 Rakovník, 24 let, levý útočník

Záznam ze semifinále s Rakouskem - 1.poločas >>>

Záznam ze semifinále s Rakouskem - 2.poločas >>>

Z výše uvedené je patrné, že oproti loňskému MS v Poznani, došlo v nominaci ke změně pouze u jednoho jména. Nově byl nominován Tomáš Jahoda, který se do nominace na MS v Poznani nedostal (byl tenkrát 13-tý). Po neúspěšném MS v Poznani 2011 přicházelo v úvahu určité restartování mužstva, přičemž jednou z možností byla určitá obměna části mužstva. Nebyl však k takovému kroku časový, a jak se ukázalo, ani hráčský prostor.

Do systému, které naše národní mužstvo praktikovalo, je nutné zařazovat na určité posty vhodné somatotypy. K zapracování nových hráčů do mužstva je potřeba určitá doba a ta tu nebyla, nehledě na to, že na turnaj odjelo to nejlepší, co v danou dobu měl náš hokej k dispozici. Jestliže nedošlo k obměně hráčů – přílivu čerstvého vzduchu do mužstva, přistoupili jsme k změně postů u hráčů oproti MS v Poznani ((i) Ondra Vudmaska se posunul ze středu na pravého beka, (ii) Josef Dašek šel z pravého beka na stopera, (iii) Martin Hanus ze stopera na středa, (iv) Štěpán Bernátek a Jakub Kyndl z levých křídel na pravá křídla).

Zoom gallery

Samozřejmě v každé hře hraje velkou roli herní systém. Jak defenzivní, tak ofenzivní systém jsme převzali od trenéra Mannheimu Torstena Althoffa. Nicméně, hráčům se dala větší osobní volnost - variabilita na hřišti ovšem s osobní odpovědností každého jednotlivce vůči mužstvu.

Záznam z finále s Německem - 1.poločas >>>

Jedním z rozhodujících momentů na každém turnaji je zvládnutí prvního zápasu. Evropský šampionát v hale je nesmírně obtížný a vyrovnaný. Záleží na každém gólu, který v podstatě určuje rozdíl, zda-li hrajete finále či spadnete do "B" divize. Nám první zápas vyšel proti černému koni turnaje Rusům, kdy jsem zvítězili 2:1 (na MS v Poznani únor 2011 jsme naopak prohráli 2:3 se stejným soupeřem).

Záznam z finále s Německem - 2.poločas >>>

Vypichovat v mužstvu výkony jednotlivců, když kluci hráli jako jeden muž, není na místě. Všichni hráli na hraně svých současných herních možností, hráli uvolněně, chtěli vyhrát, chtěli být mistry Evropy, což je skutečnost, která byla potěšující. Nespokojili se s medailí stříbrnou a rozhodně ve finále nezklamali, předvedli velmi dobrou a odvážnou hru. Mužstvo po letech nezdarů, čekání a očekávání bylo hladové a hráči jakoby sami ani nevěřili, že jdou za svým snem.

Po zápase s Anglií již z mužstva byla cítit vnitřní síla, kde bylo jasné, že se své šance jen tak nehodlají vzdát. Věřili úspěchu. Všem hráčům proto patří náš dík, kdy po 15ti letech přivezli medaile z vrcholné akce divize "A". Po semifinálovém utkání za námi osobně přišel Peter Lemmen (šéftrenér Mannheimeru Hockeyclubu 1907 e. V.) a kluky velmi chválil za jejich výborný výkon, velké srdce, uvolněnost a radost ze hry. Přeci jenom si neodpustíme jednu zmínku k individuálním výkonům. Filip Neusser (brankář) se vybičoval po určitých peripetiích v přípravě k takovému výkonu, ke kterému direktoriát turnaje nemohl zůstat chladný a vyhlásil ho nejlepším gólmanem šampionátu.

K jeho výkonu jistě přispělo skutečnost, že spolu s Pavlem Hrabou (brankář) výborně spolu spolupracovali, přičemž toto byl jeden z důležitých faktorů úspěchu. Takto podobně bychom však mohli pokračovat u všech našich reprezentantů.

Zoom gallery

Zoom gallery

Co se nám však nepodařilo? Standardní situace – rohy nám příliš nešly, především s nahrávkou jsme na tom nebyli nejlépe. Tato skutečnost se pak naplno projevila v samotném finále. Dále nám chyběl i větší pohyb (rotace, variability, nápaditost) při rozehrávce, tedy v celkovém přechodu do útoku nám to někdy skřípalo.

Zoom gallery

Zoom gallery

Celou základní skupinu jsme hráli v malé hale. Kluci měli alespoň o motivaci postaráno, neboť si samozřejmě chtěli zahrát ve velké hale. Někdy prostě to štěstí na vás sedne, když jdete tomu naproti, což kluci naproti šli. Vyhráli jsme skupinu a kluci si splnili životní sen, postoupili do horního kříže, respektive konečně jsme nehráli dolní kříž.

Skupina A

 1. Německo 3, 22:4 skóre, 9 bodů
 2. Rakousko 3, 10:4 skóre, 6 bodů
 3. Španělsko 3, 8:18 skóre, 3 bodů
 4. Švýcarsko 3, 4:18 skóre, 0 bodů

Skupina B

 1. Česká republika 3, 5:4 skóre, 5 bodů
 2. Holandsko 3, 11:10 skóre, 4 bodů
 3. Rusko 3, 12:12 skóre, 4 bodů
 4. Anglie 3 14:16 skóre, 2 bodů

Semifinále

 • Rakousko – Česká republika 2:3
 • Holandsko - Německo 3:6

Finále

 • Německo - Česká republika 4:0

Zoom gallery

Výše jsme Vám chtěli alespoň z části přiblížit krásný úspěch našeho hokeje v letošním roce. Doufejme, že nebudeme na další úspěch čekat dalších 15 či více let. Záleží na každém činovníkovi a nadšenci, zda-li bude medaile příště či nikoli. Děti šikovné máme, ale musíme se jim náležitě věnovat. Bez širší základny těžko zopakujeme tento úspěch.

Nástup týmů před finále >>>

Snad poslední kuriozita. Na první zápas ve skupině s Ruskem jsme dorazili do haly 5 minut před oficiálním zápasem. Proč? U organizátorů došlo k chybě a byli jsme vyzvednuti s velkou časovou prodlevou, za což se nám ředitel turnaje osobně omluvil. Hráči tak se rozhýbávali na recepci hotelu. Začátek zápasu nám posunuli o 5 minut. Podobné kuriozity nás pak provázeli po celou dobu turnaje, až jsme si mysleli, že si hráči některé další "stresující humorky" vymýšlejí. Mužstvo však bylo po celou dobu turnaje v klidu, hráči si svůj sportovní vrchol v národním dresu užívali.

Zoom gallery

Závěrem bychom rádi ještě jednou vyjádřili poděkování všem fanouškům, kteří do dějiště ME dorazili.

Zoom gallery

 

Za realizační tým REPRE MUŽI ČR, ME v halovém hokeji 2012:

Stránský, Babický, Ludvík, Huptych, Indrová

Redigoval Petr Černý

pozemnihokej.cz > Reprezentace > TÝMY > Reprezentace muži > Archiv akcí > Ohlédnutí za ME v halovém hokeji – Lipsko 2012, stříbro
Loading...

Archiv akcí

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Archiv akcí

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...