Ohlédnutí za seminářem Horsta Weina

19.3.2013

Kdo nebyl, prohloupil. O tomto víkendu jsme měli tu čest absolvovat seminář s panem Horstem Weinem, který je zakladatelem hry Funkey, kterou pro mládež používají např. Němci, Španělé, Italové atd.

Malé představení Horsta Weina

Je lektorem tělesné výchovy z Deutsche Sporthochschule Köln, dále pak na Universitě v Mnichově a na Institutu Nacionale de Educatión física v Barceloně. Několik let působil jako technický ředitel v Královské španělské hokejové federaci a trenér národního týmu, který vyhrál 2. evropský pohár národů a na XXII olympijských hrách získal stříbro. Byl prvním zahraničním trenérem kolektivního sportu v Sovětském svazu. Spolupracuje s Mezinárodním olympijským výborem a je master coach FIH. Mimo pozemního hokeje se také věnuje proškolování trenérů fotbalu a dalších pěti olympijských sportů v 53 zemích.

Je autorem 34 sportovních textových knih, několika CD a DVD, článků v časopisech, webových stránek o trénování (které byly přeloženy např. do korejštiny, řečtiny, holandštiny, japonštiny …)

A teď k samotnému semináři:

Seminář byl rozdělen do dvou dnů. V sobotu byla praktická část, kde nám hráči a hráčky Slavie předvedly systém Funkey, který je vlastně hra na 4 branky, kde si děti samy rozvíjejí svou herní a prostorovou inteligenci. Poté následovala přednáška o rozvoji inteligence v hokeji, kde nám podrobněji popsal pravidla Funkey a potom se šlo opět na hřiště, kde jsme měli praktické ukázky za pomocí hráčů a hráček Bohemians  a Hostivaře.

Nedělní seminář probíhal podobně. Opět nám byla představena hra Funkey a způsob jak uspořádat soutěže ve Funkey a praktická část za pomoci hráčů a hráček z klubu President.

Ze semináře si každý musel odnést spousty nových poznatků, jak vůbec trénovat a přistupovat k mládeži do 14 let. Teď je jen a jen na nás, jak s těmito poznatky vynaložíme a změníme tak náš hokej. Máme zde příklady – Španělsko, Německo Itálie atd. – kde již tento způsob uplatňují a je na nich vidět zřetelné zlepšení, nejen na domácích scénách. Speciálně bych zdůraznil krok Německého svazu pozemního hokeje, kde před několika lety opustili svou metodiku přípravy dětí (a určitě ji špatnou neměli) a zavedli metodiku Horsta Weina. Asi věděli proč.

Více o hře Funkey se dozvíte zanedlouho z našeho webu (konec března), který připravujeme pro trenéry a také budete mít  možnost si koupit jednu z jeho knih na ČSPH.

Jako taková perlička na semináři byla, že se zde objevili zástupci fotbalové Sparty a byli velice překvapeni, že se nám podařilo takovou sportovní kapacitu dostat do Prahy. Poté se s panem Weinem domluvili na semináři i pro jejich klub. 

Poděkování při organizaci a pomoci tohoto semináře patří:

Vladimíru Poludvornému

Karolíně Kříženecké

Nikol Reinosové

hráčům a hráčkám Slavie Praha, Bohemians, Hostivaře, Prezidenta a jejich trenérům

Dušanovi Hrazdírovi za dodání krásných fotek a Františkovi Stránskému za natočení tohoto semináře.

Veliké zklamání pro mě bylo, že v sobotu přišlo cca 50 trenérů a mnozí nevydrželi do konce a již v průběhu sobotního dne postupně odcházeli a někteří dokonce bez ohlášení. Další co byla škoda, že zde nebyli trenéři ze všech našich klubů.  Bohužel tato neúčast bude handicapem hlavně pro trenéry, kteří nedorazili a také pro jejich kluby, protože některé z jeho zkušeností budou implementovány do soutěží dětí v ČR.  Jinak se seminář nesl ve velmi dobré náladě a pohodě. Děkuji zúčastněným a již teď mohu říci, že Horst Wein zde nebyl naposledy.

Tomáš Babický  

 

Ohlas presidenta:

Stimulace, kreativita a herní inteligence! To byl hlavní vzkaz Hörsta Weina během skvělého semináře, který probíhal minulý víkend. Hrát 3 proti 3, 4 proti 4, 5 proti 5 během tréninků a zápasů/turnajů podporuje, že děti samy začnou víc přemýšlet. S tím, že se změní role hráče a trenéři kde samotnou hrou, se stanou učitelem a ne coachem. Znamená to úplně jiná úloha pro trenéra. Je potřeba odvaha změnit, jak přemýšlíme o trénování a být ochoten a schopen opustit staré zvyky.

Jsem rád, že jsem viděl hodně nadšené účastníky během tohoto semináře. Domluvili jsme se společně, že budeme aplikovat/implementovat tuto metodologie v ČR během budoucích dnů/týdnů a roků. 

Brzo dostanete víc informací, ale neváhejte už kontaktovat členy vašeho oddílu nebo motory oddílu nebo svazové trenéry, kteří Vám rádi zasvětí do systému od Horsta Weina.

Chtěl jsem poděkovat veškerým účastníkům a lidem, kteří pomohli organizovat tento seminář. Speciální poděkování patří Vladimíru Poludvornému a Tomáši Babickému, kteří dostali Horsta Weina do CR a Karolíně Kříženecké, která tlumočila skvěle celý seminář.

Těším se na první zápasy 3 x 3 se 4 brankami!!!!

Gino Schilders

 

pozemnihokej.cz > Trenéři > Semináře > Ohlédnutí za seminářem Horsta Weina

Trenérský web

Nacházíte se v části stránek Českého pozemního hokeje, které jsou učeny trenérům pozemního hokeje. Pokud máme možnost jakkoli využívat moderních informačních technologií k propagaci a dalšímu vzdělávání samostudiem, případně výměnu zkušeností, je třeba toho využít. Obsah stránek je zaměřen na:

1) informace o seminářích a školeních, včetně možnosti se online přihlásit a zaregistrovat,
články s populárně naučným obsahem,

2) trenérskou znalostní databázi, která obsahuje tréninková cvičení, video ukázky, nebo metodické rady a pokyny k trénování všeobecně,

3) adresář trenérů.


Doufáme, že trenérský web bude cenným nástrojem nejen pro plánování tréninkového procesu všech kategorií, ale zároveň velkou inspiraci a motor pro vlastní práci na poli trenérském