Olympijská kvalifikace Japonsko – Kakamigahara

16.4.2012

Český národní tým neputuje do Japonska v roli největšího favorita turnaje, nicméně v šestičlenné skupině bude plnit roli černého koně.

Turnaj, který začne v japonské Kakamigahaře 26.4., má jasný postupový klíč. Všechny týmy se utkají v jedné skupině tzv. každý s každým a první dva celky se střetnou v superfinále o samotný postup. 

Čechy, aktuálně 23. tým světového rankingu, hned v první den turnaje čekají Japonci /FIH – 15./ a bude to opravdový křest ohněm. Náš tým tak čeká nejen těžký soupeř, ale také vášnivé japonské publikum. Druhé utkání čeká české reprezentanty o dva dny později, kdy jim soupeřem bude nejvýše postavený reprezentační tým na kvalifikačním turnaji – vítěz Afrických her - Jihoafrická republika /FIH – 12./. 

30.dubna se Češi utkají se známým soupeřem – reprezentací Rakouska /FIH – 21./. V předposledním utkání ve skupině se ČR střetne s výběrem Číny /FIH – 17./ a závěrečným soupeřem jim bude národní tým Brazílie /FIH – 42./, který bude pro všechny soupeře velkou neznámou. Poté již budou následovat konečné boje o umístění, kdy se postupně utkají 5.se 6.týmem, 3.se 4. a první dva celky si zahrají o letenky do Londýna. 

Jak je výše vidět, Češi jsou žebříčkově až pátým nejlepším celkem, nicméně tak, jak ukázali na ME na Ukrajině, dokážou hrát vyrovnané partie i s výše postavenými celky. Nejvíce zkušeností z uvedených soupeřů mají naši reprezentanti s výběrem Rakouska, které je tradičním rivalem. Naposledy se Češi utkali s Rakušany právě na ukrajinském ME a utkání skončilo remízou. Dalším soupeřem, se kterým se v minulém roce náš národní tým utkal, a to hned dvakrát, byla reprezentace Číny. Na mezinárodním turnaji v Lille s nimi naši 1x remizovali a jednou si připsali cennou výhru. S JAR, Japonskem a Brazílií si čeští hráči připíší na olympijském kvalifikačním turnaji svou mezinárodní premiéru, pevně věříme, že úspěšnou. 

Tým, čítající 18 hráčů, povede trenér Michal Toms spolu s novým sportovním ředitelem ČSPH, Němcem Chrisem Faustem, jenž do Japonska jede v roli jeho asistenta. Češi odlétají do místa konání v pátek 20.4. a jejich návrat je plánován na 7.května, kdy by se měla na letišti uskutečnit po příletu tisková konference.

Michal Toms, trenér českého národního týmu: "Na kvalifikační turnaj odjíždíme v plné síle a zbroji. Jsme kompletní a pevně věříme v postup. Nikdy nebylo k Olympijskému turnaji tak blízko, jako nyní. Věřím, že všech 23 členů našeho týmu bude táhnout za jeden provaz a vyrovnáme se se všemi nástrahami."

David Vacek, opora českého týmu, středopolař: "Můžu za všechny říct, že se na turnaj moc těšíme. Obětovali jsme mu veškerý volný čas. Při zaměstnání, která  většina z nás má, to znamená jediné – veškerá dovolená šla na přípravu a na samotnou kvalifikaci. Nikdy jsme si ale neřekli, že se na to vykašleme. Reprezentovat naši zemi je to, co nás žene vpřed. A olympijský sen? To je to, pro co teď všichni žijeme a dýcháme."

 

Dotace MŠMT – financování Olympijské kvalifikace

Po úspěšném ME skupiny B na Ukrajině, které Češi v srpnu 2011 vyhráli, vyvstala otázka, zda se olympijské kvalifikace zúčastnit. Poté, co byla česká reprezentace nalosována do skupiny v Japonsku, se téma účasti vzhledem k výši nákladů probíralo ještě intenzivněji.

V médiích proběhly na přelomu roku zprávy o možné neúčasti z finančních důvodů a účast národního týmu byla reálně ohrožena. ČSPH nechtěl narušit chod celého hnutí a tak vzniklo několik iniciativ, které měly pomoci s financováním celé akce. Mnoho pozitivního ohlasu vzbudil např. kalendář „Olympijský sen“, který nafotily české reprezentantky pro své mužské kolegy. Povedlo se jeho pomocí získat částku přesahující 200 tisíc Kč – prodalo se téměř 900 ks kalendářů.

Dvěma nejvýznamnějšími garanty a subjekty, bez kterých by zřejmě český tým neměl možnost do Japonska odcestovat, se ale stalo MŠMT a Český olympijský výbor. ČOV přispěl ČSPH bezúročnou půjčkou, čímž poskytl maximální možnou podporu, kterou v rámci svých stanov mohl poskytnout. MŠMT poskytlo dotaci reprezentačnímu úseku ČSPH v hodnotě 5 milionů Kč. Tato částka a vstřícnost vrcholných pracovníků ministerstva – p.Dobeše a p.Kocourka - tak přispěla k tomu, že Češi získali dostatek finančních prostředků jak na kvalitní přípravu, tak na samotnou olympijskou kvalifikaci.

Celkové náklady na „japonskou misi“, které se pohybují v řádech milionů Kč, tak byly pokryty bez vážnějších zásahů do samotného chodu svazu, což bylo od začátku prioritou vedení ČSPH.

Filip Neusser, předseda reprezentační komise: "Dotace z ministerstva a příspěvek ČOV nás posunuli do té roviny, že účast na turnaji se stala realitou. Rád bych jim touto cestou poděkoval za velkou vstřícnost. Co se týče kalendářů od holek, tak jsem byl velmi mile překvapen. Ale to je přesně to, co vystihuje pozemní hokej v České republice – pozitivní myšlení a rodinnou atmosféru. Jednoduše si tu chceme všichni navzájem pomoci. My se teď budeme snažit, abychom nezklamali důvěru v nás vloženou. V přípravě jsme si hrábnuli na dno sil a věřím, že vše na hřišti dokážeme prodat."

František Dvořák, místopředseda ČOV: "Moje účast zde symbolizuje to, že jsme nakloněni pomoci všem olympijských sportům, ač u nás třeba nepatří mezi nejpopulárnější. Pozemní hokejisté jsou posledním mužským želízkem v ohni a já pevně věřím, že právě oni udělají ten poslední krůček, který je od účasti na OH dělí a zopakují tím úspěch stříbrného týmu pozemkářek z roku 1980. Mají naší maximální možnou podporu."

 

REVES a spolupráce s ČSPH

Česká reprezentace uzavřela pro nadcházející světovou akci spolupráci s jednou z nejvýznamnějších pozemkářských značek současnosti – firmou REVES.

Češi tak odcestují do Japonska v kompletní výstroji této argentinské společnosti a jejich nový dres také máte možnost shlédnout při dnešní tiskové konferenci. 

Pro ČSPH je uzavření spolupráce s tak významnou společností, jakou REVES bezesporu je, dalším pozitivním krokem v jeho úplném začleňování mezi světovou elitu. 

 

Nový sportovní ředitel ČSPH – významná postava evropského hokeje

Český svaz pozemního hokeje může hrdě prohlásit, že učinil další krok v začleňování mezi evropskou a světovou elitu. Domluvil se na spolupráci s Chrisem Faustem, který bude v následujících letech z pozice Sportovního ředitele spolurozhodovat o krocích, které by měly český pozemní hokej posunout mezi elitu i v jeho venkovního formě. 

Chris Faust, aktuálně kouč HOLKIS týmu /reprezentační tým žen/, je pozemkářské veřejnosti velmi dobře znám, ale pojďme si ho představit trochu blíže. Narodil se v roce 1968 a žije ve Frankfurtu nad Mohanem. Během svého univerzitního studia získal nejvyšší možný stupeň vzdělání, který může sportovní trenér získat - na univerzitě v Kolíně nad Rýnem získat titul "Mastercoach" - mezinárodní trenérskou třídu /lze ji získat jen na dvou místech ve světě/. Pracoval v minulosti pro mnoho ženských i mužských bundesligových týmů /Frankfurt, Mannheim,.../ a má zkušenosti také s vedením národních celků /as. trenéra u reprezentace Austrálie na MS/. 

Chris se domluvil na spolupráci s ČSPH od 1.4. a jeho náplní práce bude jak trénování národních celků - aktuálně je to HOLKIS team a U-21 ženy - ale také konzultace u ostatních reprezentačních výběrů. Je např. nyní již nedílnou součástí realizačního týmu reprezentace mužů, která se připravuje na kvalifikaci na OH v Londýně. Další zodpovědností bude také spolupodílení se na vzdělávacích programech pro trenéry, podílení se na koncepci a metodice.

Gino Schilders, president ČSPH, nám k podpisu smlouvy řekl následující: "Jsem velmi rád, že se nám povedlo domluvit se na spolupráci s takovým odborníkem, jakým Chris je. Nejde jen o jeho trenérské vědomosti, ale také o jeho lidskou stránku - snaží se obětovat vše pro hokej a my jsme rádi, že je to momentálně český hokej. Spolu s ním budeme mít velkou ambici posunout český pozemní hokej o level výše, kam nepochybně patří. Věříme, že tato metodická práce ponese své ovoce a jeho spolupráce s českými odborníky - trenéry /mj. M. Tomsem, P. Troníčkem, M. Ludvíkem, T. Babickým, M. Kavanem,..../ přinese kýžené výsledky. Angažování Chrise Fausta bylo dalším logickým krokem po úspěchu, který přineslo zavedení statusu Svazového trenéra /T.Babického/ před dvěma lety. Pro Chrise to bude výzva pochopit českou mentalitu a pro nás všechny to bude výzva v tom, zda jsme schopni využít potenciál a zkušenosti tak zkušeného odborníka, jakým Chris Faust bezesporu je."

Chris Faust, nyní již svazový sportovní ředitel, nám krátce svěřil své pocity: "Moc se těším na naši společnou cestu evropským a světovým hokejem. Rozhodoval jsem se hlavně na základě toho, co jsem měl možnost vidět a poznat u ženského týmu v posledním roce trénování. Čeští hráči i hráčky mají velký potenciál zlepšovat se, viděl jsem zde opravdu mnoho obdivuhodných talentů a lidí, kteří věnují svůj veškerý volný čas pozemnímu hokeji. Lidé tady do pozemního hokeje dávají své srdce a to je to nejdůležitější. Budu moc rád, když i já svou částí pomohu k tomu, aby český pozemní hokej rostl..."

Jakub Mejzlík

pozemnihokej.cz > Reprezentace > TÝMY > Reprezentace muži > Archiv akcí > Olympijská kvalifikace Japonsko – Kakamigahara

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...