Poděkování hráčům a realizačnímu týmu za MS

22.2.2011

Poděkování hráčům a realizačnímu týmu za MS

Po zhlédnutí dokumentu, který běžel v sobotu na programu ČT4 o našich reprezentantech startujících na HMS v Poznani, jsem dostal chuť něco napsat. Poděkovat hráčům, realizačním týmům a fanouškům za jejich výkony a nadšení jsem chtěl tak jako tak, ale ten hodinový dokument ještě trochu změnil můj pohled na to, co jsem chtěl říci.

Uvědomil jsem si totiž, že hlavním důvodem, proč bych měl všem poděkovat, je jejich skvělá propagace pozemního hokeje v České republice, v Evropě i ve světě. Stejně tak bych se chtěl vyjádřit i ke třem slovům, které se hodně opakovaly v uplynulém týdnu - hrdosti, zklamání a medailích. 

 

Zklamání

V rozhovorech mluvilo hodně hráčů o zklamání. Viděl jsem několik fotek i televizních záběrů, na kterých dokonce někteří plakali a někteří se nechtěli smířit s osudem. Sport prostě umí být krutý, hodně krutý. Jedna minuta či jeden gól mohou rozhodnout o tom, zda se bude hrát finále, nebo o sestup. Bohužel slovo „kdyby“ neplatí ani v životě, natož ve sportu. Když zápas skončí, je rozhodnuto a nedá se to vrátit. Nepomůže ani kritika rozhodčích, povrchu či svých výkonů. Prohra je prohra, výhra je výhra a remíza je remíza. Když vyhrajeme, taky neříkáme, že nám to zařídil rozhodčí či kvalitní hřiště. Sport umí být opravdu i krutý. Ale i v tom je jeho kouzlo.

Nevěřím, že má někdo víc štěstí či lepší osud, věřím, že si člověk dokáže štěstí přitáhnout a že sám ovlivňuje svůj osud. Lidský mozek je silný, strašně silný. Čemu věří mozek, je mnohokrát silnější než realita. Byl jsem se podívat v Poznani a vím, že si někteří hráči stěžovali na rozhodčí. Někdy je to prostě výbuch emocí a chápu to. Na druhou stranu jsem ale cítil, že hráči, kteří mluvili o zklamání, mluvili především sami o sobě, a v tom vidím jejich sílu. Chce to odvahu ukázat sám na sebe a říct nahlas, že jsem zklamaný ze svého vlastního výkonu. Znamená to, že si hráč uvědomí, že příště musí udělat něco jinak, nebo něco navíc, aby se zklamání neopakovalo. Nechci hodnotit, zda jsme mohli v Poznani dosáhnout lepšího umístění a myslím si, že to není ani důležité. Turnaj skončil a každý se musí podívat do zrcadla sám na sebe a říct si pravdu. Pokud vám ale někdo bude říkat, že jste zklamali, zeptejte se ho nejdřív, jestli už byl někdy 6., respektive 8. na světě :-).  

 

Medaile

Slyšel jsem hodně hráčů, kteří už s očekáváním mluvili o dalších turnajích. Brzo nás čeká ME venku a HME v Lipsku. Největší výhru, kterou jsme si přivezli z Poznaně, je skutečnost, že jsme přesvědčeni o tom, že dokážeme dosáhnout dobrých výsledků na turnajích v následujících letech 2011, 2012 a 2013. Jak už jsem říkal, mozek je hodně silný. Nenechat se ovlivnit vnějšími vlivy a absolutně věřit v dobrý výsledek na dalším turnaji je už způlky výhra. Buďme ale i realističtí. Všichni víme, že bez kondice ani pevná víra nestačí. Hokej na světové úrovni je v současné době velmi fyzicky náročný a kondice hráče je stejně (ne-li více) důležitá jako jeho technika a taktika. Bohužel právě fyzická připravenost je Achilovou patou českého pozemního hokeje. Dobrá zpráva ale je, že právě fyzička je něco, na čem mohu pracovat sám, a můžu začít už zítra. Nejde jen o atletickou přípravu, ale také o pravidelný trénink síly a zdravý životní styl. Jeden Big Mac, jedna cigareta nebo jedno Bacardi navíc přece nemůže vadit, ale jedna jediná minuta nebo jeden gól mohou rozhodnout o všem. Co jsem ochoten obětovat pro lepší výkon? Co jsi ochoten obětovat ty? Nejde jen o tu medaili, je to přece jenom kus kovu, ale všichni víme, že jde o ten pocit, radost, hrdost. Čeho chceme dosáhnout na HME v Lipsku? To záleží na vás. Já vím jen to, že příprava na HME v Lipsku už měla začít včera!!! 

 

Hrdost

Můžu být zklamaný a hrdý zároveň? Myslím, že ano. Pokud jsem na hřišti nechal všechno a přesto jsem nevyhrál, můžu být zklamaný, ale zároveň i hrdý na svůj výkon. Jestli dokážu zklamání transformovat do lepšího výkonu v budoucnosti, tak ten zápas splnil svůj úkol: posunulo mě to dál, něco jsem se naučil. Věřím, že to platí zejména pro mladé hráče, kteří nás reprezentovali v Poznani. Už jenom fakt, že jsme mohli vidět finále HMS, které se odehrávalo před 4000 diváky. Není to nádhera? Není to dostatečná motivace dostat se tam příště taky? Naše vystoupení v Poznani a následný dokument v České televizi byly výbornou propagací pro celý pozemní hokej. Moc se mi líbilo, jak jste se vyjadřovali k zápasům, mluvili jste o týmu, o cestě do Poznaně i o vašich pocitech a snech. Jako sport se potřebujeme dostávat nahoru, musíme motivovat mládež, aby se k nám připojila. Ačkoliv si to možná neuvědomujete, jste pro hodně mladých hráčů vzorem. Svým chováním je můžete přilákat, ale bohužel také odradit. Věřím, že vaše vystupování bude právě to správné, abychom i díky vám získali co možná nejvíce nových členů našeho svazu.

Chtěl bych odcitovat jednu motivující smsku, kterou jsem dostal, když jsem byl v Poznani: „Věděl jsem, že hraju nádherný sport, ale až v Poznani jsem si uvědomil, že pozemní hokej je tak nádherný sport, který se nedá porovnat s žádným jiným sportem na světě.“

Za sebe mohu slíbit, že se budu i nadále snažit o maximální podporu vaší cesty mezi evropskou a světovou špičku. Můj obdiv už máte. Věřte sami v sebe, věřte svým spoluhráčům a nenechte se nikým odradit. Dokážete všechno, co si jen umíte představit, stačí následovat své sny.

Děkuji ještě jednou, a pokud bych vám mohl v něčem pomoci, prosím, obraťte se na mě.

 

Gino Schilders

 

P.S.: Chtěl bych tuto příležitost využít také k poděkování trenérům Chrisovi Faustovi, Torstenovi Althoffovi, Peterovi Lemmenovi a Mirkovi Ludvíkovi, manažerům Karolíně Kříženecké a Jiřímu Huptychovi a celým realizačním týmům. Děkuji také Jakubovi Mejzlíkovi a televiznímu štábu Michalovi Dimitrovovi a Miroslavu Bretšnajdrovi a samozřejmě i všem fanouškům, kteří se přijeli do Poznaně podívat.

pozemnihokej.cz > Reprezentace > TÝMY > Ostatní > Poděkování hráčům a realizačnímu týmu za MS
Loading...

Ostatní

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >
 
 
Loading...

Ostatní

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...