Podzimní ohlédnutí za ženskou extraligou.

25.10.2011

Podzimní ohlédnutí za ženskou extraligou.

Praha - Podzimní část ligy žen máme za sebou. Pojďme se podívat lupou na některé zajímavé momenty, které dělají tento ročník výjimečným a zajímavým.

Podíváme se také detailně na jednotlivé týmy a zhodnotíme jak jejich podzimní výkony, tak odhadneme jejich šance na jaře. 

První kolo přineslo hned jedno překvapení.  Finalistky loňského ročníku, hráčky Pragy, nestačily doma na bronzové medailisty z Hostivaře. Rakovník rozstřílel 10:0 Mnichovice a jasně ukázal, co bude jeho největší devízou v letošním roce - kvalitní útok. Druhé dějství nám nabídnulo další gólové přestřelky a zejména reprízu loňského finále. Stejně jako na jaře si body připsala přesvědčivě Slavia.  Ve třetím dějství jsme měli možnost vidět další deseti gólový příděl Rakovníka, který měl po tomto kole neskutečné skóre - 26:1. O týden později si svou první výhru připsala Praga a Bohemians. Zelenobílé dívky si cenné tři body přivezly z Hostivaře, které zapříčinily první ztrátu bodů v sezoně. Na svatého Václava si v souboji prvního s druhým, resp. Rakovníka s Hostivaří, poradily středočešky se svým soupeřem a pokračovaly v lize stále suverénně bez ztráty jediného bodíku. Ostrá zkouška je však měla čekat až o tři dny později, to zavítaly hráčky Rakovníka na půdu loňského mistra do Edenu. V zápase, kdy středočešky byly lepším týmem, si oba týmy body rozdělily. O týden později, v sedmém kole, si oba vedoucí týmy připsaly své premiérové porážky v tomto ročníku. Slavia nevstřelila Hostivaři ani branku a Praga v nádherném duelu zaslouženě vyhrála v Rakovníku. Když Pragovka v dalším kole přivezla tři body ze hřiště Na Groši, zdálo se, že je nezastaví v posledním kole podzimu ani stagnující Slavia. Opak však byl pravdou a Slávistky doslova a do písmene ukradnuly výhru na Zeleném pruhu. Vzhledem k tomu, že Rakovník senzačně nepřipsal v Hradci ani bod, tak přezimuje na prvním místě tabulky před Slavií jen díky lepšímu  skóre. A to má loňský mistr odehráno ještě o zápas méně… 

Co nám říká pohled do tabulky? 

Tabulka je na první pohled velmi vyrovnaná. Pět týmů má reálnou naději na play-off, čtyři první družstva pak od sebe dělí jediný bod. Vedoucí Rakovník nastřílel suverénně nejvíce branek v soutěži, zatímco Slavia má nejlepší obranu. Oba celky dělí jen skóre, nicméně jak jsem již zmiňoval, Slavia na jaře sehraje o jedno utkání více. Třetí a čtvrtou příčku okupují s jednobodovou ztrátou hráčky Hostivaře a Pragovky. Na pátém místě, s tříbodovou ztrátou na play-off, přezimuje Hradec Králové. Předposlední, nesestupovou příčku, drží s šesti body Bohemians. Poslední, bez bodu, jsou Mnichovice a pokud před jarní sezonou neposílí, zřejmě se s extraligou rozloučí.

Kdo upoutal?

Určitě za zmínku stojí střelecky produktivní Rakovník a jeho sniperka Hanzlová. Praga i přes odchod svých dvou nejlepších hráček do zahraničí hraje vysoký standard. Naproti tomu Slavia oproti minulým rokům evidentně herně, nikoli však výsledkově, tápe. Má však ve svém středu několik zkušených opor, které dokáží i nepříznivý vývoj utkání zvrátit ve svůj prospěch. Hostivaři se vyvedl zejména začátek soutěže, ale střelecky potentní Neplechová na vše nestačí. Zklamáním byly výkony Bohemians, nicméně stále se jedná o tým, který dokáže potrápit každého soupeře. 

Co čekat od jara?

Nejvýhodnější pozici na zisk prvního místa po základní části a tím také jistotu pohárů pro příští sezonu má Slavia. Výhoda jednoho zápasu navíc nabízí možnost  zaváhání navíc oproti svým soupeřům. Nutno však říct, že pokud sešívané dívky nezlepší celkový systém a projev hry, tak první nebudou. Na trůnu je po základní části mohou vystřídat buď Rakovník nebo Praga. Oba celky projevily velkou kvalitu a zejména Praga o sobě dává i bez svých klíčových opor v posledních kolech vědět. O poslední postupové místo do play-off se poperou Hostivař a Hradec Králové, větší šance však přiděluji loňským bronzovým medailistkám.  Jak jsem již nastínil, musel by se stát zázrak, aby poslední Mnichovice dostihly Bohemians, které tak spíše budou bojovat o lepší než šestou pozici. Uvidíme, jaro ukáže. A je potřeba si uvědomit, že základní část je jen a jen základní část. To až play-off rozhodne, kdo zvedne mistrovský pohár nad svou hlavu...

 

Jak se tedy vedlo jednotlivým týmům? Pojďme detailně zabrousit do každého z nich...

Rakovník - 1.místo - 16 bodů /průměr vstřelených gólů  5,88 gólu/zápas - průměr obdržených branek 1,5 gólu/zápas /

Střelecky nejproduktivnější půlrok v historii klubu. Tak by se dal stručně charakterizovat podzim Středočešek. A to si ještě v posledním utkání nepřipsaly ani branku. V sezoně ztratily rakovnické dívky body za remízu na Slavii a díky prohrám s Pragou a v Hradci Králové. Středočešky mají po slabší loňské sezoně našlápnuto na úspěch z řad let minulých. Jejich hra je rychlá a přímočará. V útoku je oporou rychlá mladice Hanzlová, která když zkrotí své mladistvé emoce a tendence stále se divit rozhodnutím rozhodčích, může vyrůst v útočnici reprezentačních kvalit. Tým vede hrající trenérka Kříženecká a je vidět, že to družstvu sedí. Obraně šéfují stálice Matoušková se Škrancovou, v útočné fázi je možnost vidět mix zkušených Kříženecké, Polcarové s Křikavovou a mladičkého dua Hanzlová, Vorlová. Prostě dobře věkově poskládaný tým, který si jde tvrdě za svým cílem - evropskými poháry. Rakovník zdobí útoky do otevřené obrany, na druhé straně jim dělá problém hra do zahuštěné obrany.

Celkové hodnocení za podzimní část: 8/10
Využití potenciálu týmu v podzimní části: 9/10
Předpokládané umístění po základní části ligy: 3.místo - 24 bodů

Slavia - 2.místo - 16 b. / 4,86 branky/zápas - 1,6 branky/zápas /

Slavia je pro mne zklamáním. Tým je prakticky ve stejném složení jako v posledních letech - chybí jen Capouchová, nicméně letos družstvu chybí systém.  Hráčky projevují své zkušenosti ve vypjatých momentech a mnohdy nepříznivě se vyvíjející zápasy dokážou otočit ve svůj prospěch. To však nemění nic na tom, že hra není ideální. Slavia se každoročně prezentovala kombinačním hokejem, to však tuto sezonu chybí. Obrana stojí na duu T.Mejzlíková, Poloprutská a spolu s brankařkou Vančurovou tvoří velmi kvalitní val, který je trnem v oku každému soupeři. Tvorba hry stojí na triu Reinosová, Dukátová, A.Mejzlíková. Útok a branky mají na starosti zkušená Šípalová s Bížovou. Sestava, kterou tvoří zvučná jména a je prakticky kostrou reprezentace však svými výkony nepřesvědčuje. Tým je doplněn mladými hráčkami, které jistě v budoucnu mohou nahradit své kolegyně, nicméně oproti konkurenčním mladicím /Hanzlová, Vorlová, Decsyová, Laciná,../ jim chybí potřebný tah na branku a větší zapálenost pro hru. Uvidíme, jak přes zimu vyspějí a oživí tápající zkušenější kolegyně. Vše však záleží zejména na trenérovi, jakým způsobem dokáže namíchat správnou chemii a stanovit přesnou taktiku. Slavia si výsledkově dvakrát poradila v důležitých soubojích s Pragovkou, remizovala s Rakovníkem a překvapivě utrpěla jedinou porážku na Hostivaři. Slavii zdobí síla osobností, které dokážou zlomit zápas ve svůj prospěch i když se nedaří, problémem týmu je nesourodá hra a nefungující systém, spolu s neúčinnou hrou po stranách hřiště.

Celkové hodnocení za podzimní část: 7/10
Využití potenciálu týmu v podzimní části: 5/10
Předpokládané umístění po základní části ligy: 1.místo - 29 bodů

Hostivař - 3.místo - 15 b. / 2,6 branky/zápas - 1,5 branky/zápas /

Hostivař potvrzuje minulý ročník. Stabilní tým, který disponuje stálým kádrem dokazuje, že loňské třetí místo nebylo náhodné. V brance předvádí stabilní výkony Andrášková, zkušená obrana i kvalitní ofenziva, kde vyčnívá sniperka Denisa Neplechová jsou příslibem, že Hostivař bude postrachem pro každého favorita. Hostivař má hru založenou na dobře propracované defenzívě s precizním brejkovým přechodem do útoku. Má k tomu také typologicky vhodné hráčky - Košťálová, Neplechová,… Na týmu je také znát dlouhodobá práce trenéra Kemra. Pražanky dokázaly na podzim zaskočit oba loňské finalisty - Slavii i Pragu. Ztratily však body s Bohemians, Rakovníkem a v odvetě s Pragou. Jejich hru zdobí rychlý přechod do útoku, problémem jim je hra do zahuštěné obrany.

Celkové hodnocení za podzimní část: 7/10
Využití potenicálu týmu v podzimní části: 9/10
Předpokládané umístění po základní části ligy: 4.místo - 21 bodů

Praga - 4.místo - 15 b. / 2,88 branky/zápas - 2 branky/zápas /

Praga se musela před sezonou vyrovnat s velkou ztrátou v podobě odchodu dvou největších opor Kyndlové s Haklovou /odchod do zahraničí/. V prvních kolech si tým zvykal těžce a připsal si dvě těžké porážky s Hostivaří a Slavií. Poté však, až na poslední smolnou porážku se sešívanými dívkami, pouze vyhrával. Dokázal si tedy to, že je schopen si připisovat body i bez dvou největších opor. A nejen si připisovat výhry, ale také předvádět velmi kvalitní hru, na které je znát dlouhodobý podpis trenéra Kavana. Hra stojí na letos kvalitně chytající Baštové v brance, obraně s dobrými údery disponujícími Kavanovou a Neubertovou, které podporuje ofenzivně laděná Jirsová. Ta je prototypem moderního krajního obránce. V ofenzivní části ladí muziku talentovaná mladičká kapitánka Laciná se zkušenou Paterson, spolu s Decsyovou a Nedvědovou, které tato sezona zastihla v oslnivé formě. Oběma však chybí zkušenosti z velkých utkání, což je občas na škodu. Celkově je tým poskládán velmi dobře a na pohled ani moc obě reprezentantky, které se přesunuly do zahraničí, nechybí. Uvidíme, jak se jejich absence projeví v druhé části sezony, kde bude zapotřebí zejména zkušeností… Pragu zdobí kvalitní kombinační hra jak středem, tak po stranách hřiště , problémy jim na druhou stranu dělá často nezkušenost a psychická labilnost v důležitých momentech utkání.

Celkové hodnocení za podzimní část: 7/10
Využití potenciálu týmu v podzimní části: 8/10
Předpokládané umístění po základní části ligy: 2.místo - 25 bodů

Hradec Králové - 12 b. / 1,12 branky/zápas - 2,38 branky/zápas /

Hradec v této sezoně překvapuje. Nasbíral čtyři výhry, kdy zejména ty proti Bohemians jsou velmi cenné. Jako největší výhru lze označit tu z posledního kola proti Rakovníku - jednalo se zřejmě o nejpřekvapivější výsledek celé sezony. Hradec má hru založenu na kvalitní defenzivě, kde v brance stojí nestárnoucí Šmídová, pravidelně se střídající s nadějnou Čechákovou. Obranu řídí zkušená Kolumpková a v záloze zase nápady rozděluje Švenková. K dispozici má jak agilní Venclovou, tak Smitkovou. Do útoku zkouší trenérka Poláková zejména mladé hráčky. Tým je poskládán kvalitně, nicméně potřeboval by posílit zejména v útočné fázi. Hradec zdobí kvalitní defenzíva, problémem je, jak jsem již uvedl, malá efektivita v útočné fázi a nezkušenost mladých hráček.

Celkové hodnocení za podzimní část: 6/10
Využití potenciálu týmu v podzimní části: 8/10
Předpokládané umístění po základní části ligy: 5.místo - 15 bodů 

Bohemians - 6 b. / 1 branky/zápas - 3,3 branky/zápas /

Bohemians zatím nesplňuje očekávání. Tým zužovala v počátku sezony zranění, která měla za příčinu to, že družstvo často dohrávalo na hranici svých fyzických možností. Týmu v defenzívě šéfuje Borská, která se také v utkáních pravidelně trefuje. Do ofenzivy je nejviditelnější postavou Preissová. Dívky z Bohemians si v sezoně doposud připsaly dvě výhry - nad Mnichovicemi a nad Hostivaří. Jejich hru zdobí tvrdá a nesmlouvavá obrana, problémem je nevyrovnanost výkonů a produktivita v útoku.

Celkové hodnocení za podzimní část: 5/10
Využití potenciálu týmu v podzimní části: 7/10
Předpokládané umístění po základní části ligy: 6.místo - 9 bodů

Mnichovice - 0 b. / 0,5 branky/zápas - 6,5 branky/zápas / 

Mnichovice zatím plní v tomto ročníku očekávanou roli outsidera, který může vždy jen překvapit. Na nové umělé trávě, která se povedla v Mnichovicích vybudovat, však začala předvádět kvalitnější hokej, než tomu bylo doposud. Uvidíme, co jejím hráčkách přinese toto vylepšení tréninkových podmínek. Hra Středočešek stojí na sestrách Špringerových a v útoku na Kocourkové s Fouskovou. Hru Mnichovic zdobí tvrdost a entusiasmus, problémem je úzký kádr a celková jeho kvalita.

Celkové hodnocení za podzimní část: 3/10
Využití potenciálu týmu v podzimní části: 6/10
Předpokládané umístění po základní části ligy: 7.místo - 0 bodů 

připravil Jakub Mejzlík

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód
pozemnihokej.cz > Soutěže > Články > Extraliga ženy > Podzimní ohlédnutí za ženskou extraligou.

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...