Poslední den z HME juniorů

19.1.2015

Chorvatsko, Sveti Ivan Zelina - Reportáž ze třetího a posledního dne HME juniorů.

Česká republika – Slovensko

Podruhé během půl roku se český tým utkal s našimi východními bratry ze Slovenska. V prvním měření v Hradci Králové vyhráli naši 5:0 a postoupili o divizi výše. Na HME v Chorvatsku tým Slovenska dokonce pomýšlel na postup, když do zápasu s juniory šel z prvního místa v tabulce.

Zápas byl zpočátku velice vyrovnaný, šance vznikaly na obou stranách. Češi jako po celý turnaj předváděli nátlakovou hru, ale Slovenský národní tým pod vedením Marka Machúta si s touto hrou věděl rady. A byl to právě tým ze Slovenska, který měl první velikou šanci zápasu. Trestný roh zastavoval až tělem na čáře Václav Průcha. Rozhodčí tedy neváhal a ukázal na penaltový puntík v náš neprospěch. Petr Větrovský ale penaltu zneškodnil a udržel bezbrankový stav. Nutno dodat, že slovenskému hráči balonek sjel z hokejky a náš brankář měl pozici velice ulehčenou. Na druhé straně měli naši junioři také výhodu TR. Michalu Bártovi se povedlo to samé, jako jeho slovenskému protihráči a trefil hráče stojícího na čáře. Další penalta, tentokrát pro český tým. Na ní se postavil sám Bárta a brankáři nedal šanci - 1:0. Na časomíře běžela 17. minuta a naši vedli rozdílem jedné branky, když Slovensko dostalo další výhodu TR. Tentokrát se Augustinič nemýlil a poslal míč do branky. Ihned po brance se český tým tlačil dopředu a udělal dobře. Lukáš Plochý se dostal v kruhu ke střele, brankář ale jeho střelu vyrazil, nicméně balonek dopadl přímo před Plochého, který se napodruhý nemýlil a trefil branku. Skóre se do konce poločasu nezměnilo a naši byli ve vedení 2:1. Oba týmy neproměnili několik šancí a hra byla velice vyrovnaná.

Druhý poločas se nesl v duchu toho prvního a oba týmy hrály velice zodpovědně. Na obou stranách drželi své týmy brankáři, ať už Větrovský na české straně, či Petráš na druhé. V 8. minutě druhého poločasu se dostal balonek do rohu, kde ho zachytil Urbanec, ten nic nevymýšlel a poslal ho přímo před bránu, kam si naběhl Plochý a chytrou tečí zvýšil rozdíl o dvě branky. Slovensko nemělo co ztratit a tak trenér Machút odvolal brankáře. Slováci byli nebezpeční, několikrát zahrozili, ale Větrovský měl prostě svůj den. Minutu před koncem pískl rozhodčí TR pro české barvy a Lukáš Plochý měl situaci velice usnadněnou, jelikož ve slovenské bráně byl hráč namísto hráče. Plochý se nerozmýšlel a poslal balonek z rohu přímo pod břevno a touto brankou tak završil hattrick a podtrhl tak svůj skvělý výkon. Pár vteřin před koncem si ještě udělal výlet z obrany Uhlíř a procedil balonek přes protihráče - 5:1. Celkový výsledek vypadá jako jednoznačný, ale nebylo to úplně tak. Slovenský tým ukázal svou kvalitu a juniory potrápil.

Tato výhra posunula juniory blíže vysněnému postupu do A divize. Vše museli ale potvrdit v zápase proti Walesu.

Česká republika - Wales

O Walešanech toho před turnajem nikdo moc nevěděl. Jediné, na co se český tým musel připravit, byl tvrdý ostrovní hokej, který praktikují všechny týmy ve Velké Británii.

Naši mají ale navrch v technice, chytrosti, rychlosti. Všechny tyto přednosti ukázal hned v první minutě Martin Capouch, když se trefil mezi nohama brankáře Roblina. Takto skvělý začátek nečekal snad nikdo. Walešané ale ukazovali, že přechod do útoku na pár přihrávek mají skvělý a několikrát zahrozili před českou brankou. Češi se ale mohli spolehnout na skvěle chytajícího Větrovského, který přiváděl ostrovany k zoufalství. Michal Bárta, hrající svůj poslední juniorský turnaj, byl poslední hrací den jako znovuzrozený a předváděl vynikající hokej. V kruhu udělal kličku hráči a balonek prostřelil pod golmanem - 2:0. Skóre se na světelné tabuli již nezměnilo a nás čekalo posledních 20 minut na turnaji.

V prvních pěti minutách druhého poločasu jsme to byli zase my, kdo se radoval z branek. Postupně se trefili Benda a Capouch. Jenže jakoby se už naši junioři viděli s pohárem a zlatými medailemi kolem krku. Wales totiž ze dvou trestných rohů dal dva góly. Radovat se mohl Jamie Rawlings, jehož trestné rohy snesly ty nejvyšší parametry. Rázem se junioři začli bát o výsledek a začali zase hrát svojí hru. Minutu po gólu Rawlingse dostal milimertrovou přihrávku od Průchy přes celé hřiště Vojtěch Kolář, který se nemýlil - 5:2. Do konce poločasu již naši Walešany do ničeho nepustili a po závěrečném hvizdu bylo vše jasné. Čeští junioři se za dva roky ukáží mezi osmi nejlepšímí týmy Evropy na halovém mistrovství divize A!!

Souhrn turnaje

Od začátku turnaje bylo vidět, že naši mají nad všemi protivníky navrch. Vyhrávali rozdílem několika tříd. Jediné zavání přišlo proti domácímu Chorvatsku. V konečném součtu to ale vůbec nevadilo. První místo a postup do A divize. Co jsme si na začátku turnaje předsevzali, to se do puntíku splnilo. A ještě vlastně víc! Dostali jsme dokonce i dvě individuální ocenění pro české hráče. Lukáš Plochý se stal nejlepším střelcem s 21 góly a Martin Capouch nejlepším hráčem. Nejlepší brankář byl domácí Branjug, ale kdyby Větrovský zachytal tak, jako poslední dva zápasy, byl by to bezpochyby on, kdo by si domů odvážel tuto cenu.

Za celý tým bych rád poděkoval za Vaši podporu po celou dobu turnaje. Nesmírně si toho vážíme. Úspěch na turnaji není jenom náš, ale je i Váš a celého českého pozemního hokeje. Doufejme ve více takových turnajů, které budou házet dobré světlo na naši krásnou zemi a tento skvělý sport.

Více fotek a videí můžete vidět na oficiálních facebookových stránkách juniorské reprezentace - https://www.facebook.com/CzechTeamU21