Pozemní hokej: nejlevnější sport v České republice?!

1.6.2011

Pozemní hokej: nejlevnější sport v České republice?!

Proč jsou rodiče v ČR ochotní investovat do sportu jako je tenis nebo hokej svých dětí, částky několikanásobně větší v porovnání z průměru jiných členských příspěvků? Chtějí ukázat moc peněz? Proč zaplatí bez mrknutí oka za kroužek keramiky 4000 CZK na základní škole a proč jim částka 5000 CZK za členství v oddíle házenou také nevadí? 75% lidí vyslovilo názor, že Pozemní hokej je levnější než ostatní sporty, jak vyplývá z ankety uveřejněné na webových stránkách Českého svazu pozemního hokeje.

Peníze to je jedno z hlavních kritérií výběru, proč rodiče v současné době Pozemní hokej volí pro své potomky, protože se tento sport řadí do kategorie těch levnějších, jak trávit čas po škole sportováním někde na venkovním hřišti nebo v sportovní hale a tak, má rodič jistotu, že o dítě je za málo postaráno.

Ceny v Pozemním hokeji jsou v současné době velmi variabilní od nějakých 500 CZK do 3200 CZK ročně. Průměr je tedy kolem 1500 CZK. Když propočítám zhruba počet hodin, které děti stráví pod dohledem (kvalifikovaných) trenérů na tréninkách, docházím k neuvěřitelnému číslu 10 CZK za hodinu. Za lístek na parkovišti zaplatíme v současné době více na hodinu.

Jsem si vědom faktu, že rodiče přihlížejí k výši finančního příspěvku, ale nevěřím, že je to hlavní kritérium výběru sportovního vyžití pro jejich dítě/děti.Naopak věřím, že hlavním kritériem je vybrat sport vhodný pro dítě, nabídka obsahu sportovního vyžití a přání, aby se děti naučili něco nového individuálně tak v kolektivu. Dalším prvkem a určitě tím nejdůležitějším, že disciplína musí oslovit i samotné děti, musí je to bavit.

Kdyby peníze byly tak rozhodující tak bychom museli získávat každý týden desítky možná i stovky nových členů v oddílech po celé republice. Paradoxem je, že současný "nejdražší oddíl pozemního hokeje" má největší nárůst dětí!

Já věřím v teorii, že pomyslná nálepka "levné", může také odradit. Uvedu příklad z praxe: "Mobil stojí jen 700 CZK. Hned si myslíme, jé to je levné, ale něco nám našeptává, že to bude asi nějaký šmejd.  V porovnání s tím druhým za 2200 CZK, sice to není tak levné, ale určitě bude o hodně lepší než ten první model".

Podívejme se i na ostatní sporty a můžeme začít řešit okamžitou úpravu cen na trhu.  Ano chápu rodiče investujících 30.000 CZK ročně do hokeje, oni si kupují zároveň i sen, doufají, že právě oni vychovávají nového Jágra nebo Eliáše. Mají na to právo, třeba ten jejich syn se za 15 let na to pomyslné výslunní dostane, ale ostatní rodiče budou v rámci dekád chudší o 300.000 CZK .

Když porovnávám ceny ostatních sportů a praktických kroužků jsem přesvědčen, že zvýšením poplatku pohybujícím se mezi 3000- 5000 CZK na celý rok se určitě špatným směrem nevydáme.

Nevěřím, že lidé skončí, protože zdražujeme. Naopak možná si řeknou, že to již byla potřeba v rámci klubu, oddílu, když se podívají, za jakých podmínek teď reprezentují své kluby a oddíly. V současných členech můžeme získat podporu.

Novým zájemců, ale i těm co mají pochybnosti se musíme naučit trpělivě vysvětlovat, že zvýšení příspěvků nepovede k individuálnímu obohacování funkcionářů, ale k možnosti realizovat sny, jako např. stavba nové klubovny, šaten, modernizace či stavba nového hřiště. Opravdu nebudeme investovat do zlatých vodovodních kohoutků v šatnách, ale chceme realizovat, že každý oddíl bude mít svou vlastní klubovnu, kde se můžou domácí  z hosty setkat po zápase, celý oddíl v rámci teambuilding  může společně sledovat televizní přenos PH, ale i jiných sportovních utkání, slavit dětský karneval, nebo vyhlašovat anketu dobrovolník roku.

Od státu dostáváme čím dál méně peněz, získat dobrého sponzora není tak jednoduchá záležitost v době recese.  Zkusme tedy společně podniknout tento první krok a pokusit se stát jen na svých vlastních nohou.

Třeba se mýlím, ale věřím, že se o členy bát nemusíme. V případě, že se bojíme tento krok podniknout, můžeme oslovit členy, jestli by pocítili rozdíl, kdyby se zdražilo např. jen o x korun.

Pojďme do toho!!!! Nemusíme zdražovat od zítřka o 100 procent, buďme si však vědomi, že pomyslná nálepka levného sportu nám možná i v současné době ubližuje více než bychom si přáli. Dejme sportu prestiž.

 

Připravil Gino Schilders

pozemnihokej.cz > ČSPH > Články > Ostatní > Pozemní hokej: nejlevnější sport v České republice?!
Loading...

Ostatní

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Ostatní

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...